Raiolov zdravotný stav sa začal rapídne zhoršovať začiatkom tohto roka. Svetoznámy agent sa kvôli tomu podrobil aj bližšie nešpecifikovanej operácii, podľa Bildu trpel v posledných mesiacoch problémami dýchacieho charakteru.

Na verejnosti sa v uplynulých dňoch objavilo niekoľko hoaxov o jeho úmrtí, no až cez víkend potvrdila jeho skon rodina. „S neuveriteľným smútkom oznamujeme, že nás navždy opustil najstarostlivejší a najúžasnejší futbalový agent v histórii. Mino bojoval až do konca s rovnakou silou, akú vkladal do rokovaní o svojich klientoch. Ovplyvnil mnoho životov. Ďakujeme všetkým za podporu a zároveň žiadame o rešpektovanie súkromia,“ stojí sa vo vyjadrení Railových najbližších.

Raiola, ktorý bol štvrtým najbohatším športovým agentom na svete, sa narodil v Taliansku. Keď mal rok, jeho rodičia emigrovali do Holandska, kde to ako tínedžer skúšal aj ako hráč. Rýchlo však pochopil, že nemá talent, a tak sa na kariéru futbalistu vykašľal. Aby si na seba zarobil, začal pracovať ako poslíček, roznáša pizzu a neskôr sa staral o účty a dohadovanie s úradmi. Keď mal dvadsať, začal v provinčnom klube FC Haarlem pracovať ako športový riaditeľ.

Zmysel života však našiel o pár rokov neskôr v obchodovaní s hráčmi. Po tom, ako zamestnanec spoločnosti Sport Promotions pomohol vybaviť prestup Dennisa Berkampa do Interu Miláno, si v roku 1996 založil vlastnú firmu a jeho úspešná agentská kariéra sa začala rozbehať. Prvým veľkým klientom bol bývalý český futbalista Pavel Nedvěd, ktorého predal zo Sparty Praha do Lazia Rím. Odvtedy vybavil desiatky prestupov, za ktoré mu na konto pribudli milióny.

Nepotrpel si na luxus
Raiola vôbec nevyzeral ako človek, ktorý rozhoduje o osudoch najväčších futbalových hviezd. Hráčov, ktorých zastupoval (v roku 2020 ich bolo 77, pozn. red.), ho však zbožňovali, pretože im dokázal vyrokovať rozprávkové podmienky. Kluby boli pre zmenu z neho na prášky, lebo zakaždým využil všetky prostriedky, aby dosiahol najlepšiu zmluvu pre svojich klientov a najvyššiu províziu pre seba. Jeho majetok sa odhaduje na 80 miliónov eur.