V rozhovore s Ľubomírom Luhovým sa dočítate:

Prečo prirovnáva voľbu nášho reprezentačného trénera k jadrovej zbrani
Čo sa mu nepozdávalo na voľbe reprezentačného trénera a čo mal zväz urobiť inak
Aký signál podľa neho vysiela voľba repre trénera smerom k ďalším trénerom
Ako sa fakt, že Tarkovič bol voľbou číslo dva, môže odraziť na jeho pozícii v tíme
Čo si myslí o tom, že Tarkovič dostal zmluvu na dva roky
Kam sa posunula a ako sa zmenila reprezentácia od odchodu trénera Jána Kozáka

Pre RTVS ste skritizovali spôsob výberu reprezentačného trénera. Čo sa vám nepozdávalo?

Ja som to prirovnával k tomu, že sa vyberá jadrová zbraň, lebo mi príde, že aj voľba trénera našej reprezentácie je mimoriadne utajovaná vec a nie sú informácie o tom, že niečo ideme robiť. Vidím nedostatočné informovanie o tom, ako by nový tréner mal vyzerať, kam by to malo celé smerovať z pohľadu nových trendov a poznatkov. Voľba reprezentačného trénera má priame prepojenie s tým, kam by slovenský futbal mal smerovať. Informatívne by to malo byť jasnejšie a kompetentní by mali povedať: hľadáme, napríklad, trénera, ktorý stavia na rýchlostné, charakterné či technické typy hráčov. Keď odchádzal z reprezentácie tréner Joachim Löw, otvoril som si nemecké noviny, tam rozobrali do detailov piatich trénerov, kto má aké prednosti, čo by najviac vyhovovalo nemeckej reprezentácii, kam by sa mala posunúť. To by som očakával aj na Slovensku.

Miroslav Karhan pre denník SME kritizoval hlasovanie výkonného výboru. Nepozdávalo sa mu, že všetci napokon hlasovali pre Štefana Tarkoviča. Čo si o tom myslíte?

Voľby reprezentačných trénerov u nás bývajú na jedno kvalifikačné obdobie. Ak tréner neuspel, azda vo všetkých prípadoch odišiel. V tomto prípade si myslím, že mal prísť niekto iný. Je jednoznačné, keďže zväz rokoval s Weissom, že s niečím nebol spokojný a hľadal náhradu. Vo voľbe trénera bolo veľmi podivné, že sa rokovalo dva mesiace s Vladom Weissom. O čom dva mesiace rokovali? To sa dalo vyriešiť spôsobom: Vlado, berieš 15-tisíc alebo nie? Keď povie, že nie, je to za 30 sekúnd vybavené. Pre fanúšika futbalu, a to aj pre úplného laika, je úplne jasné, že sa hľadal nový impulz a nový tréner, ktorý to bude viesť inak ako Štefan Tarkovič. Toto sa nepodarilo. Rokovali dva mesiace, po nich sa vrátili k Tarkovičovi, ktorého už evidentne nechceli a napriek tomu všetci z výkonného výboru za neho zdvihli ruku. Príde mi to také ovčiarske. Futbal je na Slovensku stále populárny, ľudia reagujú na túto tému citlivo, zaujímajú sa o to. Divák by v tomto prípade mal dosť určité informácie, ktoré budia rešpekt a dôveru. Tento akt, ako sa udial, však vo mne dôveru nevzbudzuje.

Hovorilo sa prakticky len o dvoch menách pri voľbe trénera reprezentácie. Prvou voľbou bol Vladimír Weiss, keď rokovania nevyšli, pokračuje ďalej Štefan Tarkovič. Aký signál to vysiela, napríklad, ostatným slovenským trénerom?

Toto nie je prvá voľba, ktorá prebieha s minimom informácií. Okruh kandidátov by mal byť určite väčší a som presvedčený, že sú. Tréner nie vždy musí mať za sebou najväčšie esá, nie vždy je kritériom, že musí mať za sebou angažmán v nejakom veľkoklube a podobne. Ani úspešnosť titulov nie je najväčším kritériom. To, aké sú kritériá na trénera reprezentácie, sme sa však nedozvedeli. Signál ďalším trénerom je kritický a negatívny. Signál vyzerá tak, že asi neexistujú takí tréneri, ktorí by boli vhodní pre reprezentáciu. Akoby sa to zúžilo na to, že na Slovensku máme len Weissa a Tarkoviča. To je hlúposť. Ani Joachim Löw predtým, ako trénoval Nemecko, nebol výrazne známy. Mal však nejakú trénerskú charakteristiku, pre ktorú bol vhodný kandidát a zobrali ho.

