Góly, bitka, pľuvanec

„Som hrdý na to, že som Paraguajčan. El Chila - kandidát na prezidenta v roku 2023. Dosť bolo korupcie, beztrestnosti a drancovania paraguajského ľudu,“ napísal 55-ročný Chilavert na sociálnej sieti.

Chilavert vyrastal v obrovskej chudobe. Ako v minulosti spomínal, do siedmich rokov na nohách nemal obuté topánky. Väčšinu času v detstve strávil vypomáhaním rodičom, jeho úlohou bolo dojenie kráv a predaj mlieka na trhu. Mal vtedy len päť rokov.

„Tlak počas zápasov? Toto je iba futbal. Poviem vám, čo je nápor na psychiku: keď neviete nakŕmiť svoje deti,“ hovoril Chilavert po príchode do španielskej La Ligy, kde možno ani len netušili, ako veľmi vie, o čom hovorí.

Pozrite si najkrajšie góly Chilaverta:

Keď sa povie jeho meno, fanúšikom utkvie v pamäti množstvo gólov. Nie však inkasovaných, ale strelených. Chilavert sa vyznačoval výbornou kopacou technikou a špecializoval sa na priame kopy a pokutové kopy, z ktorých dokopy strelil 62 gólov, z toho osem za paraguajský národný tím.

Na ihrisku však mal aj druhú tvár, ktorú naznačovala jeho prezývka „El Buldog“, ktorú netreba prekladať. Nepodčiarkovala len jeho húževnatosť či nezlomnosť, ale aj prchkú povahu. V roku 1997 sa na ihrisku pobil s Faustinom Asprillom, situáciu na ihrisku musela krotiť až polícia.

Počas kvalifikácie na MS 2002 opľul obrancu Brazílie Roberta Carlosa. Chilavert tvrdil, že ho Brazílčania celý čas rasisticky urážali a Carlos ho vyprovokoval. Hovorí sa aj o tom, že v jednom zo zápasov argentínskej ligy udrel Diega Maradonu.

Namiesto MS nemocnice a školy

Nielen na ihrisku na seba Chilavert upozornil. Turnaj Copa America v roku 1999 organizoval práve Paraguaj, no slávny brankár sa odmietol zúčastniť. Tvrdil, že peniaze vynaložené na organizáciu turnaja mohli byť využité lepšie, napríklad na skvalitnenie školstva a zdravotníctva.

Svoj pohľad nezmenil ani po rokoch. Keď sa Chilaverta v roku 2017 spýtali, čo si myslí o myšlienke spoluorganizovať majstrovstvá sveta, odmietol to. Keď sa Paraguaj pridal k Uruguaju a Argentíne pri organizovaní šampionátu, bol pobúrený.

„Paraguaj nepotrebuje majstrovstvá sveta, potrebuje nemocnice, školy, infraštruktúru. Prestaňte klamať ľudí,“ nebral si bývalý brankár servítku pred ústa a ako príklad ponúkol Brazíliu, ktorá svetový šampionát organizovala v roku 2014.

„Paraguajčania budú splácať dlhy spôsobené organizáciou majstrovstiev. Pozrite sa na Brazíliu. Plno korupcie a krajina bola plná dlhov. Nevieme postaviť ani viadukt a chceme organizovať majstrovstvá sveta. Sú dôležitejšie veci ako organizácia svetového šampionátu. Peniaze radšej míňam na vzdelávanie a zdravotníctvo, nie na hranie futbalu,“ pokračoval kritik Alejandra Domingueza, prezidenta juhoamerickej futbalovej konfederácie CONMEBOL. Za svoje útoky si od Domingueza vyslúžil žalobu za urážky a ohováranie.

José Luis Chilavert bol známy gólmi z priamych kopov.,
José Luis Chilavert bol známy gólmi z priamych kopov.,
Zdroj: getty images

Potkany a korupcia

Vo svojich vyjadreniach zašiel Chilavert na konci minulého roka ešte ďalej. Na turnaji Copa Libertadores sa mu v zápase Nacionalu proti River Plate nepáčilo diskutabilné použitie kamerového systému VAR, CONMEBOL obvinil z korupcie a slovnou hračkou ho premenoval. „Corrupbol naďalej zabíja juhoamerický futbal pomocou VAR. Prezidenti juhoamerických klubov sa musia spojiť a požadovať koniec korupcie vo futbale,“ burcoval na Twittri.

Od Chilaverta to schytala aj medzinárodná futbalová federácia FIFA. V roku 2018 došlo pred finále Copa Libertadores medzi River Plate a Bocou Juniors k násilnostiam chuligánov, ktorí zaútočili na autobus Bocy Juniors. Dvaja hráči museli byť ošetrení, CONMEBOL však urobil jediné opatrenie: odložil čas zápasu na neskôr, útočník Carlos Tevez vyhlásil, že hráči boli nútení zápas odohrať. To vytočilo Chilaverta, ktorý sa na sociálnej sieti opäť obul do Domingueza, ale aj prezidenta FIFA Gianniho Infantina.

„Infantino a Dominguez sú horší ako potkany, záleží im viac na peniazoch ako na životoch hráčov. Život človeka má väčšiu cenu ako futbal, čo vás nezaujíma,“ napísal bývalý paraguajský brankár na Twittri a rozhodnutia orgánov označil za svetovú hanbu Corrupbolu.