"Červení diabli", úradujúci majstri Európy z Talianska, Španieli a úradujúci majstri sveta Francúzi októbrový kvalifikačný termín vynechali, keďže v Miláne a Turíne bojujú o pohár v druhom ročníku Ligy národov. Ak sa Dánom podarí v sobotu vyhrať v Moldavsku, resp. v utorok doma zdolať Rakúsko, stanú sa prvým istým európskym účastníkom mundialu. "Dánskemu dynamitu" sa darí aj bez hviezdneho Christiana Eriksena, ktorý sa stále zotavuje po srdcovom kolapse z ME. Mužstvo ťahá Mikkel Damsgaard, ktorý v deviatich reprezentačných dueloch strelil štyri góly a pridal päť asistencií.

Anglicko je líder I-skupiny so 16 bodmi, druhé Albánsko naň stráca štyri body. Angličania prišli o prvé body až v nadstavenom čase záverečného septembrového zápasu v Poľsku po remíze 1:1. Vo výbornej streleckej forme v reprezentácii je kapitán Harry Kane, ktorý v Premier League v tejto sezóne síce ešte gól nedal, ale presadil sa vo všetkých troch septembrových dueloch Albiónu. Môže sa tak pýšiť bilanciou, že od septembra 2017 dal gól v každom z pätnástich kvalifikačných duelov MS, resp. EURO, v ktorom nastúpil. Kane je aktuálne so 41 gólmi piaty najlepší strelec Anglicka, na lídra Wayna Rooneyho stráca 12 gólov. Angličania v sobotu nastúpia v Andorre a v utorok hostia vo Wembley Maďarsko mesiac po tom, ako ich v Budapešti rasisticky urážalo domáce publikum. Maďari ako trest zato odohrajú sobotný duel s Albánskom bez divákov.

Nemci sa chcú pomstiť Macedóncom

V J-skupine Nemci hostia najprv Rumunsko, potom sa predstavia v Severnom Macedónsku. Tomu majú čo vracať, keďže práve tento súper ich senzačne ešte pred EURO 20200 obral o zatiaľ jediné body v skupine. Na konci marca vyhrali Severní Macedónci v Duisburgu 2:1. Tréner Hansi Flick nominoval aj 19-ročného útočníka Karima Adeyemiho, ktorému odborníci predpovedajú veľkú budúcnosť. Ten aktuálne žiari v RB Salzburg, kde dal odchovanec mládežníckej akadémie Bayernu Mníchov osem gólov v desiatich ligových zápasoch a skóruje aj v Lige majstrov.

Teoretickú nádej na postup má v októbri i Portugalsko v A-skupine, v ktorej pôsobí aj organizátor MS Katar (jeho zápasy sa však do tabuľky nepočítajú). Stane sa tak v prípade, že zdolá outsidera z Luxemburska a súčasne Srbi získajú v súbojoch s Luxemburskom a Azerbajdžanom len jeden bod.

V "slovenskej" H-skupine sa Chorváti najprv predstavia na Cypre, potom v Osijeku privítajú Slovákov, pred ktorými zatiaľ majú štvorbodový náskok. Sú na čele skupiny s rovnako 13-bodovými Rusmi, ktorí v piatok v Kazani nastúpia proti SR a potom v slovinskom Maribore. Tréner Zlatko Dalič už po zranení môže rátať s 36-ročným kapitánom a špílmachrom Lukom Modričom z Realu Madrid. "Mimoriadne nás teší návrat Luku, ktorý má ako hráč aj ako líder pre nás neoceniteľný význam," citoval ho oficiálny web chorvátskeho zväzu. "Máme za sebou úspešný september a tešíme sa na ďalšie zápasy. Sme optimisti a máme pozitívnu energiu. Musíme si však uvedomiť, že dosiahnuté dobré výsledky teraz musíme potvrdiť ziskom šiestich bodov. Podarí sa nám to, len ak budeme absolútne koncentrovaní a ukážeme stopercentný prístup. Áno, akceptujem, že oboch súperov sme zdolali a je tu zdanie, že patria k našim obľúbeným. Zopakujem však, v oboch zápasoch musíme ísť na maximum. Som presvedčený, že nominovaní hráči dobre zareagujú na túto výzvu," dodal Dalič.

