Karviná v 16. kole najvyššej českej futbalovej súťaže nestačila na Slaviu Praha a prehrala 1:3. Aby toho nebolo málo, v nadstavenom čase prišla o vylúčeného brankára Petra Boleka, za ktorého sa na niekoľko sekúnd postavil do brány práve Janečka, ktorý prišiel na ihrisko v závere v 82. minúte.

„Je pravda, že som doteraz hral už na každom poste, len v bráne nie. Až teraz. Mohol by som vlastne ukončiť kariéru, ale futbal ma stále veľmi baví, takže končiť ešte nechcem,“ komentoval s úsmevom 37-ročný Janečka svoju krátku brankársku skúsenosť, hoci lepšie by sa mu hodnotil zápas po víťazstve.

Hráči, ktorí si obliekli brankársky dres:

Janečka nie je zďaleka prvý hráč z poľa, ktorý musel zaskakovať za brankára. Aj tieto hviezdy si vyskúšali brankársky post:

Jan Koller (Dortmund) – v zápase proti Bayernu Mníchov v roku 2002
John Terry (Chelsea) – v zápase proti Readingu v roku 2006
Rio Ferdinand (Manchester United) – v zápase proti Portsmouthu v roku 2008
Harry Kane (Tottenham Hotspur) – v zápase proti Asterasu Tripoli v roku 2014
Dani Alves (PSG) – v zápase proti Sochaux v roku 2018
Kyle Walker (Manchester City) – v zápase proti Atalante v roku 2019

V Karvinej už nastupoval na všetkých postoch od obrany po útok, ale to, že sa postaví do brány v ligovom zápase, určite sám nečakal. „Nikdy by mi nenapadlo, že budem chytať v ligovom zápase. Nemohli sme však už striedať a nikto iný sa k tomu nehlásil, preto som vôbec neváhal a začal som sa prezliekať,“ pokračoval rodák z Levoče.

Zápas napokon dochytal bez toho, aby musel zasahovať a čeliť strele na bránu. Keďže nemohol chytať vo svojom drese, musel sa obliecť do brankárskeho a kustódi mu „namaľovali“ jeho číslo 66. „Myslel som si, že po faule nasleduje priamy kop. Keď mi upravovali dres, rozmýšľal som nad tým, že Slavia mala na ihrisku jedného ľaváka a že si postavím múr tak, aby musel ísť kopať práve ľavák. Nakoniec ale bol roh a hneď koniec, takže som si na loptu nesiahol. Bol som tam síce len päť sekúnd, ale aj tak to je ďalší míľnik mojej kariéry.“

S chytaním má pritom Janečka skúsenosti už z mládežníckych kategórií. „Hlavne v doraste, keď som hral za Levoču 4. ligu, sa často stalo, že neprišiel brankár, a tak som chytal ja,“ dodal futbalový univerzál.

Ako to vyzeralo, keď išiel do brány útočník Harry Kane: