Striebornému medailistovi z OH 2016 Beňušovi šampionát vyšiel iba na polovicu. V C1 sa neprebojoval zo semifinále, ale teší ho aspoň zlato v hliadkach a zisk olympijskej miestenky. "Cieľ bol vyjazdiť olympiádu a pozbierať body do internej kvalifikácie. To sa mi nepodarilo, ale všetko je stále otvorené. Zlatá medaila je stále super. Dostali sme sa nebezpečne blízko k desiatke a s tým trochu súvisí aj tlak, pretože sa nás všetci pýtajú, či to dáme," povedal Beňuš.

Slováci majú istotu účasti medzi mužmi v C1 a K1, v ženskej súťaži splnili
Slováci majú istotu účasti medzi mužmi v C1 a K1, v ženskej súťaži splnili "predsavzatie" kajakárky. Singlistkám šampionát nevyšiel, ale dostanú šancu na reparát na ME 2020 v Londýne.
Zdroj: Archív

Osobitnú radosť mal po príchode domov Jakub Grigar. Ako jediný zo slovenských kajakárov sa prebojoval do finále, v ňom skončil na 10. mieste, ale najmä si ako prvý slalomár zabezpečil účasť v Tokiu. "Som rád, že som to uzavrel a môžem sa sústrediť na to, aby som podal na OH dobrý výkon," povedal v príletovej hale bratislavského letiska 22-ročný Grigar. Hoci sa mu nepodarilo nadviazať na striebornú medailu z MS 2015, do finálovej jazdy dal všetko a ani s odstupom času nič neľutuje. "Možno by som trochu zmenil štart, ale nemyslím si, že by som príliš riskoval. Vo finále sa jazdí naplno, v spodnej časti mi už došli sily a potom sa s tým už ťažko bojovalo a prišla ľahká chyba."

So zmiešanými pocitmi hodnotila vystúpenie kajakárka Eliška Mintálová. Spoločne s Janou Dukátovou síce splnili primárny cieľ a postupom do semifinále vybojovali miestenku na OH, ale finále už bolo nad ich sily. "Začala som to fajn, ôsmym miestom v rozjazde. Potom mi to už nevyšlo podľa predstáv. Bez dvoch 'ťukov' by to stačilo na finále, to ma trochu štve. Cez zimu budem poriadne trénovať, aby som bola pripravená na ME a dúfam, že to vyjde a dostanem sa na olympiádu," povedala Mintálová.

Najväčšie sklamanie panovalo v "tábore" singlistiek. Ani jednej z trojice Emanuela Luknárová, Soňa Stanovská a Monika Škáchová sa nepodarilo postúpiť z rozjázd a o olympiádu musia zabojovať na ME 2020. "Šampionát nedopadol podľa predstáv. Dúfala som, že sa nám podarí viac. Ešte je šanca vyjazdiť miestenka, verím tomu, že sa nám to podarí," uviedla najmladšia Slovenka iba 17-ročná Luknárová.