Osemfinálový hrdina Česka prežíva fantastickú sezónu, ktorú vyšperkoval výkonmi na prebiehajúcom európskom šampionáte. Autor víťazného zásahu do holandskej siete pritom nikdy nemal talentu na rozdávanie. Ako píše český denník Sport, na vrchol hory vyliezol vďaka cieľavedomosti, poctivosti a skromnosti.

Holeš vyrastal v dedinke Borovnice, v ktorej však nebolo ihrisko, a tak prvé futbalové kroky robil v neďalekej obci Jimramov. „Vždy bol poctivý a skromný, tieto vlastnosti sú v ňom dodnes. Úspechy mu nestúpli do hlavy. Písali sme si po zápase s Arsenalom, gratuloval som mu a on nám zaprial, nech postavíme štadión. To je presne on,“ spomína Richard Jukl, riaditeľ klubu z východu Česka.

Z Jimramova sa Holeš neskôr presunul do Poličky, v pätnástich rokoch odišiel do Hradca Králové. Tam prišla zásadná zmena. Kvôli zraneniu bol pol roka mimo, počas pauzy na sebe začal drieť ešte viac. Nabral svaly a vrátil sa ako úplne iný hráč. „Už v mládežníckych rokoch mal vlastnosť, že všetky situácie dohrával až do konca. To je v strede poľa výhoda, Tomáš chodí do všetkého na sto percent,“ chválil ho tréner Václav Kotal.

Len málokto však zrejme čakal, že sa Holeš dostane raz do reprezentácie. V 24 rokoch hral ešte druhú ligu, odvtedy sa pomaly posúval hore a výkonnostne rástol.

Z Hradca Králové získal Holeša Jablonec, v lete 2019 zase Slavia Praha. Na svoju šancu si musel počkať. Keď to vyzeralo, že tento prestup bude krok vedľa, tréner „zošívaných“ Jindřich Trpišovský ho presunul z kraja obrany na defenzívneho záložníka.

„Bolo to z ničoho nič. Šiel na rozcvičku, pozrel som sa na neho a hovorím asistentom: my hľadáme niekoho na pozíciu šestky a máme ho pred sebou. Stále som riešil, kto bude na tej pozícii hrať, aké má mať parametre a zrazu mi to docvaklo,“ spomínal Trpišovský na Holešovu premenu.

„Bolo to pre mňa ťažké obdobie. Prišiel som z Jablonca, bol som vo forme a strieľal som aj góly. Prišiel som do Slavie a nehrával som, často som nebol ani v nominácii. A keď som už hral, výkony neboli presvedčivé,“ spomína Holeš na náročné časy.

V Slavii si už zahral na piatich rôznych pozíciách. „Pokojne by mohol aj chytať. Je veľmi vnímavý, vie vyhodnotiť situáciu a adaptovať sa,“ pripomína Bohuslav Pilný, ktorý Holeša štyri roky trénoval a dodáva, že jeho bývalý zverenec po tréningoch v Hradci Králové sa presúval do brány, kde čelil strelám svojich spoluhráčov.

Tomáš Holeš strelil víťazný gól v osemfinále proti Holandsku.
Tomáš Holeš strelil víťazný gól v osemfinále proti Holandsku.
Zdroj: getty images

V tejto sezóne prežíva Tomáš Holeš hotovú rozprávku. So Slaviou získal ligový titul, v Európskej lige, kde pražský klub vyradil Leicester City aj Glasgow Rangers, strelil gól Arsenalu Londýn, na ihrisku ktorého v 93. minúte vyrovnal na 1:1. Jeho rodina oslavovala gól tak nahlas, že brat Jiří v bytovke napísal susedom ospravedlňujúci odkaz.

Po víťaznom góle Holanďanom internet obletela vtipná koláž, v ktorom sa vraj Holešovci opäť ospravedlňovali po ďalšom životnom zásahu futbalového univerzála. „Občas ťažím z toho, že silní súperi ma toľko nestrážia, pretože hrám zozadu,“ komentoval Holeš svoj presný zásah po zápase a so skromnosťou dodal: „Hlavne mám radosť, že sme vo štvrťfinále. To, že som dal gól, je naviac. Rozhodlo, že sme hrali ako tím.“

Nielen vďaka gólu do siete Oranjes si vyslúžil chválospevy. Vygumoval holandského kapitána Wijnalduma, obehal obrovský priestor, dokázal sa zodpovedne vracať a pomáhať obrancom, ale aj vyvážať lopty a zakladať akcie. A to nebolo všetko, v 80. minúte sa prehnal obranou súpera ako víchor a prihral na druhý gól Patrikovi Schickovi.

„V závere signalizoval, že má kŕče a aj tak v šprinte prihral Schickovi na gól. Famózny výkon. Proti Arsenalu hral výborne, ale tentokrát bol ešte omnoho lepší,“ chválil Holeša tréner Česka Jaroslav Šilhavý.

Holešov brat sa po góle Arsenalu ospravedlňoval susedom.
Holešov brat sa po góle Arsenalu ospravedlňoval susedom.
Zdroj: facebook

V reprezentácii pritom začínal len ako záskok. Minulý rok musela česká reprezentácia v Lige národov pred zápasom proti Škótsku kvôli pozitívnym prípadom koronavírusu narýchlo zložiť nový tím. Do neho sa dostal aj Holeš, ktorý si postupne vybojoval miesto v základnej zostave.

„Je to pre mňa skok. Išiel som na Euro s tým, že prijmem akúkoľvek úlohu, ktorú mi tréner dá. Nepočítal som s tým, že budem hrať zápasy v základnej zostave, ale, samozrejme, pripravoval som sa, aby som bol pripravený na akúkoľvek časť zápasu,“ tvrdí Holeš.

V Česku sa pýtajú, kam až sa môže 28-ročný futbalista posunúť? Po odchode Tomáša Součka do West Hamu United v Slavii riešili, ako ho nahradia. Holešom to zvládli tak dobre, že onedlho možno budú riešiť, ako nahradiť jeho.