Realizačný tím Slovana sa na stredajšieho súpera chcel ísť pozrieť aj osobne, ale v Írsku platia prísne karanténne opatrenia. "Videli sme niekoľko zápasov aspoň online. Vieme, čo môžeme a chceme hrať. Súpera rešpektujeme, hrajú dlhodobo systémom 3-4-3. Majú skúseného brankára a niekoľkých hráčov na slušnej úrovni. Budú bojovať, tak ako to u Írov vidíme. Majú rýchle krídla, centrované lopty, dobrú defenzívu. Ťažko sa im dávajú góly, to sa všeobecne vie, takže musíme byť chytrí na lopte, využívať krídelné priestory, hráči z druhej vlny budú musieť byť kreatívni, aby sme sa dostali cez zóny, ktoré budú mať zavreté," uviedol Weiss.

V príprave na novú sezónu odohrali "belasí" štyri zápasy. Na sústredení v Rakúsku zdolali Kapfenberg 4:1, Orenburg 1:0 a Admiru 4:0. Generálkou na stredajší súboj bol domáci zápas proti českému prvoligistovi zo Zlína. "Budeme múdrejší po stredajšom zápase, ale prístup hráčov je zatiaľ vynikajúci. Ja som prísny tréner, ale nemal som zatiaľ žiadnu výhradu. Zatiaľ všetko funguje ako má. Máme vytvorené podmienky na to, aby sme uspeli. Klub robí všetko pre to, aby sme si sny a túžby naplnili. Prišiel som sem na to, aby som okrem slovenskej ligy hral aj v Európe. Nesľubujem nič, ale urobím všetko pre to, aby sem prišli veľké kluby, chcem nadviazať na svojich predchodcov," povedal Weiss.

Holman zraneny, Weiss fyzicky nepripravený

Tréner írskeho majstra Stephen Bradley nebude mať v Bratislave k dispozícii duo Chris McCann - Neil Farrugia, kormidelníkovi "belasých" narobilo starosti zranenie Dávida Holmana. Maďarský stredopoliar sa zranil na tréningu. Zranený je aj obranca Lucas Lovat, po menších zraneniach však už trénujú Vladimír Weiss ml. a Dávid Strelec. "U Vlada nebolo zranenie vážne, ale fyzicky ešte nie je pripravený na celý zápas, podobne aj Strelec. Ale obaja trénujú. V priebehu dvoch týždňov by mohli byť plnohodnotní. Uvidíme, možno budú schopní na pár minút pomôcť už v stredu. Holman si roztrhol predný skrížený väz a ide na operáciu. To bol veľký zásah do mužstva. Veríme, že sa rýchlo uzdraví. Je to ťažké zranenie," prezradil tréner Slovana.

Hráči Slovana majú skúsenosť s írskym futbalom spred dvoch rokov. V úvodnom zápase 3. predkola Európskej ligy doma zdolali FC Dundalk 1:0, v Dubline triumfovali 3:1. "Myslím si, že to bude podobné. Ale Shamrock je master, takže ich musíme rešpektovať. Bude dôležité, aby sme celý zápas boli koncentrovaní, lebo v európskych zápasoch keď zaspíte, tak dostanete gól. A musíme byť aj efektívni," upozornil kapitán Slovana Vasil Božikov.

V Írsku sa hrá najvyššia súťaž systémom jeseň-jar, v tamojšej Premier Division odohrali už 19 kôl. Shamrock je na čele s 38 bodmi o skóre pred Sligom Rovers. V piatok hral doma práve proti Dundalku a po góloch Liama Scalesa, Seana Gannona, Aaron Greeneho zvíťazil 3:1. "Boli sme naozaj spokojní s výkonom a samozrejme aj s výsledkom. Myslím si, že tím hral naozaj dobre a nemyslím si, že sa v zápase objavil niekto, o kom by sa dalo povedať, že sa šetril. Pracovali sme na sebe nesmierne tvrdo," povedal tréner Shamrocku.

