Prvým slovenským futbalistom, ktorý pôsobil v Číne, bol Tomáš Medveď, Oravec nasledoval jeho kroky v roku 2011. Po štyroch mesiacoch sa však táto odysea preňho skončila. "V tom čase mohli byť fyzicky na ihrisku naraz len traja legionári a nás bolo v tíme viac. Aj preto bol jeden taliansky spoluhráč, ktorý z nás hrával najmenej, rozhodnutý v lete z klubu odísť. Lenže vedenie mu to zakázalo a navyše pribudol do kádra ďalší útočník. A tak som sa z klubu musel porúčať ja. Zrejme išlo len o čistý biznis," rozhovoril sa Oravec, ktorý napriek tomu vôbec neľutuje, že v jeho futbalovom životopise figuruje aj čínska skúsenosť.

Tretím slovenským futbalistom, ktorý sa rozhodol prijať angažmán v Číne, sa pred pár týždňami stal Marek Hamšík. S klubom Ta-lien I-fang podpísal trojročný kontrakt, pričom za sezónu zarobí 9 miliónov eur. Rekordér v počte štartov za slovenskú reprezentáciu sa však rozhodol ísť do nového pôsobiska najskôr bez rodiny, spoločnosť v Číne mu robí najlepší kamarát. "Ja osobne by som tam bez rodiny nešiel. Rodina pre mňa vždy bola a je veľkou oporou. Na druhej strane však treba povedať, že Európania to nemajú v Číne jednoduché, pre domácich sú stále atrakciou. Deti obzvlášť. Chytanie, dotýkanie sa a branie ich na ruky bolo na dennodennom poriadku, a tak sa nemožno čudovať, že po čase vás to začne obťažovať. Každopádne, zastávam názor, že Marekov prestup do čínskej ligy bol vzhľadom na jeho vek a na to, čo v doterajšej kariére dosiahol, dobrý krok. Realitou totiž je, že do Číny sa nechodí kvôli futbalu, ale pre peniaze a z tohto dôvodu zvolil Hamšík vhodnú alternatívu," myslí si 38-ročný rodák z Košíc.

Po tom, čo v slovenskej reprezentácii ohlásil koniec jej dlhoročný kapitán Martin Škrtel, tréner Pavel Hapal avizoval, že túto funkciu preberie po ňom práve Hamšík. Kapitán by mal ísť na ihrisku i mimo neho všetkým príkladom, no je otázne, či kvalita čínskej ligy má parametre na to, aby počas pôsobenia v nej Hamšík výkonnostne napredoval, alebo sa minimálne udržiaval na vysokej úrovni. "Povedzme si na rovinu, nie je to talianska liga, ide o úplne niečo iné. Marek si bude musieť na čínsku súťaž zvyknúť. Takisto aj na to, že nebude mať po svojom boku takých kvalitných spoluhráčov, akých mal v Neapole. Očakávania od majiteľa klubu i fanúšikov sú určite veľké a je len na ňom, či to zvládne," pokračoval Oravec a na margo čínskej ligy ešte dodal: "Futbal v Číne je čoraz populárnejší. Už keď som tam pôsobil ja, na takmer každom našom domácom zápase bolo vypredané, na tribúnach bolo aj 50-tisíc divákov. A v každom meste to je veľmi podobné."