„Niečo sa robí, aby mohol mať slovenské občianstvo a pripadne by pomohol slovenskej reprezentácii. Isto by bol aj pre reprezentáciu kľúčový,“ prezradil majiteľ Slovana Ivan Kmotrík starší pre RTVS po postupe belasých zo skupiny Európskej konferenčnej ligy.

V článku sa dočítate:

Na akej kvalitatívnej úrovni je Čavrič a ku komu ho Ďuriš prirovnáva zo súčasnej reprezentácie
Či bude pasovať trénerovi Calzonovi do herného systému, ktorý vyznáva
Čo si odborníci myslia o naturalizovaní zahraničného hráča
Prečo sme podľa Lešického zvláštna krajina a odmietame cudzincov
Či bude Fortuna liga pre Čavriča hendikep a čo si odborníci myslia o našej najvyššej súťaži

Zapasuje do Calzonovho systému?

Čavrič sa narodil v Srbsku, v Slovane pôsobí od roku 2016. Má 28 rokov a patrí medzi kľúčových hráčov slovenského klubu v pohárovej Európe. Na konte má štyri góly, ktorými výrazne pomohol Slovanu postúpiť zo skupiny. Jeho primárna pozícia pritom nie je hrot útoku, ale dokáže byť gólový.

„Je to taký istý atletický typ ako, napríklad, Lukáš Haraslín, možno ešte rýchlejší a dravší. Momentálne vyzerá byť Čavrič veľmi gólový. Vieme však dobre, že na reprezentačnej úrovni je vždy otázne, kto sa ako dokáže presadiť. Popravde si nemyslím, že by tréner Calzona takúto typológiu hráča používal na pozíciu deviatky s Čavričovým štýlom hry. Výkonnostne určite spĺňa kritérium reprezentanta, o tom nepochybujem,“ hovorí pre Šport24.sk bývalý futbalista a dnes spolukomentátor v RTVS Peter Ďuriš.

Čo sa týka Čavričovho využitia v tíme Francesca Calzonu, bývalý tréner našej futbalovej reprezentácie Milan Lešický má iný názor. „Taký typ útočníka ako Čavrič momentálne nemáme, hoci my momentálne nemáme ani koncepciu v reprezentácii. Čavrič nie je síce typický hrot, ale má výraznú vlastnosť, a síce že je bežecky rýchly, čo môže pomôcť nášmu systému, keďže väčšinou budeme hrať na brejky. Na toto je Čavrič vhodný typ, je veľmi rýchly a vie sa dostať za obranu súpera. Môže to byť dobrý pokus. My nepotrebujeme defenzívnych hráčov, tých máme, my potrebujeme hráčov dopredu, ktorí budú dávať góly,“ myslí si Lešický.

Naturalizovaní hráči ako svetový trend

Futbaloví experti sa nezhodnú ani v otázke, či je angažovanie naturalizovaných cudzincov do reprezentácie správna cesta. „V momentálnej forme bude Čavrič určite prínos, ale za seba môžem povedať, že nie som zástanca vybavovania občianstiev, aj keď je to už dnes bežná vec. Ďaleko viac ma teší, keď vidíme v reprezentácii hráča, ktorý je vychovaný na Slovensku a ktorým sa môžeme pýšiť,“ hovorí Ďuriš a bývalý reprezentačný stopér Ján Ďurica dopĺňa v prakticky rovnakom duchu:

„Samozrejme, určite má svoje kvality. Je gólový, čo potvrdil v posledných zápasoch. Myslím si však, že my by sme mali hlavne vychovávať vlastných hráčov, ktorí budú reprezentovať našu krajinu. Kvalitatívne zrejme v národnom tíme momentálne z ofenzívy nie je nikto na Čavričovej úrovni, tak asi musíme siahať po cudzincoch. Nemali by sme sa však uberať touto cestou.“

Lešický však má diametrálne odlišný názor a príchod Čavriča by bol podľa neho výborným nápadom v situácii, v akej sa slovenská reprezentácia momentálne nachádza. „Nie je to nič nové, keď sa pozriete do sveta. V Nemecku boli kedysi na cudzincov prísni, teraz už v mládežníckych reprezentáciách máte minimálne polovicu tímu s koreňmi z cudziny. Je to svetový trend, a to nielen vo futbale. V tomto zmysle my-Slováci zaostávame a len doháňame to, čo sme stratili. My sme taká zvláštna krajina, cudzincov sem príliš nevoláme, no na druhej strane ani cudzinci nemali o Slovensko veľký záujem,“ tvrdí.

