V pondelok sa všetky tri zápasy hrali neuveriteľných 100 minút a viac, hoci v niektorých už bolo o zápase dávno rozhodnuté. Dokonca v nastavenom čase padli aj dva góly.

Diváci sú možno radi, no aktéri však majú toho určite plné zuby, o čom svedčia nielen unavené tváre hráčov, ale aj rozhorčené gestá trénerov. Šéf rozhodcov FIFA Pierluigi Collina však dal tímom pred šampionátom jasný odkaz: „Nadstavený čas budeme rátať veľmi svedomito. Pokúsime sa nahradiť čas, o ktorý sme prišli pre rôzne incidenty.“

Na jednej strane treba oceniť snahu FIFA dopriať divákom naozaj dostatočný podiel hry, no aj zápas Argentíny so Saudskou Arábiou ukázal, že išlo už o riadny extrém, keďže sa hralo navyše až 13:49 minúty. Pritom FIFA rozhodcom neposielala žiadny obežník, je to vraj na ich individuálnom posúdení. „Počas zápasu sa často nehrá pri autoch či voľných kopoch, to nerátam striedania a ošetrovania. To má vplyv na celkový čistý hrací čas,“ poznamenal medzinárodný rozhodca Peter Kráľovič.

Jeho kolega, medzinárodný rozhodca Ivan Kružliak, sa na situáciu pýtal priamo arbitrov, ktorí na šampionáte rozhodujú zápasy. „Dostali inštrukcie, aby sa oveľa viac zohľadňovali prerušenia, ktoré nesúvisia s hrou. Sú to oslavy gólov, ošetrovania, striedania alebo aj organizovanie hráčov pred rozohratím voľného kopu. Tieto prerušenia sleduje nominovaný asistent rozhodcu a tiež asistent videorozhodcu. Zaznamenaný premárnený čas oboch rozhodcov sa potom spáruje a vyjde výsledný čas, ktorý sa nadstaví. Aj preto to môže byť za v každom polčase aj desaťminútový.“

Sledovanie premárneného času a jeho adekvátne nadstavenie nie je výnimkou ani v našej Fortuna lige. „Je to ukotvené v pravidlách, že sa po uplynutí riadneho hracieho času každé prerušenie nahradí. Napríklad v zápase Liptovského Mikuláša so Žilinou sa hralo naviac o 12 minút, lebo sa niektoré momenty posudzovali cez VAR, čo tiež nie je záležitosť dvoch minút,“ vysvetlil šéf komisie rozhodcov SFZ Marián Ružbarský.

Slovenská trénerská legenda Dušan Radoslký zhruba pred 12 rokmi robil štúdiu, koľko minút čistého času sa na ihrisku odohrá v našej lige. „Vyšlo mi, že v 1. polčase to bolo 23 minút a v druhom 24 minút. Podľa toho som aj tvoril tréningový proces a prispôsoboval záťaž na hráčov. To, čo sa ale deje v Katare, sa mi nepáči. To už potom hrajme čistý čas,“ myslí si tréner Radolský.