Ponuku stať sa reprezentačným trénerom Slovenka ste prijali v neľahkých časoch, nášmu národnému tímu sa v poslednom čase nedarí. Uvedomujete si to?

- Áno, slovenský futbal nie je v súčasnosti na tom najlepšie, ale práve preto som tu. Mojim cieľom je, aby si hráči uvedomili, že reprezentujú svoju krajinu a v tomto ohľade budem veľmi prísny. To isté bude platiť v prípade disciplíny, tam budem veľmi tvrdý. Taktiež od chlapcov budem chcieť, aby počas zrazov zabudli na svoje kluby.

Aktuálne zábery nového kormdielníka našej reprezentácie si pozrite vo FOTOGALÉRII

S pozíciou hlavného trénera nemáte zatiaľ žiadne skúsenosti. Nepovažujete to za svoju nevýhodu?

- V minulosti som spolupracoval s viacerými trénermi zvučných mien a zakaždým som bol pri nich v centre diania a zároveň som bol vždy aj mimoriadne aktívny. Preto sa vôbec nebojím, že teraz budem hlavným koučom ja sám, nemám žiadny strach. Práve naopak, som presvedčený, že zaknihujeme dobré výsledky.

Dostala sa k vám už niekedy predtým ponuka stáť na lavičke v úlohe hlavného trénera?

- Áno, počas uplynulej sezóny som odmietol byť hlavným koučom jedného z klubov talianskej najvyššej súťaže. S pozíciou asistenta v Neapole som bol spokojný. Keď ma však oslovil Slovenský futbalový zväz, usúdil som, že toto bude pre mňa správna voľba, vzhľadom na môj vek je to ideálna príležitosť, a preto som už počas cesty na Slovensko bol rozhodnutý, že zmluvu podpíšem.

Mnohí sa obávajú rečovej bariéry, keďže ovládate iba taliančinu. Ako to bude fungovať v kabíne po tejto stránke?

- Teším ma, že v reprezentácii je dosť hráčov, ktorý hovoria po taliansky, no ak bude treba, máme k dispozícii aj tlmočníka. Všetci členovia realizačného tímu však ovládajú angličtinu, a práve tento jazyk by mal hrať v kabíne prím.

Hovorí sa, že ste odborník na defenzívu, no slovenskú reprezentáciu tlačí topánka skôr v útoku…

- Nie je to úplne tak, že sa moja práca týka len obrany. Túto nálepku som dostal v Taliansku, ale ja mám veľmi rád ofenzívu. Podstatné však je, aby tím fungoval dobre ako celok.

Ku kormidlu slovenskej reprezentácie vás odporučil jej dlhoročný kapitán Marek Hamšík, s ktorým ste spolupracovali v Neapole. Nebudete ho prehovárať na návrat do národného tímu?

- Aby som to uviedol na pravú mieru, s Marekom máme vynikajúci vzťah, sme veľmi dobrí kamaráti, veď tri roky sme spolu trávili deň čo deň. Vážim si ho ako človeka, som šťastný, že si na mňa spomenul a futbalovému zväzu ma odporučil, no chcem podotknúť, že mňa si vybrali jeho predstavitelia, a nie on. On bol vlastne len sprostredkovateľom. A či som ho prehováral? Už som sa o to pokúsil, ale žiaľ neúspešne…

Ako reagovali v Neapole na to, že ste prijali ponuku slovenskej reprezentácie a z klubu odchádzate?

- Narobil som si tam veľa nepriateľov… (smiech). Ale teraz vážne. Prvý týždeň po tom, ako som to oznámil, bol náročný, neprijali túto informáciu pozitívne. Najmä tréner Spalletti chcel, aby som ostal, ale aj najvyšší predstavitelia klubu zdieľali rovnaký názor. Postupne sa s tým však zmierujú a naše vzťahy sa vracajú do normálu.