Messiho do priehľadného plášťa, tzv. bištu, obliekol krátko pred prebratím trofeje pre majstra sveta katarský emir Tamim bin Hamad Sání. Útly Argentínčan v ňom absolvoval úvodné oslavy na trávniku, čo neušlo pozornosti ománskeho právnika a poslanca parlamentu Ahmada Barváního. „Bisht je symbolom vznešenosti a múdrosti. Za tento ponúkam milión dolárov,“ napísal na svojom twitterovskom konte Barvání.

Zábery, na ktorých oslavuje Messi titul v arabskom plášti, si pozrite vo FOTOGALÉRII!

Futbalový nadšenec z Ománu bol osobne prítomný na štadióne v Lusaile, a moment, keď emír odovzdal Messimu bisht, prežil na vlastní oči. „Ten okamih ukázal svetu, že sme tu a že je tu aj naša kultúra. Bišt je symbol pre mnoho vecí. Múdrosť, odvahu, integritu, veľkorysosť a autenticitu. A taktiež, a to je najdôležitejšie, ukazuje, kto sme,“ pokračoval Ahmad Barvání s tým, že pokiaľ by sa mu plášť podarilo získať, rozhodne ho neplánuje nosiť. „Vystavil by som ho, aby sme si ten moment hrdosti mohli dokola pripomínať a prežívať ho znovu,“ dodal.

Situácia z ceremoniálu, pri ktorej si Messi prevzal trofej v drese prekrytom arabským odevom, vyvolala najmä v západom svete množstvo negatívnych reakcií. Oslavy víťazstva totiž tým pádom nepatrili len argentínskej reprezentácii, ale aj usporiadateľskej krajine, ktorá je dlhodobo kritizovaná najmä pre podozrenia z korupcie či porušovaniu ľudských práv.