„Viem, že Liga majstrov je súťaž šampiónov, ale tímy ako Šerif Tiraspol tam nemajú čo robiť,“ vyhlásila pred pár dňami futbalová ikona Dirk Kuyt. Holanďan musel prehltnúť horkú slinu aj po stredajšej odvete Šerifu na pôde Dinama Záhreb, kde si ustrážil výsledok 3:0 z prvého zápasu a po remíze 0:0 si zahrá skupinovú fázu Ligy majstrov. Nie je to vec náhody. Tiraspol sa k tomu približoval pomalými krokmi od založenia klubu v roku 1997. Čo však stojí za úspechom mužstva z krajiny, z ktorej kto môže radšej utečie?

Podchytený celý parlament

V roku 1992 sa Podnestersko po vojne odtrhlo od Moldavska, ale jeho nezávislosť uznali len ďalšie odpadlícke územia ako Abcházsko, Južne Osetsko či Náhorný Karabach. Už vtedy sa začal budovať na tomto území podnikateľský monopol. Všetko sa prehĺbilo, keď Viktor Gushan založil v roku 1993 spoločnosť Sheriff, ktorá bola pôvodne sieťou čerpacích staníc. O pár rokov už to bola aj sieť supermarketov a v roku 1997 Gushan založil futbalový klub Šerif. Za 30 rokov sa pretransformovala na holdingovou spoločnosťou, ktorá má kšefty okrem Podnesterska aj v Moldavsku, Rusku a na Ukrajine. Prevádzkuje banku, mobilného operátora, televízny kanál, médiá, pálenicu či textilnú továreň. Gushana Corporation je platcom viac ako 50% daní v Podnestersku. 29 z 33 poslancov miestneho parlamentu patrí do strany Renovácia, ktorú holding podporuje. Aj ďalší zvyšní štyria členovia sympatizujú s Viktorom Gushanom, ktorý neposkytuje rozhovory a neukazuje sa ani na verejnosti.

Špičkový komplex: Tu má Sheriff Tiraspol svoj stánok.
Špičkový komplex: Tu má Sheriff Tiraspol svoj stánok.
Zdroj: archív

Futbalový Šerif síce sídli v neuznanej republike, ale hráva moldavskú najvyššiu ligu, takže sa môže zúčastňovať súťaži pod hlavičkou UEFA. Klub má prakticky neobmedzené finančné možnosti, vybudované jedno z najlepších tréningových centier vo východnej Európe a hrajú zaň legionári z celého sveta. V stredajšom zápase proti Záhrebu nastúpil v základnej zostave len jeden Moldavec útočník Luvannor, ktorý sa však narodil v Brazílii, ale dostal moldavský pas. Okrem neho hrali v tíme ukrajinského trénera Vernydubu hráči z Mali, Ghany, Kolumbie, Grécka, Brazília, Peru či Holandska. Šerif ako najlepší tím krajiny nemá vo svojom kádri veľa reprezentantov. Môže za to aj fakt, že futbal v Moldavsku a aj hráči samotní sú skorumpovaní do špiku kostí.

Všade vládne korupcia

V decembri 2020 zatkla polícia s Europolom 11 osôb obvinených z ovplyvňovania zápasov.  Boli medzi nimi vedúci klubov, hráči a tréneri piatich z desiatich tímov najvyššej súťaže. Razia prebehla v 34 domov, v ktorých policajti zaistili mobilné telefóny, pevné disky, dokumenty a bankomatové karty. Podľa Europolu sa päť klubov minimálne od roku 2017 dohadovalo o priebehu zápasov. Stávky sa uzatvárali hlavne na ázijskom trhu a pohybovali sa od 10 do 20-tisíc dolárov. Od júla do decembra 2020 sa odohralo viac ako 20 zápasov, ktoré mali vopred dohodnutý výsledok a zarobilo sa na nich 600-tisíc dolárov. Pred zápasmi sa tímy dohodli, ako skončí zápas, za čo zinkasovali prémie od 200 do 300 eur. Hráči, ktorí nechceli spolupracovať, v kluboch skončili. Niekedy tréneri radili hráčom, aby dohodnutú stávku odbavili hneď na začiatku a potom sa sledovali live stávky, aby sa dalo zarobiť ešte viac. Dotknuté kluby si vymysleli vlastné frázy či gestá, aby hráči vedeli, ako reagovať na ihrisku. Tréneri tak potom pravidelne po hráčoch kričali „hraj rýchlejšie“ alebo „ vypadni z obrany“. Signálom na ovplyvnenie zápasu bolo aj to, ak si niekto na lavičke obliekol dres naopak alebo si presadli tréneri. Zápasy najvyššej futbalovej súťaže sa vysielali v televízii, na Facebooku či na stránkach Moldavského futbalového zväzu, ale zločincom to aj tak neprekážalo. Obvinené kluby ovplyvňovanie zápasov vysvetlili jednoducho: „Sme na mizine.“ Ani hráči neboli na tom lepšie. Žijú totiž v chudobe, meškajú im výplaty a dokonca aj bonusy za ovplyvňovanie zápasov. Moldavsko je najchudobnejšou krajinou, kde sa priemerná mzda pohybuje na úrovni 200 dolárov. Nie je teda prekvapením, že kluby aj futbalisti prežívajú z korupcie.

Futbal chcú pozdvihnúť

Napriek všetkým problémom zväz predstavil ambiciózny projekt rozvoju futbalu v krajine do roku 2024. Do tohto dátum, chcú mať v krajine nie 50-tisíc futbalistov ale 80-tisíc a žien 15-tisíc. Predpovede a vývoj situácie hovoria o tom, že futbal v Moldavsku pomaly vymiera. Domáca najvyššia súťaž sa znížila z desať na osem účastníkov. V kvalifikačnej skupine na MS 2022 na MS sú Moldavčania po troch zápasoch poslední so skóre 2:13. Toto všetko odráža obchodný prístup Gushana, ktorého majetok rástol na biednej ekonomike Podnesterska a to isté robí Šerif Tiraspol s moldavskou ligou. Klub vyrástol z mŕtvoly miestneho futbalu, aby sa dotkol európskeho slnka. Zatiaľ to funguje, ale dokedy?