Septembrový kvalifikačný zápas ME 2020 Maďarsko – Slovensko v Budapešti (1:2) sprevádzali mimoriadne závažné udalosti. Predaj šálov s nápisom "Szar Szlovakia", pokus o zapálenie slovenských zástav a vlajok, vypískanie štátnej hymny SR. To však nebolo všetko, čo si slovenskí priaznivci museli vytrpieť.  Napadnutie slovenských fanúšikov s početnými zraneniami a následným dlhodobým liečením očiernili futbalovovú udalosť a okamžite rozpútali ostré reakcie. 

Polícia bola o nepríjemných situáciach spojených so zápasom okamžite informovaná. Dvaja slovenskí muži oznámili 9.septembra polícii napadnutie v Budapešti. Následujúci deň slovenské veľvyslanectvo oznámilo, že po zápase Slovensko - Maďarsko sa rovnaká situácia stala ďalším trom Slovákom. 

Takmer mesiac po zápase sa konečne podarilo vyšetrovateľom vypátrať násilníkov. Podľa vyjadrenia maďarskej polície v súvislosti s ublížením na zdraví na ulici Holló identifikovali troch mužov, ktorí mali zaútočiť "Ide o dvadsaťpäťročného P. Bálinta, dvadsaťdeväťročného V. Gábora a tridsaťtriročného V. Attilu. Polícia ich zatkla v byte 2.októbra.  V súvislosti s incidentom na ulici Vágóhíd polícia 3. októbra zatkla troch mužov z Budapešti. Ide o dvadsaťpäťročného G. Dánielta, dvadsaťtriročného K. Gergelyta a dvadsaťdeväťročného P. Norberteta," znie stanovisko maďarskej polície. 

Maďarská polícia ďalej informovala, že päť zo šiestich mužov sa k zločinu priznalo. "Pátrací tím policajnej stanice IX. obvodu patriacej pod Hlavné policajného riaditeľstvo v Budapešti vypočuli šiestich podozrivých mužov. Traja sú podozriví zo závažných útokoch, dvaja z výtržníctva a jeden z pokusu o ťažké a ľahké ublíženie na zdraví," upresnila nám maďarská polícia. Všetci previnilci by mali byť postavení pred súd. 

 

Na snímke futbalový kvalifikačný zápas Maďarsko Slovensnko, kvalifikácia na EURO 202, ktorý sa odohral v Budapešti.
Na snímke futbalový kvalifikačný zápas Maďarsko Slovensnko, kvalifikácia na EURO 202, ktorý sa odohral v Budapešti.
Zdroj: MARTIN DOMOK