Lepšie zomrieť postojačky ako na kolenách

Kým koniec sezóny vo väčšine futbalových líg je v nedohľadne a nikto netuší, či sa vôbec dohrajú, v Bielorusku je iná situácia a odohrali prvé dve kolá z novej sezóny. Samozrejme, so všetkým, čo k tomu patrí.

„Bola bežná návšteva ako vždy. Nič sa nezmenilo. Nechýbali mažoretky. Tradične sme vybehli na trávnik spolu s deťmi, ktoré sme držali za ruky. Žiadne extra opatrenia,“ opisuje Slovák v službách bieloruského klubu Šachťor Soligorsk Július Szöke pre denník SME prvé kolo, ktoré odohral jeho klub na domácom trávniku.

Pozrite sa, ako to vyzerá na bieloruských štadiónoch, v GALÉRII

Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko upokojuje svojich krajanov a tvrdí, že poplašné správy o koronavíruse šíria opozičné médiá. Treba vraj pracovať na poli, lebo pole a traktor vyliečia všetkých a doplnil, že odporúča aj potenie v saune či pitie vodky, tak dokážu obyvatelia Bieloruska zahnať vírus.

Aby ukázal, že sa vírusu netreba báť, dokonca zorganizoval hokejový turnaj. „Je tu nejaký vírus? Ja žiadny nevidím. Šport, najmä hokej, je najlepšou antivírovou medicínou. Je lepšie zomrieť postojačky, ako žiť na kolenách,“ vyhlásil Lukašenko, ktorý odmietol zastaviť športové súťaže.

Bieloruský futbal ide na dračku

Aj v Bielorusku zasiahol koronavírus športový život, ale opačným smerom ako v krajinách, kde kvôli pandémii pozastavili súťaže. O futbalovú súťaž medzi fanúšikmi je veľký záujem, a to nielen v Bielorusku.

Fanúšikom po celom svete chýba futbal a záznamy či virtuálne zápasy cez herné konzoly ich nebavia. A keďže športové kanály zostali prakticky bez priamych prenosov, pozornosť zamerali na bieloruskú Premier League, ako ju s obľubou nazývajú anglické denníky, a televízne spoločnosti začali konať.

„Rozhodnutie pokračovať v sezóne a povoliť ľuďom fandenie priamo na štadiónoch pomohlo Bieloruskej futbalovej federácii uzavrieť nové zmluvy s televíznymi spoločnosťami. Predali práva do desiatich krajín vrátane Ruska, Izraelu a Indie, kde fanúšikovia nemajú čo sledovať a rokujú s ďalšími záujemcami,“ píše anglický denník The Guardian a informácie potvrdil aj hovorca Bieloruskej futbalovej federácie Alexander Aleinik.

V Bielorusku sa na tribúnach prakticky nič nezmenilo. Sezóna sa začala a zápasy sa hrajú pred divákmi. Sem-tam sa nájde niekto s rúškom.
V Bielorusku sa na tribúnach prakticky nič nezmenilo. Sezóna sa začala a zápasy sa hrajú pred divákmi. Sem-tam sa nájde niekto s rúškom.
Zdroj: Profimedia

Futbalové zápasy najvyššej súťaže začali zaujímať aj celosvetové agentúry, ktoré fotia a monitorujú dianie na bieloruských štadiónoch. Tie len potvrdzujú, že na ihrisku aj na tribúnach vyzerá všetko tak, ako pred koronavírusovou pandémiou, sem-tam sa objaví fanúšik s rúškom na tvári.

Aké-také preventívne opatrenia robia na štadiónoch pred zápasmi: pracovníci klubu v rukaviciach a rúškach merajú fanúšikom teplotu. „Prijali sme opatrenia, ktoré odporučilo ministerstvo športu. Každý, kto príde do kontaktu s fanúšikmi, má na sebe rukavičky,“ tvrdí Aleinik.

Zvýšený záujem vďaka neprerušenej lige vraj môže pomôcť zvýšiť úroveň súťaže a jednotlivých tímov. V tento scenár veria v Diname Minsk, ktoré po prvých dvoch kolách nemá na konte ani bod.

„Veríme, že to pomôže zlepšiť úroveň našej hry, pretože hráči by to mali brať zodpovednejšie. Noví fanúšikovia už nebudú sledovať len anglickú či taliansku ligu, ale z času na čas aj tú bieloruskú,“ vyhlásil hovorca Alexander Strok.