Zlatú kopačku pre najlepšieho strelca šampionátu si vybojoval Portugalčan Cristiano Ronaldo. Strelil päť gólov rovnako ako Čech Patrik Schick, v jeho prospech rozhodlo, že si na turnaji pripísal aj jednu asistenciu.

Toto rozhodnutie sa nepáči českým futbalovým odborníkom, verejnosti a ani médiám. „Cristiano Ronaldo a Patrik Schick dali zhodne po päť gólov, portugalská celebrita svetového kalibru bola vyhlásená za víťaza len preto, lebo pridala jednu gólovú asistenciu. Čo je to gól? To by Shick mohol argumentovať: ´Ja som dal z penalty len jeden gól a on tri!´ alebo ´Ja som sa trafil aj v play off, on len v základnej skupine´. Lenže nikto by si ho nevypočul,“ napísal sarkastický česky iSport.cz a pripomenul, že v roku 2000 dali po päť gólov aj Patrick Kluivert so Savom Miloševičom a držiteľmi zlatej kopačky boli obaja.

„Keby mal Ronaldo dve žlté karty a Schick žiadnu, tak by to dali Schickovi? Ja s tým absolútne nesúhlasím. Schick aj Ronaldo mali byť vyhlásený za kráľa strelcov. Patrik by zlatú kopačku mal ako pamiatku na turnaj, ktorý mu vyšiel skvele. Zaslúžil by si ju aj Ronaldo,“ povedal bývalý futbalista Petr Švancara.