Slovensko prišlo o svojho jediného účastníka v prestížnej Lige majstrov ŠK Slovan Bratislava veľmi skoro. Žiaľ, „belasí” sa zo súťaže porúčali bez boja na trávniku. O ich nepríjemnom konci sa rozhodlo za zeleným stolom. Po verdikte Európskej futbalovej únie (UEFA) sa do 2. predkola Ligy majstrov dostal faerský „outsider” KÍ Klaksvík, ktorý si teraz v 2. predkole má zmerať sily so švajčiarskym klubom Young Boys Bern.

UEFA nakopon rozhodla, že sa zápas 1. kola LM kontumuje v neprospech Slovana. Zároveň však Slovan vyhlásil, že sa odvolal. Má podľa zväzu nejakú šancu na úspech a zmenu rozhodnutia UEFA?

Slovan má právo na to, aby sa odvolal. Je to dokonca zakotvené aj v stanovisku Disciplinárnej komisie UEFA.

Slovan je v nelichotivej situácii, akým spôsobom sa im snažili pomôcť zástupcovia SFZ?

Od momentu, kedy nastal na Faerských ostrovoch prvý problém bol niekoľkokrát denne v kontakte zo zástupcami klubu ŠK Slovan Bratislava generálny sekretár SFZ Peter Palenčík ako najvyšší výkonný funkcionár zväzu a snažil sa im pomôcť nielen v komunikácii s UEFA, ale aj s asociáciou Faerských ostrovov. Komunikoval s ich generálnym sekretárom a dokonca aj s hlavným hygienikom ostrova. Primárne sa snažil zistiť dôvody a následne nájsť aj riešenia. Z pozície SFZ vyvinul úsilie, aby sa zápas odohral hoci aj v preloženom termíne a to v piatok 21.8. Najintenzívnejšia komunikácia bola so športovým riaditeľom ŠK Slovan Bratislava Richardom Trutzom. V neposlednom rade bol v častej komunikácii s hlavným kontaktom ŠK Slovan pre európske súťaže s Tomášom Cho aj výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyak.    

Určite rátate s tým, že sa to môže stať aj v najbližích zápasoch našej reprezetácie. Ako sa bude postupovať v prípade, že bude niekto z našej výpravy pozitívny?

Pokiaľ ide o zápasy našej reprezentácie, pripravujeme všetko tak, aby sme sa vyhli akýmkoľvek problémom a nečakaným prekvapeniam. Sme v úzkom kontakte s českou stranou, čo sa týka nášho domáceho zápasu, ale aj s asociáciou Izraela, na pôde ktorého odohráme druhý zápas nového ročníka Ligy národov. Riešime najmä hygienické opatrenia a následne aj celkovú logistiku výjazdu. Postupujeme podľa UEFA protokolu a do zápasu s Českom budú všetci nielen hráči, ale aj členovia realizačného tímu a ľudia, ktorí s nimi budú v kontakte trikrát pretestovaní. Ak bude niekto pozitívny, pôjde do karantény a ostatní sa budú pripravovať ďalej podľa protokolu UEFA.