Na čele celkovej klasifikácie zostal Brit Geraint Thomas. Čerstvo 37-ročný jazdec tímu Ineos Grenadiers má v boji o ružový dres 26-sekundový náskok pred Slovincom Primožom Rogličom (Jumbo-Visma), ktorý v piatok ukrojil z manka tri sekundy. Pokiaľ sa Thomasovi podarí udržať sa na čele, stane sa najstarším víťazom Gira v jeho 106-ročnej histórii.

V piatkovej etape v Dolomitoch čakalo na cyklistov až 5400 nastúpaných výškových metrov, pričom záverečné dva kilometre sa išli do brutálneho 14-percentného kopca. Vpredu sa v úvode pospájalo viacero skupiniek a vytvorili 15-členný únik, pelotón strácal päť minút. V úniku sa pohyboval aj Bais, ktorého si súperi v boji o vrchársky dres Healy s Pinotom dlho nevšímali, až neskôr sa rozhodli ísť stíhať vedúcu skupinu. Francúz však na rovine nespolupracoval a tak to obaja zabalili a vrátili sa späť do pelotónu, v ktorom figurovali všetci favoriti.

Únik sa už na kopci Passo Valparola (dĺžka 14,1 km; sklon 5,6 %) delil, kvalitatívne rozdiely medzi pretekármi boli veľké. Stojnič tempo neustál a vypadol z úniku, ktorý zostal celkom kompaktný, no čakali ho ešte tri kopce. Na Passo Giau (dĺžka 9,9 km; sklon 9,3 %) dorazila skupina 14 pretekárov s náskokom siedmich minút pred hlavným poľom, v ktorom začal preberať iniciatívu Ineos. Náskok úniku veľmi rýchlo klesal a na čele sa odpútala pätica Buitrago, Cort, Gee, Verona a Hepburn.

Prémiu 13 km pred cieľom získal Gee, ale vo vrchárskej klasifikácii sa nedostal cez Pinota. Medzi favoritmi sa nedialo nič zásadné, postupne odpadali viacerí pretekári, ale nikto z Top 10. V úvode šliapania na cieľový kopec Tre Cime di Lavaredo (dĺžka 7,2 km; sklon 7,6 %) nastúpil Gee, v prvej krátkej prudšej pasáži sa za ním vydali Buitrago s Hepburnom. V pelotóne zaútočil Roglič, ale Thomas brilantne zachytil jeho nástup. Gee po štyroch druhých miestach na tohtoročnom Gire tuho bojoval o prvý triumf, opäť mu však nebol súdený. Kolumbijčan mu ušiel 1,5 km pred páskou a sólový únik dotiahol do úspešného konca. Štvrtý Roglič vyžmýkal posledné zvyšky síl a stiahol na ružový dres tri sekundy.

"Z tohto víťazstva mám obrovskú radosť. Chcel som si v závere zvoliť tempo a táto taktika sa vyplatila. Tohtoročné Giro je skvelé pre mňa i celý tím. Každý deň, v každej etape ideme naplno a bojujeme. Dnešné víťazstvo je pre nás motivácia do ďalšej práce," povedal Buitrago do kamier Eurosportu.

V sobotu je na programe individuálna časovka z Tarvisia do Monte Lussari (19 km). V nedeľu vyvrcholí Giro rovinatou etapou v Ríme (135 km).

Výsledky 19. etapa Giro

výsledky 19. etapy (Longarone - Tre Cime di Lavaredo, 183 km):

1. Santiago Buitrago (Kol./Bahrain Victorious) 5:28:07 h, 2. Derek Gee (Kan./Israel - Premier Tech) +51 s, 3. Magnus Cort (Dán./EF Education-Easy Post), 4. Primož Roglič (Slov./Jumbo-Visma) obaja +1:46 min, 5. Geraint Thomas (V. Brit./Ineos Grenadiers) +1:49, 6. Joao Almeida (Port./UAE Team Emirates), 7. Damiano Caruso (Tal./Bahrain Victorious), 8. Thymen Arensman (Hol./Ineos Grenadiers) všetci +2:09, 9. Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ) +2:16, 10. Einer Rubio (Kol./Movistar Team) +2:26

 

celkové poradie:

1. Thomas 81:55:57 h, 2. Roglič +26, 3. Almeida +59, 4. Caruso +4:11, 5. Edward Dunbar (Ír./Team Jayco-AlUla) +4:53, 6. Pinot +5:10, 7. Arensman +5:13, 8. Lennard Kämna (Nem./Bora-hansgrohe) +5:54, 9. Andreas Leknessund (Nór./Team DSM) +6:08, 10. Laurens De Plus (Bel./Ineos Grenadiers) +7:30