Reprezentačný tréner musí byť autorita. Keď je však jasné, že zväz chcel na pozícii trénera Weissa, Tarkovičovej autorite to asi nepridá. Čo to môže znamenať pre jeho rešpekt v reprezentácii?

Na túto otázku vám dám jednoznačnú odpoveď: ja by som to za takejto situácie nezobral. Človek musí mať nejaké svoje postavenie. Prvá voľba je prvá voľba a ak ma niekto označí za dvojku, nezobral by som to. Hľadala sa totiž jednotka, ktorá bola jasne vytypovaná. Chcú ma vymeniť, no nepodarí sa to, a následne mi povedia: Tak čo, berieš to? Povedal by som: nie, veď ste hľadali novú náhradu. Aký by som mal rešpekt pred tímom? Zväz týmto trénerovi Tarkovičovi zobral vietor z plachiet. Spôsob, akým sa tréner vyberá, má jednoznačný dopad aj na kabínu a jednotlivcov, a to nielen súčasných, ktorí sú momentálne v reprezentácii, ale aj na nových, ktorí do nej ešte len prídu. Ak napriek tomu príde úspech, možno mi to niekto „otrieska“ o hlavu. V poriadku, ja len vravím, že to takto nie je správne.

Tento rok sa síce hrá „len“ Liga národov, no nevyznieva čudne, že napriek tomu, že Štefan Tarkovič nebol voľbou číslo jeden, dostal zmluvu rovno na dva roky?

Tento rok je cieľom číslo jeden postup v Lige národov. Je možné, že Tarkovičovi dali do zmluvy klauzulu, že ak sa nepodarí postúpiť zo skupiny C do B, zväz bude mať možnosť predčasne ukončiť kontrakt. Sú to také šalamúnske rozhodnutia. Keď s tým súhlasil tréner, je to jeho vec, kvalifikácia sa začína až budúci rok. Je však pravda, že to vyznieva navonok zvláštne. Som voľba číslo dva, a potom dostanem kontrakt na dva roky. Neviem, čo si mám o tom myslieť, vysiela to zlý signál aj k ostatným trénerom.

Ako sa zmenila reprezentácia, nielen za pôsobenia Tarkoviča ako hlavného trénera, ale napríklad od odchodu Kozáka, ktorý bol trénerom päť rokov a jeho odchod bol výrazný míľnik?

Na konci minulého roka sa spravila nejaká analýza a ja očakávam, že by verejnosť mala dostať nejaký výcuc dôležitých faktov, prečo je reprezentácia v nejakom konkrétnom stave. Po Kozákovi nastúpila nová generácia mladých hráčov a prišlo ich naozaj dosť. Dnes máme štyri roky po tomto procese. Položme si otázku: posunuli sme sa niekam ďalej? Moja odpoveď je, že sme sa posunuli minimálne. Zväz by sa mal s analýzou podeliť, predsa aj tréneri z nižších úrovní by dostali nejaké informácie, ktoré by ich mohli obohatiť. Chcelo by to aspoň predstaviť hrubé náčrty, kde sú chyby, alebo kde by sa to malo zlepšiť.

Po generácii Hamšíka, Škrtela a ďalších prišla do reprezentácie ďalšia generácia. V čom sa odlišujú?

Od reprezentačného trénera pri nominácii očakávam a vyžadujem, že vštepí hráčom, že reprezentovať je česť, aj keď hrám, sedím na striedačke či na tribúne. Netvrdím, že hráč má byť šťastný za to, že sedí na lavičke, ale duch, o ktorom hovorím, sa tam musí dostať a ja ho tam nejako výrazne nevidím. V generácii Hamšíka a spol. bola emócia, pri tejto mladšej generácii mi chýba emócia vo všetkom. Staršia generácia emóciu mala, ale nie preto, že by niekam postúpila, ale bolo to vidieť na ihrisku. Teraz to je nevýrazné.

Súdiac podľa diskusií na sociálnych sieťach je Štefan Tarkovič u futbalových fanúšikov pod neustálou kritikou. Môže sa jeho pozícia zmeniť?

Berme to tak, že dostáva ďalšiu príležitosť a výzvu niekam reprezentáciu posunúť. Je otázka, či to naozaj posunie. Nebudem sa však hrať na proroka. Je to výzva, pretože takýto dlhý čas v reprezentácii okrem Kozáka nikto iný nebol. Tarkovič je Kozákova škola, ale je úplne iný. Dostal pred seba výzvu, nech teda ukáže, že procesy v reprezentácii idú správnym smerom. Keď to nezvládne, musí ísť preč, hoci ja tvrdím, že po kvalifikácii mal skončiť. Zväz dal jasný signál pri výbere, že chce nového trénera a aktom, ktorý sa následne udial, to zvrátil späť.