Najviac pozornosti pútali singlisti. Od silnej zostavy Alexander Slafkovský, Matej Beňuš, Michal Martikán sa očakávalo medailové umiestnenie. Trojica napokon splnila úlohu favoritov a vybojovala deviate zlato za sebou v hliadkach, celkovo jedenáste v histórii samostatného Slovenska. "Mám skvelý pocit. Na každých majstrovstvách skúšajú niečo nové, aby nás zosadili. Tu spravili detskú trať, aby to bolo tesné, ale aj tak sa potvrdilo, že sme najrýchlejší a naše víťazstvá neboli náhoda," povedal v piatok po pretekoch najúspešnejší singlista Martikán, ktorý získal 15. zlato na MS.

Hlavným cieľom slovenských reprezentantov na MS vo vodnom slalome boli miestenky na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. V španielskom Seu d'Urgell splnili plán na tri štvrtiny.
Hlavným cieľom slovenských reprezentantov na MS vo vodnom slalome boli miestenky na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. V španielskom Seu d'Urgell splnili plán na tri štvrtiny.
Zdroj: Michal Sv?tok

V individuálnej súťaži nadviazal na úspech iba Slafkovský, ktorý ako jediný postúpil do finále. V ňom iba tesne zaostal za pódiom a obsadil štvrté miesto. Hoci bezprostredne po dojazde do cieľa cítil sklamanie, s odstupom času však pookrial. "Teraz už mám dobrú náladu. Mám zlato, štvrté miesto najprv zamrzelo, ale už vidím cenu aj štvrtého miesta. Interná nominácia je rozbehnutá, miestenka vyjazdená, takže z môjho pohľadu úspešné majstrovstvá," povedal Slafkovský pre TASR a dodal: "Dnes byť v slalome do prvej päťky je 'bomba'a aj v Seu to tak bolo, o stupňoch víťazov rozhodovali chybičky."

Okrem medailí a miesteniek do Tokia Slováci v Seu bojovali aj v internej kvalifikácii o OH. Slafkovský sa vďaka 4. priečke a zakopnutí krajanov dostal na čelo minitabuľky o sedem bodov pred Beňuša, Martikán je tretí so 60 bodmi. Tridsaťšesťročný Slafkovský má na konte mnoho medailí zo svetových či európskych šampionátov, trikrát získal prvenstvo v celkovom hodnotení Svetového pohára.

Vo výpočte úspechov má však jednu prázdnu kolónku - účasť na olympiáde. Štvrté miesto na MS mu však ukázalo, že má zmysel bojovať. "Jednoznačne ma to motivuje. Hlavne si to stále užívam, baví ma tréning a celá cesta za cieľom. Stále počúvam, že by sa patrilo dostať sa na olympiádu, ale tak to v športe nefunguje, človek si musí všetko poctivo vybojovať, verím, že sa cez zimu pripravím najlepšie ako budem vedieť a na ME to vypáli na výbornú. Dostať sa na olympiádu je však iba začiatok. Tam sa ide za celé Slovensko, takže je to trochu iné," dodal Slafkovský.

Viac sa dočítate na ďalšej strane