Reprezentačné mužstvo Argentíny prebral v stave, ktorý mal od ideálu ďaleko. Na MS 2018 Albicelestes vypadli už v osemfinále, z tímu následne preniklo na verejnosť viacero nezhôd. Scaloni nahradil Jorgeho Sampaoliho, mal byť len dočasnou záplatou, no nakoniec zostal pri kormidle natrvalo, čo sa nepozdávalo legendárnemu Maradonovi.

„Scaloni? Je to dobrý chlapec, ale nemôže riadiť ani dopravu na križovatke. Ako mu môžete dať do rúk reprezentáciu, najmä po všetkých tréneroch, ktorí si vylámali zuby? Teraz príde Scaloni a povie, že je pripravený? Mám ho rád, pozvem ho pokojne aj na grilovačku, ale ako tréner reprezentácie? Bez urážky, ale žiadnom prípade, to je šialené,“ nebral si servítku pred ústa Maradona.

Legenda nebola jediná so skepsou pri pohľade na Scaloniho ako hlavného trénera. Predtým totiž nikdy žiadny tím ako hlavný tréner neviedol. Pôsobil ako asistent v španielskej Seville, potom zbieral skúsenosti ako analytik predchádzajúceho trénera Argentíny Sampaoliho.

Scaloni a Messi sa stretli v reprezentácii aj ako spoluhráči.
Scaloni a Messi sa stretli v reprezentácii aj ako spoluhráči.
Zdroj: profimedia

Scalonimu fakt, že bol najmladší a najmenej skúsený tréner na svetovom šampionáte v Katare, neprekážal. Práve naopak, možno práve tento faktor pomohol Messimu a spol., keď im velil niekto, kto má k hráčom vekovo blízko. Mimochodom, Scaloni a Messi sa stretli v reprezentácii aj ako spoluhráči.

Neskúsený tréner (nielen) Božskému Diegovi dokázal, že sa hlboko mýlil. Najskôr v roku 2019 doviedol Argentínu k bronzu na juhoamerickom šampionáte Copa America, o dva roky už tím získal vytúžené zlato. O zlatej medaile z majstrovstiev sveta v Katare, ktorá už pár dní visí Argentínčanom na krku a vďaka ktorej sa Lionelovi Messimu splnil posledný veľký sen, zrejme viac písať netreba.

Práve Messi si pochvaľoval Scaloniho trénerské metódy. „Dokázal nám vrátiť radosť z hry, dal našej hre smer, pokoj a pravidlá,“ zneli Messiho slová. Pokoj tímu dodal muž v teplákoch aj v Katare, hoci Argentína šokujúco prehrala prvý zápas proti Saudskej Arábii.

Pritom kedysi to bol Scaloni, ktorého bolo treba upokojovať. „Bol som nervák. Keď sa mi niečo nepodarilo, ako hráč som cítil väčšiu zodpovednosť než teraz ako tréner. Bral som si to veľmi k srdcu. Trochu bláznivé, nie?“ hovoril Scaloni.

Kapitán Argentíny od neho dostal odkaz už pred šiestimi rokmi. V roku 2016 po prehre vo finále Copa America Messi vyhlásil, že končí v reprezentácii. Scaloni na Twittri uverejnil fotografiu zo zápasu, na ktorej je Messi v obkľúčení klbka súperových hráčov. „Táto fotka hovorí za všetko. Nechoď, Leo,“ prosil Scaloni Messiho.

Kapitán si napokon svoje rozhodnutie rozmyslel a určite neoľutoval. V drese Argentíny od nástupu Scaloniho dosiahol tie najväčšie úspechy a ako médiá píšu, dosiahol futbalovú nesmrteľnosť.

Tréner po majstrovskom titule nezanevrel ani na Maradonu, ktorý argentínsky titul sledoval z futbalového neba. „Dúfam, že si to Diego užil zhora. Som si istý, že keby tu bol, bol by na ihrisku po zápase ako prvý. Prial by som si, aby tu bol a užíval si túto chvíľu s nami,“ odkázal legendárnemu Maradonovi po finále Scaloni.