Čo sa stalo?

Zápas priniesol prvé vyhrotenie v 14. minúte. Po faule domáceho Kimpembeho na Gulbrandsena hosťujúca lavička protestovala, medzi striedačkami vypukli hádky. Hlavný rozhodca Oliviu Hategan chcel udeliť tresty a opýtal sa práve štvrtého rozhodcu na to, kto sa previnil.

„Ten čierny. Choď a skontroluj, o koho ide. Ten čierny, nie je možné, aby sa takto správal,“ odvetil hlavnému rozhodcovi Coltescu. Na mysli mal kamerunského asistenta trénera v Basaksehira Pierra Weba, v origináli použil slovo „negru“.

Slová rumunského rozhodcu rozzúrili aj senegalského útočníka v službách Basaksehiru Dembu Ba. „Keď hovoríte o niekom, kto má bielu pleť, nikdy nepoviete: ten biely. Vtedy hovoríte len to, že ide o tamtoho chlapa. Počúvaj ma, prečo pri černochovi musíte hovoriť: ten čierny chlap?“ protestoval Ba.

Protestný odchod do šatní neiniciovali len hostia, ale aj domáci. „Kým tu bude ten chlap, hrať nebudeme,“ vravela domáca hviezda Kylian Mbappé ukazujúc práve na Coltescua. Špekulovalo sa, že zápas sa znova rozbehne o desiatej večer, ale pripravení boli v tuneli len domáci hráči. Ako informoval Daily Mail, hráči Basaksehiru odmietli znovu nastúpiť a nesúhlasili s tým, aby Coltescu pokračoval v zápase ako videorozhodca (doterajší videorozhodca ho mal nahradiť na pozícii štvrtého rozhodcu).

Na svoje slová a vzniknutú situáciu po zápase zareagoval aj samotný rozhodca. „Ospravedlňujem sa za nedorozumenie. Môj zámer nikdy nebol rasizmus. V takom prostredí ľudia niekedy nevyjadria svoje pocity správne a môžu byť nepochopení. Ospravedlňujem sa a dúfam, že ma chápete.“

Pokúsil sa o samovraždu

Celú situáciu sa snažil rozobrať rumunský športový novinár Emanuel Rosu. Podľa neho slovo „negru“, ktoré Coltescu použil, v rumunskom jazyku neznamená nadávku, ktorou sa označujú ľudia tmavej pleti, to ho však nijako neospravedlňuje.

Podľa rumunského novinára je tento rozhodca vnímaný v rodnej krajine kontroverzne. „V lige spravil viacero hlúpych rozhodnutí, podľa mňa je to priemerný rozhodca,“ opísal Rosu stručne rozhodcu, ktorého účet na instagrame po zápase napadli hackeri a do základných informácií o Coltescuovi dopísali odkaz „nie rasizmu“.

Rumun má za sebou krušnú minulosť. Rumunský novinár vyzval fanúšikov, ktorí sa chystajú posielať rozhodcovi nahnevané správy, aby si to rozmysleli, a to napriek jeho utorkovej afére. „Coltescu je emocionálne krehký človek, pred dvanástimi rokmi sa pokúsil o samovraždu. V Rumunsku sa to vtedy veľmi riešilo.“

Prerušený zápas sa napokon bude dohrávať v stredu od 15. minúty, a to s novými rozhodcami. Zápas povedie ako hlavný rozhodca Holanďan Danny Makkelie. Na čiarach mu budú asistovať krajan Mario Diks a Poliak Marcin Boniek, štvrtým rozhodcom bude ďalší Poliak Bartosz Frankowski. Rozhodla o tom Európska futbalová únia (UEFA).