Čo sa deje v uliciach Budapešti si môžete pozriet v Galérii

Dnešný kvalifikačný zápas o postup na EURO 2020 medzi Maďarskom a Slovenskom bol vyhlásený za rizikový a tomu zodpovedali aj prísne bezpečnostné opatrenia.

12:00 - Už po príchode do maďarskej metropoly portál šport24sk zaregistroval v okolí štadióna pohyb maďarských policajných zložiek, ktorým pomáhali aj slovenskí strážcovia zákona. Niekoľko hodín pred zápasom hlásili kľud v budapeštianskych uliciach, aj keď si boli vedomí, že situácia sa môže zvrtnúť z minúty na minútu.

13:30 - Prvých slovenských fanúšikov sme stretli pred Groupama arénou vyše sedem hodín pred zápasom. „Ideme sa prejsť do mesta, ale štátne symboly budeme mať na odporúčanie maďarských policajtov schované. Vytiahneme ich až na zápase. Veríme našim a predpokladáme, že vyhráme,“ tipovali priaznivci slovenského tímu.

Čo sa deje v uliciach Budapešti si môžete pozriet v Galérii
Prví slovenskí fanúšikovia dorazili k štadiónu v Budapešti probližne 13:30. Náladu im nepokazilo ani upršané počasie a veria, že Slovensko zvíťazí.
Prví slovenskí fanúšikovia dorazili k štadiónu v Budapešti probližne 13:30. Náladu im nepokazilo ani upršané počasie a veria, že Slovensko zvíťazí.
Zdroj: MARTIN DOMOK

13:30 - Navštívili sme miesto, ktoré policajti označili ako slovenskú fan-zónu, teda miesto, kde sa budú zdržiavať naši fanúšikovia pred vstupom na štadión. 

14:00 - V blízkosti štadióna sme spozorvali slovenských a maďarských policajtov. Je to  najmä preto, že sektor vyhradený pre našich fanúšikov je polovica z nich maďarskej národnosti. „Aj preto sme tu my, slovenskí policajti, aby sme im pomohli s príchodom na štadión. Mnohí z nich totiž nevedia dobre po slovensky. Ak by sa však niečo stalo, na území cudzieho štátu zasiahnuť nemôžeme,“ vyjadril sa pre šport24.sk jeden zo slovenských policajtov. 

Čo sa deje v uliciach Budapešti si môžete pozriet v Galérii
Maďarskí policajti vytvorili so slovenskými spoločné hliadky.
Maďarskí policajti vytvorili so slovenskými spoločné hliadky.
Zdroj: MARTIN DOMOK

14:30 - V uliciach maďarského hlavného mesta sme stretli niekoľko početných skupín domácich fanúšikov, ktorí doslova hľadali našich fanúšikov. 

15:00 - Predzápasove odhady hovorili o vyše tisícke slovenských fanúšikov, ktorí mali doraziť na dnešné stretnutie. Malo sa jednať prevažne o chuligánske zoskupenia. Doterajšie informácie, ktoré sa nám podarili zistiť hovoria o tom, že títo problémoví fanúšikova vôbec nevycestovali. Ak vôbec, tak v malých počtoch. 

15:15 - Maďarskí chuligáni si zo slovenských chuligánov už uťahujú a hovoria, že sa pos..li.  

15:30  - V centre Budapešti zatiaľ nie je po slovenských priaznivcoch ani stopy. 

16:00 - Domáci usporiadatelia upozorňujú fanúšikov, že na štadión nepustia ľudí s dáždnikmi.

Čo sa deje v uliciach Budapešti si môžete pozriet v Galérii
Na zákrok je pripravené aj vodné delo.
Na zákrok je pripravené aj vodné delo.
Zdroj: Martin Domok

16:30 - Do jednotlivých sektorov sa dostanete len s príslušnými štátnymi symbolmi. To znamená, že do slovenského len so slovenskými zástavami a do domáceho s maďarskými zástavami. 

17:00 - Fan-zóna pre slovenských fanúšikov, ktorá je situovaná približne 500 metrov od štadióna sa začala približne tri hodiny pred zápasom zapĺňať

17:30 - Spomínané miesto neďaleko štadióna, ktoré je výhradene pre slovenských priaznivcov strážia desiatky po zuby ozbrojených fanúšikov, vodné delo, či psovodi

18:00 - Okrem maďarských fanúšikov dohliada na poriadok a bezpečnosť aj 21 príslušníkov slovenskej polície. “Vyžiadali si nás maďarskí kolegovia. Sme tu najmä na to, aby sme usmerňovali slovenských fanúšikov a poprípade im robili tlmočníkov”

18:15 - Okolie štadióna sa mení na doslova vojnovú zónu.  

Pred fanzónou stoja aj naši policajti.
Pred fanzónou stoja aj naši policajti.
Zdroj: Martin Domok

18:20 - Slovenských fanúšikov je vo fan-zóne zatiaľ iba 100. Naši priaznivci stále čakajú, kým ich polícia eskortuje ku štadiónu a sektoru pre fanúšikov hostí.

18:30 - Brány štadióna sa otvárajú a dve hodiny pred vypuknutím zápasu začínajú pomaly, ale isto prichadzat priaznivci. Doposiaľ nedošlo podľa našich informácií ku žiadnemu fyzickému stretu slovenských a maďarských fanúšikov - môže za to najmä fakt, že doslova na každom kroku sú policajti.

19:00 - Ku štadiónu začali prúdiť davy priaznivcov.

19:10 - Sektor slovenských fanúšikov sa pomaly začína zapĺňať.

19:15 - Väčšiu skupinku našich fanúšikov stále držia v provizórnej fan-zóne, približne 500 metrov od štadióna.

19:20 - Približne 200 slovenských fanúšikov sa v sprievode ťažkoodencov začalo presúvať ku sektoru hostí.

19:25 - Naši fanúšikovia sa úspešne presunuli do sektoru hostí za ohlušujúcich chorálov.

20:00 - Sektor slovenských fanúšikov sa zaplnil už počas rozcvičky našich chlapcov. Fanúšikovia privítali našich futbalistov mohutným potleskom. 

20:15 - Tak ako sa predpokladalo, tak sa aj stalo. V slovenskom sektore je aj početná skupina Slovákov s maďarskými vlajkami a dresmi. UEFA toto prísne zakazuje. Kto je na vine? Domáci usporiadatelia alebo tí, čo disponovali lístkami do hosťujúceho sektora?

20:25 - V slovenskom sektore už visí veľká maďarská vlajka s nápisom Žitný ostrov po maďarsky. Takéto provokácie sa často nevidia.

20:42 - Maďari nám vracajú požičané z Trnavy a pískajú pri našej  hymne.