FOTO najväčších hviezd MS, ktoré sa narodili v iných krajinách

Ak by ste čakali, že aj v tomto rebríčku budú dominovať krajiny ako Francúzsko, Nemecko či Anglicko, ste na omyle. Hoci sa v dresoch futbalových veľmocí v posledných rokoch objavuje čoraz viac hráčov, ktorí majú korene najmä v Afrike, drvivá väčšina z nich sa už narodila v krajinách, ktoré na futbalovom sviatku v Katare reprezentujú.

Na aktuálnom šampionáte je až 137 hráčov, ktorí prišli na svet v inej krajine než v tej, za ktorú bojujú na majstrovstvách sveta. Lídrom v tejto štatistike sú africké krajiny, ktoré obsadili prvé tri priečky (Maroko, Tunisko, Senegal). Marocký dres si oblieka až 14 futbalistov, ktorí sa narodili napríklad vo Francúzsku, Španielsku, Belgicku alebo v Holandsku - teda v krajinách, v ktorých sú komunity čierneho kontinentu početne zastúpené. Na majstrovstvách sveta sú len štyri výbery, v ktorých nie sú rodáci z tretích krajín (Argentína, Brazília, Saudská Arábia a Južná Kórea).

Spomedzi európskych krajín v tejto štatistike dominuje Wales, pričom však nie je prekvapením, že väčšina jeho hráčov prišla na svet v Anglicku. Druhé je Chorvátsko, ktorého časť kádra sa narodila rodičom napríklad v Rakúsku alebo v Nemecku v dôsledku krvavej občianskej vojny v bývalej Juhoslávii v 90-tych rokoch minulého storočia. V tíme Nemecka sú napríklad len dvaja hráči, ktorí sa narodili inde. V kádri Anglicka je „cudzincom“ iba rodák z Jamajky Raheem Sterling, ktorý patrí k najväčším hviezdam šampionátu a v Katare sa už gólovo presadil.

Koľko hráčov sa narodilo v iných krajinách

14 - Maroko
12 - Tunisko, Senegal
10 - Katar, Wales
9 - Austrália, Kamerun
8 - Ghana
7 - Kanada, Chorvátsko, Portugalsko
5 - USA
4 - Srbsko
3 - Francúzsko, Švajčiarsko
2 - Poľsko, Španielsko, Nemecko, Ekvádor
1 - Mexiko, Uruguaj, Dánsko, Anglicko, Irán, Holandsko, Kostarika, Japonsko, Belgicko