"Citizens" v končiacej sezóne už dokázali triumfovať v Premier League i v Pohári FA a majú tak možnosť získať tretiu veľkú trofej počas jednej sezóny. Jediným anglickým klubom, ktorému sa tento počin podaril, bol v ročníku 1998/1999 Manchester United pod vedením legendárneho kormidelníka Sira Alexa Fergusona. "Dve méty pokorené, jedna zostáva," napísal Haaland na instagrame po triumfe nad Manchestrom United v sobotňajšom finále Pohára FA.

Manchester City postúpil do osemfinále suverénne ako víťaz G-skupiny, ktorú vyhral v konkurencii FC Sevilla, Borussie Dortmund a FC Kodaň. Na ceste do finále vyradil RB Lipsko, Bayern Mníchov i rekordného 14-násobného víťaza súťaže Real Madrid, pričom v dvanástich zápasoch nenašiel premožiteľa. Tím prakticky nemá slabinu a jeho veľkou oporou je nórsky kanonier Erling Haaland, s 12 gólmi suverénne najlepší strelec súťaže. Celkovo ich v tejto sezóne nastrieľal 52 v rovnakom počte zápasov.

Niektorí fanúšikovia City neberú Inter vážne, tretí tím uplynulej sezóny talianskej Serie A podľa nich nepredstavuje takú silu ako Bayern či Real. Defenzívny stredopoliar John Stones však krotí prílišný optimizmus: "Inter sa nedostal do finále náhodou. Spôsob, akým v semifinále vyradil v derby AC, bol úžasný. Súper si v dvojzápase ani neškrtol. Musíme byť obozretní, Inter má veľmi dobrých hráčov."

Guardiola svojmu mužstvu verí

"Proti talianskemu súperovi nikdy nemôžete očakávať ľahké finále. Inter má veľmi súťaživé mužstvo a podceniť ho by sa nám mohlo škaredo vypomstiť. Pozeráme sa predovšetkým na seba. Dostali sme sa ďaleko a vieme, že nám zostáva spraviť posledný krok. Mužstvo má moju plnú dôveru. Som presvedčený, že sa presadíme našimi zbraňami a zvládneme to," citovala AFP španielskeho kouča.

Pred dvoma rokmi mal Guardiolov tím tiež slávnu trofej na dosah, v rýdzo anglickom finále prehral s Chelsea 0:1. Zdravotné problémy trápili v uplynulých dňoch pravého obrancu City Kylea Walkera. Vynechal utorkový tréning, no na vrchol sezóny by podľa vlastných slov mal byť pripravený. Manchester City a Inter sa v európskych pohároch ešte nikdy nestretli, pôjde o ich prvú konfrontáciu. Dva prípravné zápasy, ktoré spolu odohrali, sú staršieho dáta. V lete 2010 zvíťazil taliansky tím 3:0, o rok neskôr sa mu Manchester City revanšoval rovnakým výsledkom.