Rozhodnutie prišlo po tom, ako Maďarsko zrušilo úvodné tri etapy, ktoré mali viesť cez jeho územie. Po 3. apríli, keď vyprší prvý taliansky dekrét o karanténnych opatreniach, budú organizátori informovať, či sa podujatie presunie na nový termín alebo ho úplne zrušia. Informoval portál cyclingnews.com.

"RCS, uvedomujúc si národnú i medzinárodnú situáciu, oznamuje odloženie tohtoročného Giro d'Italia. Nový dátum neoznámime skôr ako 3. apríla," píše sa vo vyhlásení organizátorov.

Prvá Grand Tour sezóny sa mala uskutočniť od 9. do 31. mája, úvodné tri etapy boli naplánované v Maďarsku a zvyšných 18 v Taliansku.

RCS už predtým zrušilo preteky Strade-Bianche a odložilo na neurčito štart podujatí Miláno - San Remo a Tirreno-Adriatico. Belgický región Flámsko vo štvrtok zrušil tri klasiky spadajúce do najvyššej kategórie World Tour Svetovej cyklistickej únie (UCI), ktorými sú Bruggy-De Panne, E3 Harelbeke a Gent-Wevelgem.

V piatok oznámili organizátori osemdňových pretekov Paríž - Nice, že podujatie skracujú o jeden deň a skončí sa už v sobotu 7. etapou. Následne však viacero tímov uviedlo, že už neche nastúpiť ani v sobotu. Na pretekoch štartujú aj slovenskí reprezentanti Peter a Juraj Saganovci z tímu Bora-hansgrohe. Na čele celkového poradia je zatiaľ tímový kolega bratov Saganovcov Nemec Maximilian Schachmann. Pre jedného z členov nemeckého tímu prišla v noci na piatok sanitka a je v izolácii, podľa agentúry SID však nemal pozitívny test na nový koronavírus SARS-CoV-2.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) sa v utorok vo Švajčiarsku stretne s organizátormi Gira, Tour de France a tímami a jazdcami, aby prerokovali, ako budú postupovať ďalej v prebiehajúcej sezóne.

V Taliansku, ktoré je po Číne najviac postihnuté novým koronavírusom, evidovali v piatok popoludní vyše 15.000 nakazených a 1000 mŕtvych. Počet smrteľných obetí SARS-CoV-2 sa celosvetovo zvýšil nad 5100, v 133 krajinách/regiónoch sveta ho diagnostikovali u takmer 140.000 osôb.