Na štadióne mohli byť kvôli trestu len deti s doprovodom. Malí fanúšikovia vytvorili na zápase parádnu atmosféru, no po ňom to od škótskych médií, fanúšikov Rangers aj právnika Glena Kamaru schytali a boli označené za rasistov. Detskí fanúšikovia bučali a pískali na Kamaru pri každom jeho dotyku s loptou, a keďže je Kamara tmavej pleti, Briti vyrukovali s obvineniami o rasizme.

Fínsky záložník Rangers, ktorého rodina pochádza zo Sierra Leone, mal konflikt s údajným rasizmom už v marci tohto roka v zápase proti ďalšiemu pražskému klubu Slavii. Vtedy sa pochytil na ihrisku s Ondřejom Kúdelom, ktorého obvinil z rasistických urážok.

Predstavitelia Sparty Praha sa po obvineniach zastali detských fanúšikov, ktoré čelia vulgárnym útokom. „Veľmi sa mi páčilo vyjadrenie Sparty. Keby nešlo o tie deti, povedal by som, nech sa na to všetci vykašlú,“ povedal Martin Fenin pre expres.cz a vysmial Kamarovho právnika Aamera Anwara, ktorý svoj profil na Twittri zásobuje príspevkami, v ktorých Prahu označuje za mesto, ktoré má s rasizmom veľký problém.

Už v marci Anwar intenzívne útočil na hráčov Slavie a v intenzite neubral ani po zápase proti Sparte. „Ten si z toho urobil vlastnú šou, prekračuje hranice toho, čo si môže dovoliť. Myslí si, že je nejaká celebrita, ale mal by si uvedomiť, že je právnik,“ myslí si Fenin, ktorý je známy tým, že si nedáva servítku pred ústa.

Okrem hráčov Rangers ho sklamal aj tréner škótskeho tímu, legendárny Steven Gerrard. Ten priamo po zápase povedal, že si nevšimol a nepočul žiadne rasistické útoky detí, o pár hodín na to zmenil názor.

„Už po zápase so Slaviou ma sklamali všetci, Gerrard tiež. Podsúvať rasizmus deťom je úplný vrchol. Kedy som ja zistil, že existuje nejaký rasizmus? V šestnástich? Dieťa to nevníma a je neskutočné z toho deti obviňovať,“ tvrdí Fenin.

Martin Fenin.
Martin Fenin.
Zdroj: Profimedia

Český futbalista hrával okrem domácej súťaže aj v Nemecku, obliekal dres Frankfurtu či Cottbusu. Pred rokmi podobné obvinenia z rasizmu nezažil, dnes sa vraj rieši každé zabučanie či pískanie na hráčov tmavej pleti.

„Môže za to táto debilná doba, tie za*rané instagramy a podobne, kde si každý môže povedať, čo chce. Predtým to tak nebolo, hráči hovorili len s novinármi, ale teraz je ten priestor obrovský. Každý debil má slovo a názor na všetko a musí byť vypočutý. Šíri sa to ako lavína, doba je jednoducho iná a bude to len horšie,“ pokračuje bez servítky Fenin.

Na Britských ostrovoch volajú po tvrdom treste pre údajný rasizmus detí. Niektorí si podľa expres.cz prajú vyradenie Sparty z Európskej ligy. Fenina by vraj neprekvapil ani nepochopiteľný trest.

„Bolo by to vtipné, ale dnes už je možné všetko. Keď Ondrovi Kúdelovi dali bez dôkazov trest na desať zápasov, prestalo už aj ho*no smrdieť. Roofe za brutálny zákrok na Kolářa dostal len štyri zápasy a Ondro bez jediného dôkazu prišiel o Euro, o svoj životný vrchol. Môže sa stať fakt všetko,“ dodal Fenin.