Ako ste prijali správu o smrti Diega Maradonu?

Taká správa človeka zaskočí. Hoci som vedel, že Diego mal vážne zdravotné problémy, podľa ktorých sa dalo tušiť, že sa stane niečo nepríjemné. Bohužiaľ, Diego to napokon nezvládol.

Proti Maradonovi ste chytali v roku 1980, keď mal stále len 19 rokov a začínal v mužskej reprezentácii, no už bol okolo neho veľký ošiaľ. Vedeli ste, proti komu budete chytať?

Áno, nastúpil som proti nemu v Argentíne pred 80-tisíc ľuďmi, prehrali sme 0:1. Už vtedy bol Maradona vychádzajúca hviezda svetového futbalu, najmä doma v Argentíne bol mimoriadne populárny už v tom veku.

Ladislav Jurkemik s údivom opisoval najmä jeho nástup na tento zápas. Pamätáte si naň?

Jasné, to upútalo každého. Keď sme nastupovali, po chvíľke vyšiel na trávnik ako posledný práve Maradona. Kameramani, fotografi a reportéri okolo neho urobili poriadnu šou. Už vtedy som predpokladal, že z neho bude po čase slávny futbalista, to sa aj splnilo.

Ako vyzerala atmosféra na štadióne počas príchodu Maradonu na ihrisko?

Všetci sme nastupovali na ihrisko a nechcem povedať, že bolo na štadióne ticho, ale bola pokojná atmosféra. Odrazu nastalo veľké haló, obrovský krik divákov, burácanie 80-tisíc ľudí. Pozrel som sa teda dozadu a zbadal, že ako posledný išiel na ihrisko Maradona. Už v tom čase a v tom veku budil veľkú pozornosť, ktorú strhával na seba a ľudia ho žrali.

Čím vás Maradona upútal na ihrisku?

Mal všetko, čo má mať jeden svetový futbalista – rýchlosť, techniku, obratnosť, predvídanie. Dovolil si to, čo si iní hráči nedovolili.

Utkvie vám v pamäti nejaký konkrétny moment zo zápasu proti nemu?

Jeden pozitívny moment bol ten, že mi nestrelil gól. (smiech) Maradona sa proti mne nepresadil, gól mi dal napokon Diaz. Mohol som si teda povedať, že ma Maradona neprekonal. Keď mal však loptu, bola radosť sa na neho pozerať, ako s ňou vedel pracovať a driblovať.

Záver kariéry, ako aj dlhé roky po nej, boli v Maradonovom prípade poznačené drogami. Ako ste vnímali jeho excesy a smutný osud?

Diego sa vyjadroval, že chce odísť hrať do Neapola. Sami dobre vieme, že v Taliansku, a špeciálne v Neapole, sa drogy vyskytovali v tom čase aj vyskytujú dnes výrazne. Maradona, bohužiaľ, tomuto nešváru podľahol. Je to škoda, lebo mohol žiť aj dlhšie. Drogy sa podpísali na jeho zdraví a do určitej miery na to, bohužiaľ, doplatil. Diego pomohol Neapolu, ale Neapol nepomohol jemu. Každý síce Maradonu zbožňoval, zostane na ňom drogová škvrna.