Hlavný tréner Holandska Louis van Gaal do Kataru nominoval trojicu z domácej ligy. Remko Pasveer z Ajaxu Amsterdam, Justin Bijlow z Feyenoordu a Andries Noppert z Heerenveenu. Práve pri treťom menovanom sa takmer vôbec neočakávalo, že by mohol hájiť svätyňu vicemajstrov sveta z roku 2010, no opak sa stal pravdou.

Skusený holandský kormidelník opäť ukázal, že na brankárov má jednoducho čuch. Noppert Holanďanov v prvom zápase svetového šampionátu niekoľkokrát podržal. 28-ročný brankár má pritom za sebou len 52 súťažných štartov za kluby v Eredivisie, druhej holandskej lige či talianskej Serii B.

Z večera do rána ho však spoznal celý svet. "Oranjes" v úvodnom dueli skupiny zdolali Senegal 2:0 a práve tento muž má na tom obrovský podiel, keď predviedol niekoľko skvelých zákrokov. "Prežívam výnimočnú chvíľu. Ako malý chlapec som o tom sníval, ale nemyslel som si, že je to možné," vyhlásil Andries Noppert po stretnutí podľa webu Voetbal International.

Mohol sa stať policajtom

Kariéra doteraz neznámeho brankára sa v istom bode začala uberať zvláštnym smerom. Jednoducho povedané, Noppert stagnoval a pravdepodobne ani v tých najšialenejších predstavách sa nevidel, ako brankárska jednotka reprezentácie na majstrovstvách sveta.

S futbalom začínal v Heerenveene, ale nepresadil sa. Neskôr prestúpil do Bredy, no nebol ani dvojkou. Medzi rokmi 2014 a 2018 nastúpil len do šiestich ligových zápasov. Neskôr skúsil pôsobenie v Taliansku vo vtedy druholigovej Foggii. Šancu dostal vo ôsmich zápasoch a jeho klub v sezóne 2018/19 zostúpil do Serie C.

Z Talianska sa vrátil domov. Podpísal ho druholigový Dordrecht, kde nastúpil na ešte biednejšiu porciu zápasov. V základnej jedenástke sa objavil iba dvakrát a začal rozmýšľať, či nebude lepšie si hladať iné zamestnanie. "Moja manželka a rodina sa ma vtedy snažili presvedčiť, aby som prestal hrať a skúsil viac perspektívnu kariéru ako policajt," priznal.

Po nevydarenom angažmáne v Dordrechte bol rok bez klubu až kým sa neozval nováčik holandskej Eredivisie Go Ahead Eagles. Tento prestup sa ukázal byť ako zlomový v kariére 28-ročného Holanďana.

Nováčikovi pomohol svojimi výkonmi zotrvať v najvyššej súťaži a samému sebe predĺžil nie vždy ružovo vyzerajúcu kariéru. Keď sa v lete 2022 vrátil do staronového pôsobiska Heerenvenu, mal na mysli jediné, byť jednotka, čo sa mu aj podarilo.

V prebiehajúcej sezóne v štrnástich ligových stretnutiach šesťkrát vychytal čisté konto, čím si vyslúžil miestenku do Kataru a aj miesto v základnej jedenástke proti Senegalu.