Slováci odišli do odskúšaného rakúskeho tréningového strediska na dve etapy, keďže viacerí hráči mali ešte klubové povinnosti. Od 28. mája však už boli spolu, o ďalšie dva dni sa k nimi pridali aj Dávid Hancko a Jakub Hromada, legionári z "pražských S". Hlavný kouč SR na duel s Bulharskom nebude môcť počítať s Ondrejom Dudom, ktorý pomohol 1. FC Kolín k záchrane medzi nemeckou elitou a k tímu sa má pridať neskôr. Len medzi náhradníkmi figurovali legionári z USA Ján Greguš, Albert Rusnkák ml. a Boris Sekulič, či Martin Valjent z Mallorcy, s ktorou si vybojoval postup do La Ligy. Viacerých hráčov po sezóne limitujú zdravotné problémy, patria k nim dlhoročné opory Marek Hamšík a Juraj Kucka či legionári z Česka Ivan Schranz a Martin Koscelník.

Druhý prípravný zápas a zároveň generálku na šampionát absolvujú Slováci v nedeľu 6. júna, keď budú na štadióne Ernsta Happela vo Viedni čeliť domácemu výberu. Tréner Tarkovič si na zraze pochvaľoval, že bude mať dostatok času a priestoru pracovať s hráčmi pred dôležitým duelom s Bulharmi. "Máme možnosť oproti marcovému zrazu pracovať s hráčmi oveľa dôslednejšie. Hráme dva prípravné zápasy a máme dosť dlhé obdobie, aby sme sa zladili. Hráči prišli dobre nastavení, tešia sa na prácu a verím, že vytvoríme silnú partiu a dobré mužstvo," povedal 48-ročný kouč SR.

Pre celý realizačný tím SR bude v príprave najdôležitejší zber informácií o hráčoch, ktorý v konečnom dôsledku rozhodne o zložení mužstva na ME. "Model postavený do zápasu s Bulharskom je ten, aby sme mali možnosť vidieť hráčov, ktorí v kluboch po marci začali hrať. Môžem byť s nimi v úzkom kontakte, môžem ich vidieť v tréningovom procese a v zápase. Verím, že toto obdobie dá mne, celému realizačnému tímu i hráčom dostatok informácií, aby sme sa rozhodli objektívne," povedal Tarkovič. Ten už v polovici mája po zverejnení predbežnej nominácie priznal, že má už istú predstavu, koho by mohol vziať na ME, kde sa Slováci v základnej E-skupine stretnú postupne s Poliakmi a Švédmi v Petrohrade a so Španielmi v Seville: "Každý tréner má svoju predstavu. Tú však môže ovplyvniť aktuálna situácia. Po vlastných skúsenostiach z novembrového a marcového zrazu hovorím, že my dnes len ťažko môžeme povedať, aké to bude o tri, dva či jeden týždeň. Vy môžete mať predstavu akúkoľvek, ale tá sa reálne mení v čase. Pre mňa bude najdôležitejšia situácia prvého, resp. druhého júna, keď sa bude robiť záverečná nominácia. V akom stave budú hráči, ktorí budú na sústredení, resp. hráči ktorí ešte majú klubový program. Až na základe toho budeme vedieť urobiť relevantne záverečnú nomináciu."

V hlavách už majú záverečnú nomináciu

V podobnom duchu sa pred Bulharskom vyjadril pred médiami aj asistent trénera Samuel Slovák: "V zápase s Bulharskom chceme vidieť chalanov, ktorí nemohli hrať v marci. Napovie nám veľa, ale zároveň už máme v hlave aj teraz predstavu o záverečnej nominácii. Budeme sa snažiť trafiť do toho najlepšieho, aby nominácia bola urobená tak, že nebudeme ľutovať, že sme niečo zanedbali. Momentálne sme v tréningu vytvorili skupinky a snažili sme sa hráčov dobre nachystať. Musíme nájsť balans medzi skupinovým a individuálnym tréningom. Museli sme diferencovať, je tu taký mix hráčov, keďže pred kempom mali každý iné tréningy."

Brankár Newcastleu United Martin Dúbravka má pred Bulharskom jasnú víziu: "Je dobre, že máme ešte prípravné zápasy na vyladenie. Bulharsko bude dobrá previerka. Každý reprezentačný zápas je náročný, musíme k tomu pristúpiť naozaj zodpovedne. Ja chcem jednoznačne vyhrať."

Slováci sa s týmto súperom stretli doteraz v siedmich vzájomných stretnutiach s bilanciou 4 víťazstvá, 1 remíza a 2 prehry (skóre 10:5). Najvyššie víťazstvo dosiahli Slováci v prvom vzájomnom stretnutí v medzivojnovom období v júli 1940. Tím trénera Hanáka zvíťazil v Sofii 4:1 po góloch Bolčeka, Luknára, Főldeša a Vysockého. Bulhari po úspechu na MS 1994 v USA odohrali o dva roky neskôr prípravný zápas so Slovenskom v Trnave, výsledkom bola bezgólová remíza. Zaujímavosťou je skutočnosť, že ani v jednom zo siedmich duelov sa nehralo o kvalifikačné body. Šesť prípravných stretnutí dopĺňa jeden zápas v rámci medzinárodného turnaja v čilskom Valparaise, kde sa vo februári 2000 tešili Bulhari z výhry 1:0 nad výberom trénera Jozefa Adamca.

Predchádzajúci vzájomný zápas odohrali tímy Slovenska a Bulharska pred viac ako štrnástimi rokmi v Žiline, v premiére Jána Kociana na pozícii hlavného trénera slovenskej reprezentácie zvíťazili Slováci 3:1 po góloch terajšieho asistenta Mareka Mintála, Mareka Saparu a Miroslava Karhana z pokutového kopu. Na lavičke hostí koučoval Bulharov legendárny Christo Stojčkov.

Bulharsko si vybojovalo v kvalifikácii EURO 2020 postup do baráže, v semifinále play off však podľahli zverenci vtedajšieho trénera Georgia Dermendžieva v domácom stretnutí Maďarsku 1:3. Novým trénerom Bulharska sa stal Jasen Petrov, pevnou súčasťou bulharskej futbalovej reprezentácie je aj obranca bratislavského Slovana, 32-ročný Vasil Božikov. Zápas na štadióne v Ried im Innkreis by mohol priniesť jubilejný stý reprezentačný štart Petra Pekaríka.

Hrať sa bude na štadióne druholigového Riedu, výkop je stanovený na 18.00 h. Mužstvá na trávnik Josko Areny privedú rakúski rozhodcovia, ako hlavný Walter Altmann, ktorému na čiarach budú asistovať Roland Brandner a Markus Gutschi. Duel bude v priamom prenose vysielať RTVS.

Prípravný zápas pred EURO 2020, Ried im Innkreis, utorok 1. júna, 18.00 h:

Slovensko – Bulharsko  Rozhodujú: Altmann – Brandner, Gutschi (všetci Rak.)