TU JE 5 BODOV, KTORÝMI SA SLOVAN MÔŽE BRÁNIŤ V PRÍPADE KONTUMÁCIE V JEHO NEPROSPECH

Podľa protokolu UEFA Return to Play musia mať hráči pred nastúpením na zápas dva negatívne testy na Covid-19, jeden tri dni pred duelom a druhý deň pred zápasom. Výprava Slovana Bratislava odletela na Faerské ostrovy s negatívnymi testami na koronavírus, no po prílete a opätovnom testovaní zistili koronavírus u fyzioterapeuta Slovana. Zápas sa tak po dohode oboch klubov a UEFA presunul zo stredy na piatok s tým, že ho odohrá náhradný tím Slovana. Ten, opäť negatívne testovaný na Slovensku, priletel na Faerské ostrovy vo štvrtok. Opakované testy ale potvrdili, že v náhradnom tíme Slovana bol na koronavírus pozitívny jeden z hráčov a slovanisti museli z faerských ostrovov odletieť ešte v piatok večer domov. V dánskej dŕžave ostali v karanténe len dvaja infikovaní členovia klubu. UEFA zápas zrušila.

Rovnaký prípad aktuálne rieši UEFA aj s ďalším kosovským klubom FC Priština, ktorý mal nastúpiť v predkvalifikácii Európskej ligy na štadióne gibraltárského klubu Lincoln Red Imps. V pôvodnej výprave Prištiny sa objavil infikovaný člen koronavírusom, a tak sa zápas z pôvodného termínu 18.augusta odložil. FC Priština vyslala na Gibraltár nový tím, ktorý tam pricestoval v piatok. No keďže až sedem hráčov Prištiny bolo pozitívne testovaných na koronavírus, výprava sa musela vrátiť naspäť do Kosova a UEFA sobotňajší náhradný zápas zrušila.

Teraz je na rozhodnutí orgánov UEFA, ako sa s celou situáciou vysporiada. Podľa našich informácií všetko závisí od správy delegáta zápasu a od stanovísk oboch klubov, prečo sa zápas nemohol odohrať. Pre tieto prípady už UEFA dávnejšie schválila prílohu protokolu Return to Play, v ktorej bode I.1.6 sa uvádza, že klub, ktorého národné či miestne orgány uložili nedôvodné obmedzenia, ktoré bránia uskutočneniu zápasu podľa plánu, bude zodpovedný a zápas kontrolný, etický a disciplinárny orgán UEFA vyhlási za skontumovaný v prospech druhého klubu. V ďalšom bode I.2 – testovanie a spôsobilosť hráča príloha smernice uvádza, že klub, ktorý nemôže nastúpiť na zápas, bude zodpovedný za neuskutočnenie zápasu a kontrolný, etický a disciplinárny orgán UEFA vyhlási zápas za kontumovaný 3:0v prospech druhého klubu.

V prípade Slovana môže zavážiť, že miestne úrady nerešpektovali protokol Return to Play, no naopak aj to, že nemohol nastúpiť na zápas pre opakované pozitívne testovanie. „Je to len na rozhodnutí UEFA a šance Slovana vidím 50:50,“ povedal pre šport24.sk futbalový činovník, ktorý si ale neželá byť menovaný. UEFA bude o osude Slovana i FC Priština rozhodovať v pondelok dopoludnia.

Zároveň, Slovan je pripravený bojovať o postup do 2. kola Ligy majstrov všetkými zbraňami. „V prípade negatívneho rozhodnutia UEFA sme pripravení podať protest. Pripravili sme si niekoľko bodov a argumentov, ktorými ich chceme presvedčiť k prípadnej zmene rozhodnutia o kontumácií,“ prezradil pre Šport24.sk Ivan Kmotrík mladší.