Dôležitá vec pre Srba podľa Lešického bude, aby si udržal súčasnú výkonnosť. „Pokiaľ sa mu to podarí, môže byť prínosom. Keby sme mali troch-štyroch výborných útočníkov, povedal by som si, že jeho príchod by bol zbytočný. Teraz je to však vyslovene potrebné a nič proti tomu nemám. Nesmieme sa správať tak tradične, ako sa správame, a tvrdiť, že za nás budú hrať len Slováci. Už to tak nefunguje, je iná doba,“ dodáva skúsený tréner.

Aleksandar Čavrič proti Spartaku Trnava.
Aleksandar Čavrič proti Spartaku Trnava.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Fortuna liga ako hendikep?

Pri nominovaní hráčov z Fortuna ligy do reprezentácie sa často poukazuje na slabšiu kvalitu našej súťaže v porovnaní s kvalitnejšími európskymi súťažami. Futbaloví odborníci zvyknú pripomínať, že naša súťaž nedokáže dostatočne pripraviť futbalistu na medzinárodnú úroveň, aby sa v reprezentácii mohol porovnávať s hráčmi z futbalovo vyspelejších krajín.

Ani v otázke, či by pôsobenie vo Fortuna lige bolo pre Čavričove výkony v reprezentácii hendikep, sme u oslovených expertov nenašli zhodu.

„V širšej nominácii reprezentácie je veľa hráčov z Fortuna ligy, takže si vôbec nemyslím, že by to mal byť hendikep. Čavrič odohral XY zápasov na medzinárodnej pohárovej úrovni. Nenamýšľajme si, že slovenská liga je extrémne dobrá, ale nie je ani extrémne slabá a hrajú v nej aj iní reprezentanti ako slovenskí. Slovan má navyše veľa európskych zápasov v nohách,“ hovorí Ďuriš.

Zvyšní dvaja oslovení odborníci však oponujú. „Čavrič hrá slovenskú ligu, ale ešte sa neukázal na reprezentačnej úrovni, to je zase iná úroveň. Slovenská liga nie je taká kvalitná, hráči z nej nie sú na reprezentáciu až tak pripravení ako hráči, ktorí hrajú v kvalitných zahraničných súťažiach,“ hovorí Ďurica a dodáva, že pri pohľade na hráčov z Fortuna ligy v reprezentácii treba brať do úvahy jeden faktor:

„Treba zohľadňovať, či ide o mladých hráčov zo slovenskej ligy, tam sa to dá akceptovať, stále len začínajú a reprezentácia môže byť pre nich krôčik, ako sa dostať do zahraničnej ligy. Čavrič je však už skúsený hráč, ktorý má niečo za sebou. Je len na ňom, aby ukázal, čo v ňom je, keď raz dostane šancu v reprezentácii. Musí byť, samozrejme, lepší ako slovenskí hráči. Keď sme my hrávali v zahraničných kluboch, museli sme byť lepší ako domáci hráči a museli sme ukázať kvalitu. Ak má byť hráč prínosom pre reprezentáciu, tak v poriadku, ale musí kvalitu ukázať.“

