Bežná mesačná mzda priemerne zarábajúceho Slováka bola v roku 1989 3 142 Kčs. Dnes sa vyšplhala už na 1100 eur, čo je po 30 rokoch od revolúcie skoro 11-krát viac. Lenže ceny sú 10-krát vyššie. Možno to znie trochu divne a možno až neuveriteľne, ale Slováci prvýkrát zarobili viac ako v roku 1989 až v roku 2007, teda 18 rokov od prevratu.

Z makroekonomického hľadiska boli podmienky pre mladých futbalistov totožné s dneškom. „Bral som šesťsto korún kalorické z klubu plus šesťsto štipendium zo školy. Mesačne tisícdvesto. Nesťažoval som sa, bolo na kávu, užíval som si futbal i študentský život, živili ma rodičia,“ vysvetľoval bývalý futbalista Ľubomír Moravčík pre SME, ktorý v tom čase mal 18 rokov a hrával za Nitru. Približne 400 eur dostávajú aj dnes juniori v kluboch.

 

Mladí hráči si tak o moc neprilepšili. Za to o senioroch sa to nedá povedať. Bolo bežné, že aj prvoligový futbalista bol zamestnaný. Síce iba na oko, ale nemusel si zakladať živnosť ako dnes. „Na pracoviská si chodili iba pre výplaty, brali od 2500 do 3000 mesačne. Plus prémie za vyhraté zápasy,“ prezradil Moravčík. Čiže v prepočte to bolo približne ako dnešná priemerná mzda. Toľko berú priemerný hráči v ekonomicky slabších kluboch Fortuna liga. Na druhej strane niektoré hviezdy slovenských trávnikov pokojne zoberú za mesiac aj päťcifernú sumu, čo bola pred 30 rokmi niečo nepredstaviteľné.

Koľko zarábajú futbalisti na Slovensku, si pozrote TU!