Vzduchom lietali stoličky, svetlice, delobuchy a v kurze boli dokonca aj nože. V historickom centre Bratislavy na seba v stredu večer narazili fanúšikovia Cracovie Krakov, ktorá dnes odohrá zápas 1. predkola Európskej ligy proti Dunajskej Strede, spolu s družbou z Amsterdamu a na druhej strane línie boli chuligáni Levski Sofia.

Podľa oficiálneho stanoviska polície sa pri ťažkých stretoch ľahšie zranilo vyše 17 ľudí. Zadržaných bolo pritom až 107 chuligánov z oboch strán. Zarážajúce na tom je, že k bitke vôbec došlo, pretože desiatky zahraničných fanúšikov z oboch táborov, ktorí boli odetí do jednotných farieb boli neprehliadnuteľní a budili veľkú pozornosť.

Podľa oficiálneho stanoviska polície sa pri ťažkých stretoch ľahšie zranilo vyše 17 ľudí. Zadržaných bolo pritom až 107 chuligánov z oboch strán.
Podľa oficiálneho stanoviska polície sa pri ťažkých stretoch ľahšie zranilo vyše 17 ľudí. Zadržaných bolo pritom až 107 chuligánov z oboch strán.
Zdroj: PAVOL BARTONEK

Napriek tomu sa podľa viacerých svedkov niekoľko hodín pokojne pohybovali v hlavnom meste, bez akejkoľvek viditeľnej pozornosti polície. Prezident policajného zboru však tvrdí, že ich monitorovali a vedeli o ich prítomnosti. „Príslušníci Policajného zboru operatívne monitorujú pohyb futbalových fanúšikov pri takzvaných rizikových zápasoch. Napriek tomu, že včera došlo k náhodnému stretu dvoch táborov,“ povedal Milan Lučanský.

Jeho slová so sledovaním potvrdil aj náš zdroj z polície, ktorý nechcel byť menovaný. „Od 12:30 bol nástup do služby. S tým, že daní poriadkoví policajti išli na rozdelenie. Nadriadení ich rozdelili do jednotiek. Vždy je to tak, keď sa v meste nachádza väčšia koncentrácia nebezpečných osôb z futbalového prostredia. Samozrejme bola v pohotovosti aj kriminálka a operatívne zložky, ktoré majú za úlohu monitorovať situáciu v utajení,“ vysvetľovať náš zdroj.

Napriek tomu, že podľa polície, aj nášho zdroja boli policajné zložky rozmiestnené v uliciach a vedeli o prítomnosti zahraničných chuligánskych skupín, vzájomnému stretu nedokázali zabrániť. Dokonca, na miesto bitky dorazili podľa svedkov až 15 minút po vypuknutí šialenstva. „Osobne som tam nebol, čiže vám nemôžem povedať, ako to bolo. Avšak, ak je pravda, že to trvalo až 15 minút, tak sa mi to zdá veľmi dlho, pretože je jasné, že operatívci ich museli monitorovať a vedieť, kde sa pohybuje veľká časť z nich,“ povedal začudovane pre portál Šport24.sk.

Polícia slovenskej republiky zverejnila na svojej facebookovej stránke oficiálne čísla, podľa ktorých bolo na udržanie poriadku a následný zásah nasadených 106 policajtov. Nášmu zdroju sa ani toto číslo nepozdáva. „Mne sa to zdá dosť málo, lebo väčšinou pri takýchto opatreniach býva nasadených omnoho viac policajtov. Aj keď je otázne, či sa v oficiálnom údaji uvádzajú len poriadkoví príslušníci, alebo tam neboli zarátané ostatné zložky, ako dopraváci, kriminálka a kukláči,“ dodal náš zdroj z prostredia polície.