Pôsobenie vo Fortuna lige považuje za hendikep aj Lešický. „Určite to bude veľký hendikep. Nielen pre Čavriča, ale je to hendikep aj pre všetky naše mužstvá, ktoré idú do európskych pohárov. Natrafia na súperov z lepších líg a majú problém. Rozdiel je najmä v tempe hry a rýchlosti prevedenia. Naša liga sa hrá veľmi pomaly. Keď hrajú naše mužstvá proti sebe, možno nezbadáte, kde je chyba. Keď sa však konfrontujú so zahraničnými mužstvami, prvých dvadsať minút nevedia, kde je sever, lebo im nestačia,“ hovorí a pridáva aj konkrétny príklad pre lepšiu predstavu:

„Keď my dvaja priemerní tenisti budeme hrávať tenis len proti sebe, nepôjdeme výkonnostne hore a môžeme hrávať hodiny a hodiny. Až keď proti nám bude hrávať tenista, ktorý je od nás lepší o triedu, potom sa budeme vedieť priblížiť k jeho úrovni a budeme sa zlepšovať.“

Ďalší naturalizovaní hráči v repre

KARIM GUÉDÉ

Karim Guédé v drese slovenskej reprezentácie.
Karim Guédé v drese slovenskej reprezentácie.
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Narodil sa v Nemecku, no má togské korene po mame a francúzske po otcovi. Na Slovensku na seba upozornil výkonmi v Artmedii Petržalka, následne obliekal dres Slovana Bratislava. Odtiaľ prestúpil do nemeckého Freiburgu, kde zanechal výraznú stopu. V tomto klube pôsobí aj dnes. Vyštudoval športový manažment, v klube pôsobí ako skaut. Jeho špecializáciou je vyhľadávanie talentov vo Francúzsku a na africkom kontinente.

DAVID DEPETRIS

David Depetris v drese slovenskej reprezentácie.
David Depetris v drese slovenskej reprezentácie.
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Na Slovensku vystriedal viacero klubov, najviac sa mu darilo v Trenčíne. Rodák z Argentíny pôsobil aj v Holandsku, Turecku či Mexiku, dnes hrá opäť na Slovensku v Banskej Bystrici. V slovenskej reprezentácii výraznejšiu stopu nezanechal. Je však vysoko pravdepodobné, že útočník na Slovensku zostane aj po skončení kariéry, našiel si tu manželku a založil rodinu.

BORIS SEKULIČ

Boris Sekulič v drese slovenskej futbalovej reprezentácie (vľavo).
Boris Sekulič v drese slovenskej futbalovej reprezentácie (vľavo).
Zdroj: tasr

Rodák zo Srbska prišiel z rodnej krajiny na Slovensko, kde najskôr obliekal dres Košíc, potom pôsobil aj v Slovane Bratislava. Nasledovali angažmány v Bulharsku, Poľsku a od roku 2020 oblieka dres amerického Chicaga Fire. V našej reprezentácii nazbieral len zopár štartov.

VERNON DE MARCO

Vernon de Marco (vo výskoku) v drese slovenskej reprezentácie.
Vernon de Marco (vo výskoku) v drese slovenskej reprezentácie.
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rodák z Argentíny prišiel na Slovensko v roku 2012 do Michaloviec, odtiaľ prestúpil do Slovana Bratislava. Je taktiež držiteľ španielskeho občianstva, ovláda šesť jazykov. Keď dostal ponuku hrať na Slovensku, najskôr si našu krajinu googlil na Google mapách, na našu krajinu si však zvykol a podľa vlastných slov sa tu cíti dobre. Reprezentačný debut mu vyšiel na výbornú, okorenil ho gólom. V Slovane je jedným z hráčov, ktorí zvyknú nosiť kapitánsku pásku.

DIONATAN TEIXEIRA

Dionatan Teixeira v drese slovenskej reprezentácie.
Dionatan Teixeira v drese slovenskej reprezentácie.
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rodák z Brazílie obliekal na Slovensku dres Košíc, Baníka Ružiná aj Banskej Bystrice, no pôsobil, napríklad, v anglickom Stoke City či moldavskom Sheriffe Tiraspoľ. Hral za slovenskú reprezentáciu do 21 rokov, v roku 2017 zomrel ako 25-ročný po infarkte počas pobytu v rodnej krajine.