Na budúcoročný európsky šampionát v Slovinsku, Severnom Macedónsku a Čiernej Hore si vybojujú postup prvé dva tímy z každej zo šiestich skupín. Druhá fáza kvalifikácie sa bude hrať systémom každý s každým doma - vonku a odštartuje prvými dvoma kolami v prvej polovici októbra tohto roka. Zostávajúce zápasy sa odohrajú v marci a v apríli 2022. ME sú na programe 4. až 20. novembra 2022, okrem trojice hostiteľských krajín majú na nich istú účasť aj obhajkyne titulu Nórky. Zvyšných dvanásť účastníkov vzíde z kvalifikácie.

Slovenky figurovali pri žrebe v treťom výkonnostnom koši, z prvých dvoch dostali hádzanárske veľmoci. "Vedeli by sme si predstaviť aj lepšiu skupinu, ale s tým nič nenarobíme. Španielsko a Maďarsko patria v ženskej hádzanej medzi top tímy a vyzerá to tak, že z 1. fázy dostaneme Portugalsko. To sa javí najsilnejšie zo všetkých tímov, ktoré hrajú v nižšej fáze. Takže to bude pre náš tím ďalšia výzva," reagoval na žreb pre TASR tréner slovenských hádzanárok Pavol Streicher.

"Momentálne sa však žrebom kvalifikácie nechceme príliš zaoberať, pretože naša koncentrácia smeruje k dvom zápasom play off o postup na MS 2021 proti Srbsku. Do pondelka musíme na EHF nahlásiť všetky potrebné informácie k nej, ale prvý domáci zápas by sme chceli odohrať 17. apríla v Šali."

So Španielkami sa Slovenky stretli nedávno v príprave a prehrali s nimi v oboch dueloch (21:32, 22:24), s Maďarkami neuspeli v baráži o MS 2017. Slovenky naposledy štartovali v roku 2014 v Chorvátsku a Maďarsku, kde obsadili 12. miesto.

zloženie skupín 2. fázy kvalifikácie ME 2022 žien:

1. skupina: Rusko, Poľsko, Švajčiarsko, Litva

2. skupina: Dánsko, Rumunsko, Rakúsko, víťaz 3. skupiny 1. fázy

3. Holandsko, Nemecko, Bielorusko, víťaz 2. skupiny 1. fázy

4. Francúzsko, Chorvátsko, Česko, Ukrajina

5. Španielsko, Maďarsko, SLOVENSKO, víťaz 1. skupiny 1. fázy

6. Švédsko, Srbsko, Island, Turecko