O postup na najväčší futbalový turnaj sa pobije pod hlavičkou UEFA 55 krajín rozdelených do šiestich výkonnostných košov. Slovensko nasadili do 2. koša. Tímy utvoria desať skupín. V prvý piatich skupinách (A-E) bude päť tímov a zvyšných piatich (F-J) šesť. Vytiahnuté tímy nebudú do skupiny zaradené automaticky, ale na ich umiestnenie bude vplývať niekoľko faktorov.

Už niekoľko rokov do žrebu zasahujú politické spory. Preto nemôže nastúpiť proti sebe Gibraltár a Španielsko. Kosovo sa musí vyhnúť súbojom s Bosnou a Hercegovinou, Srbskom a Ruskom. Rusi si nemôžu zahrať ani s Ukrajinou. A na zoznam po bitke o Náhorný Karabach pribudla aj dvojica Arménsko a Azerbajdžan. Do hry vstupuje už aj počasie. UEFA vybrala desať „zamrznutých“ krajín, z ktorých sa nemôžu v jednej skupine stretnúť viac ako dve. Medzi krajiny patrí – Bielorusko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Island, Lotyšsko, Litva, Nórsko, Rusko a Ukrajina. Tvorcovia kľúča žrebovania sa snažili zamedziť aj dlhému cestovaniu tímov. Vytvorili 20 dvojíc, ktoré môžu byť v skupine len raz. Na tomto zozname sú tri hlavné krajiny – Azerbajdžan, Kazachstan a Island. Ak Kazachstanu vyžrebujú Anglicko, tak sa už nemôže stretnúť s Walesom. Azerbajdžan si môže zahrať len proti jednému z trojice Island, Gibraltár a Portugalsko. Island okrem Azerbajdžanu sa môže stretnúť iba jedným z tímov Arménsko, Cyprus, Gruzínsko Izrael a Kazachstan. A ešte jeden faktor – účastníci Final Four Ligy národov (Francúzsko, Belgicko, Taliansko a Španielsko) musia byť v skupine s piatimi mužstvami. Ak by nastala akákoľvek zo spomenutých situácii, tak vyžrebovaný tím bude posunutý do ďalšej skupiny podľa abecedného poradia.

Zmení sa aj systém postupu. Kým prvý v skupine postupuje automaticky, tak druhý tímy zo skupiny doplnia v play off dva tímy z Ligy národov, ktoré si v skupine nevybojovali priamy postup alebo postup do play off. Dvanásť tímov rozdelia do troch štvorčlenných skupín, ktoré medzi sebou odohrajú miniturnaj a víťaz postupuje na šampionát. Dokopy bude mať tak Európa na záverečnom turnaji 13 zástupcov.

Faktory žrebu kvalifikácie MS 2022

Dvojice, ktorá sa nestretnú z politických dôvodov:

Arménsko a Azerbajdžan

Gibraltár a Španielsko

Kosovo a Bosna a Hercegovina

Kosovo a Rusko

Kosovo a Srbsko

Ukrajina a Rusko

10 studených krajín (v skupine môžu byť spolu najviac dve):

Bielorusko
Estónsko
Faerské ostrovy
Fínsko
Island
Lotyšsko
Litva
Nórsko
Rusko
Ukrajina

20 dvojíc s nadmerným cestovaním (v skupine nemôže byť viac ako jeden):

Azerbajdžan s Islandom, Gibraltár, Portugalsko

Kazachstan s Andorrou, Anglickom, Faerskými ostrovmi, Francúzskom, Gibraltárom, Islandom, Maltou, Severným Írskom, Portugalskom, Írskou republikou, Škótskom, Španielskom, Walesom

Island s Arménskom, Azerbajdžanom, Cyprom, Gruzínskom, Izraelom, Kazachstanom

Hrací kalendár:

1. deň : 24. - 25. marca 2021

2. deň : 27–28. Marca 2021

3. deň : 30–31. Marca 2021

4. deň : 1–2. September 2021,

5. deň : 5. - 4. september 2021,

6 : 7–8. September 2021,

7. deň : 8. - 9. október 2021

Zápas 8 : 11–12. Október 2021

Zápas 9 : 11–13 november 2021

Zápas 10 : 14–16 november 2021

Play-off : 24., 25., 28., 29. marca 2022