Íri majú rešpekt

Íri sa na Slovan tešia, no slová trénera Bradleyho hovoria o rešpekte. "Dominujú slovenskému futbalu a na celom ihrisku majú skutočnú kvalitu, špičkovú kvalitu s mnohými reprezentantmi. Sme však z toho nadšení. Viem, že to bude ťažké, ale tešíme sa. Slovan sme sledovali pomerne veľa. Videli sme asi desať zápasov, samozrejme aj ich zápasy z minulého týždňa a aj ich zápasy z konca minulej sezóny. Takže máme dosť veľa informácií. Vieme, v čom majú silné stránky, ale aj iné, v každom prípade sa túto konfrontáciu veľmi tešíme."

Tréner Weiss má ako tréner s reprezentáciou Írska zaujímavú bilanciu, štyrikrát s ňou remizoval a na konte má dve prehry. Na klubovej úrovni sa ešte s tímom z Írska nestretol. "Ich uplynulé výsledky poznám, majú vyrovnanú bilanciu, ale je to majster Írska a má kvalitu. Ale ja verím, že máme lepšie mužstvo. Vieme, čo hrajú a vieme, čo musíme hrať my. Až samotný zápas nám ukáže, na čo máme. Zostavu nebudem prezrádzať, ale mám ju v hlave. Vieme, čo chceme hrať, uvidíme, aký herný plán bude platiť na súpera. Bude aj horúčava, s týmto všetkým počítame. Uvidíme, ako budeme sebavedomí a pokojní. Hráčom verím, mužstvo pracuje dobre."

Divákov mohlo byť viac

Na Tehelnom poli však Slovan nebude mať výraznú podporu na tribúnach. Zápas bude môcť sledovať iba 500 fanúšikov. Pre účasť na zápase je povinné podľa vyhlášky zo dňa 15. mája 2021 preukázať sa buď Ag testom nie starším ako 24 hodín alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín. Výnimku z testovania majú ľudia, ktorí v posledných 180 dňoch prekonali ochorenie Covid-19, alebo absolvovali očkovanie prvou dávkou vektorovej vakcíny (minimálne pred 4 týždňami), resp. druhou dávkou mRNA vakcíny (minimálne pred 14 dňami). Pokiaľ ide o dieťa do 10 rokov veku, tak toto dieťa nepotrebuje žiadne potvrdenie ani test, ale musí byť držiteľom permanentky. "Vnímam to veľmi zle, som presvedčený, že divákov mohlo byť viac. Veľa vecí sa rozbehlo, nevidím dôvod, prečo by nemohlo byť na futbale viac ľudí. Ale bohužiaľ, musíme rešpektovať nariadenia," povedal Weiss.

Tréneri oboch tímov budú po prvý raz šiť taktiku na dvojzápas po zmene pravidla o vyššej váhe gólu dosiahnutého na ihrisku súpera. Európska futbalová únia (UEFA) ho zrušila po 56 rokoch. O víťazovi dvojzápasu tak v prípade vyrovnaného skóre bude už od novej sezóny rozhodovať iba predĺženie, prípadne jedenástkový rozstrel. "Je to spravodlivejšie a lepšie pre ofenzívny futbal. Lebo tímy nebudú po domácom triumfe 1:0 vonku iba brániť. Nemusíme kalkulovať, teraz je to spravodlivejšie. Ale vo futbale je najťažšie streliť gól, to je jeho podstata. V tomto musíme pridať najmä v Európe. Musíme byť chladnokrvní a drzí," dodal Weiss.

1. kolo kvalifikácie Ligy majstrov UEFA

streda 7. júla 18.30 h

ŠK SLOVAN BRATISLAVA - Shamrock Rovers /Národný futbalový štadión, Bratislava/

rozhodujú: Sebastian Gishamer - Maximilian Weiss, Jasmin Sabanovič (všetci Rak.)

predpokladané zostavy:

Slovan: Chovan - Medveděv, Kashia, Božikov, De Marco - Kankava, de Kamps – Hrnčár, Dražič, Čavrič – Henty

Shamrock: Mannus - Hoare, Lopes, Grace - Gannon, Finn, O’Neill, Scales - Towell, Gaffney, Greene