Na štvrtom mieste sú so siedmi bodmi Slovinci, ktorých tréner Matjaž Kek povolal do nominácie na októbrové kvalifikačné zápasy proti Malte a Rusku troch nováčikov. Sú nimi Žan Karničnik, Žan Kolmanič a Timi Max Elšnik. Do mužstva sa vrátili Benjamin Verbič a David Tijanič, v kádri nechýba bývalý útočník bratislavského Slovana Andraž Šporar. "Už niet času na žiadne skúšanie. Dostali sme sa do zložitej situácie, v ktorej sa počítajú iba body. V uplynulých dvoch asociačných termínoch sme mali problémy v treťom zápase, teraz hráme len dva. Najprv sa naplno sústredíme na Maltu, potom na ďalšie veci. Ak chceme ešte pomýšľať na zotrvanie v boji o postup, musíme bodovať," povedal Kek.

Európska kvalifikácia MS 2022 vo futbale - 7. kolo (časy sú v SELČ):

piatok 8. októbra (všetky zápasy 20.45)

E-skupina: Česko - Wales, Estónsko - Bielorusko

G-skupina: Turecko - Nórsko, Lotyšsko - Holandsko, Gibraltár - Čierna Hora

H-skupina: Rusko - SLOVENSKO /Kazaň/, Malta - Slovinsko /Ta' Qali/, Cyprus - Chorvátsko /Larnaka/

J-skupina: Lichtenštajnsko - Macedónsko, Island - Arménsko, Nemecko - Rumunsko

sobota 9. októbra

A-skupina: 18.00 Azerbajdžan - Írsko, 20.45 Luxembursko - Srbsko

B-skupina: 18.00 Švédsko - Kosovo, 18.00 Gruzínsko - Grécko

C-skupina: 15.00 Litva - Bulharsko, 20.45 Švajčiarsko - Severné Írsko

D-skupina: 15.00 Kazachstan - Bosna a Hercegovina, 18.00 Fínsko - Ukrajina

F-skupina: 18.00 Škótsko - Izrael, 20.45 Moldavsko - Dánsko 20.45 Faerské ostrovy - Rakúsko

I-skupina: 20.45 Poľsko - San Maríno, 20.45 Maďarsko - Albánsko 20.45 Andorra - Anglicko

pondelok 11. októbra

E-skupina: 20.45 Bielorusko - Česko, 20.45 Estónsko - Wales

G-skupina: 20.45 Nórsko - Čierna Hora, 20.45 Holandsko - Gibraltár, 20.45 Lotyšsko - Turecko

H-skupina: 18.00 Cyprus - Malta /Larnaka/ 20.45 Chorvátsko - SLOVENSKO /Osijek/, 20.45 Slovinsko - Rusko /Maribor/

J-skupina: 20.45 Rumunsko - Arménsko, 20.45 Macedónsko - Nemecko, 20.45 Island - Lichtenštajnsko

utorok 12. októbra

A-skupina: 20.45 Srbsko - Azerbajdžan, 20.45 Portugalsko - Luxembursko

B-skupina: 20.45 Švédsko - Grécko, 20.45 Kosovo - Gruzínsko

C-skupina: 20.45 Litva - Švajčiarsko, 20.45 Bulharsko - Severné Írsko

D-skupina: 16.00 Kazachstan - Fínsko, 20.45 Ukrajina - Bosna a Hercegovina

F-skupina: 20.45 Izrael - Moldavsko, 20.45 Faerské ostrovy - Škótsko, 20.45 Dánsko - Rakúsko

I-skupina: 20.45 San Maríno - Andorra, 20.45 Anglicko - Maďarsko, 20.45 Albánsko - Poľsko