Majstrovstvá sveta v Katare 2022 sa konajú skutočne v netradičnom termíne a to počas rozohratých ligových súťaží. Myslíte si, že to bol dobrý nápad?
 
Termín samozrejme nie je veľmi šťastný. Ani nie tak samotný termín, pretože pokiaľ by prebiehali normálne súťaže, tak hráči by boli na vrchole formy. V novembri sa totiž hrajú ligové súťaže a aj európske. Program zápasov sa pre hráčov ale musel nahustiť a bolo treba skončiť do prvého týždňa novembrového. Hráči hrali doslova jeden zápas za druhým a tí, ktorí na to neboli zvyknutí z ligových súťaží, tak mali problém.
 
Zmenil sa teda váš názor na tieto majstrovstvá od momentu, keď sa začali?
 
Môj primárny názor bol taký, že by to nemal byť problém odohrať šampionát v tomto termíne a v Katare. Prax samozrejme ale ukazuje niečo iné. Hráči na tom nie sú tak dobre, ako sme si mysleli. Experiment však ide po experimente. Keď si zoberieme predošlé majstrovstvá Európy. Nikto mal základňu v Taliansku a zápas odišiel hrať do Baku napríklad. Zápasíte tiež s klimatickými zmenami, časovým posunom, vlhkosťou vzduchu a podobne. Tiež to nemali jednoduché.
 
Ako vnímate unikátne chladenie štadiónov v Katare?
 
Splnilo sa, že na štadiónoch nie je až tak veľmi teplo a pociťujete tam príjemný vánok. Jeden môj arabský kolega hovorí, že majú na štadiónoch ten najčistejší vzduch, aký môže byť. Problémom však je, že je umelo vytvorený a má všetky problematiky, na ktoré my ľudia nie sme zvyknutí. Hráči sú v klíme na štadióne, v autobuse a na hoteli. Prakticky 70% času trávia v klíme. Raz však aj tak musia vyjsť von. Vtedy pre nich nastáva istý druh šoku. To je podľa mňa najväčší problém. Hoci drvivá väčšina hráčov žije v klimatizovaných priestoroch, ale majú možnosť si vyvetrať a pustiť dnu čerstvý vzduch. Tu sa to nedá. Vydržíte jeden až dva týždne, ale tri sú veľa.
 
Aké problémy teda môže toto umelé chladenie predstavovať?
 
Samozrejme, technicky je to veľká senzácia, ako je to vymyslené a zrealizované. Ľudský faktor tam žiaľ ale značne trpí. Prirovnávam k syndrómu chorej budovy. Tento termín sa zaoberá ľuďmi, ktorí dlhodobo žijú v klimatizovaných priestoroch. Vzduch v nich je úplne iný ako prírodný a čerstvý. Obsahuje množstvo chemikálií, ktorý vytvára ozón a to pre ľudí predstavuje problém. To isté platí aj pre hráčov, ktorí nie sú v prirodzenom prostredí.
 
Na tomto šampionáte vidíme u hráčov najčastejšie zranenia natiahnutie svalov. Prečo sa to deje?
 
To je pravda, primárne ide o svalové zranenia. Takmer nikde nemáte svalové zranenia v miestach, kde je vyššia, alebo vysoká vlhkosť, ako napríklad niekde v ázijských krajinách. Práve v Katare je veľmi nízka vlhkosť, takmer minimálna. Keď máte veľké teplotné výkyvy najmä dôsledku klímy, striedate umelý vzduch s teplotou vonku, kde je nízka vlhkosť, tak toto striedanie strašne zle robí na svalové štruktúry. Hráči ani nemajú nejaké veľké poškodenia, ale ide o také podivné krívania, alebo že svaly ich ťahajú. Ide o čiastočne poškodenie svalových vlákien.

Malovič na ďalšej strane o tom, kde vidí futbal o niekoľko desiatok rokov