Liverpoolčanom sa proti španielskym tímom v Lige majstrov nedarí, keď zo štrnástich zápasov vyhrali iba dvakrát. Jeden z najpamätnejších triumfov však majú ešte v pamäti, keď pred dvoma rokmi v odvete na Anfielde zdolali Barcelonu 4:0 a zvrátili trojgólové manko z prvého stretnutia. Na tento duel chceli nadviazať aj proti Realu, no tentoraz doplatili na slabú efektivitu. "Hrali sme dobre, ale ak nepremeníte šance, nemáte nárok. Nasadenie by tam bolo, ale nestačilo to. Mali sme proti sebe skúseného súpera, jedného z najlepších, a hoci sme nastavili tempo, nedokázali sme sa presadiť," povedal pre UEFA.com James Milner, ktorý sa vo veku 35 rokov a 100 dní stal najstarším hráčom Liverpoolu vo vyraďovacej fáze LM po Ianovi Callaghanovi z mája 1978.

Zverenci Jürgena Kloppa po vyradení z LM prišli o šancu na trofej. Domáce pohárové súťaže už majú za sebou a v tabuľke Premier League figurujú až na šiestom mieste s 22-bodovým mankom na vedúci Manchester City. Kloppove ambície v závere sezóny sú teda skromnejšie ako v minulých rokoch: "Musíme si zabezpečiť účasť v LM aj pre budúci ročník. Sme Liverpool a máme radi túto súťaž, je pre nás naozaj dôležitá."

V úplne inej pozícii je Real Madrid. "Biely balet" začal sezónu všelijako, no postupne sa rozbehol, v La Lige je druhý o bod za mestským rivalom Atleticom a jeho štrnásta účasť v semifinále LM je rekord najprestížnejšej klubovej súťaže na svete. "Zaslúžili sme si postup a som za chlapcov rád. Dodalo nám to silu na záver sezóny. Teraz si môžeme užiť úspech a oddýchnuť si, ale zatiaľ sme nič nevyhrali," povedal Zinedine Zidane, ktorý naháňa s Realom štvrtú "ušatú" trofej v pozícii trénera, jednu s ním získal aj ako hráč, keď ikonickým gólom rozhodol finále 2002 proti Leverkusenu. V odvete sa mohol spoľahnúť najmä na Courtoisa, ktorý predviedol niekoľko výborných zákrokov a vo svojom 50. vystúpení v LM (od skupinovej fázy) patril k Zidaneovým oporám: "Je náš strážca a svoju prácu robí fenomenálne."

Hráčom zápasu sa však stal jeho spoluhráč Casemiro. Brazílsky stredopoliar odviedol výbornú prácu, ktorá bola o to dôležitejšia pri absencii kľúčových stopérov Raphaela Varanea a Sergia Ramosa. "Vedeli sme, že máme výhodu z prvého zápasu, ale hrali sme na víťazstvo. Súper na nás vyletel, má skvelý tím a trénera, ale my sme poctivo dreli, nezaspali sme na vavrínoch a to v konečnom dôsledku rozhodlo," uviedol Casemiro.