Šéf českého futbalu Miroslav Pelta priznal, že zástupcovia ruského klubu oslovili zväz so žiadosťou o uvoľnenie 52-ročného trénera. Umožňuje im to výstupná klauzula, ktorú Vrbova zmluva s českým zväzom obsahuje. "Ak budú rokovanie úspešné, okamžite budeme riešiť alternatívy na post trénera národného tímu," vysvetlil Pelta. Hovorí sa, že jeho nástupcom, ak naozaj od reprezentácie odíde, by mohol byť Karel Jarolím.

České lúčenie: Brankár Čech najhorší na turnajoch, Plašil a Lafata končia

Ruský novinár Vladimir Raush, ktorý prispieva do denníka Sport Express, však českého trénera pred podpisom zmluvy varuje. „Ak pán Vrba do Machačkaly pôjde, bude to tam mať strašne ťažké. Dagestan, to je úplne iná mentalita. V tom sa ani Rus nevyzná. Bol by to pre neho veľký hazard," povedal v rozhovore pre server idnes.cz.

Anži bol pred piatimi rokmi bohatý klub. Bohatý ruský majiteľ Sulejman Kerimov, ktorého majetok vraj presiahol päť miliárd eur, dokázal pritiahnuť do tímu také svetové esá, akými bol Kamerunčan Samuel Eto'o., Francúz Lassana Diarra či Brazílčania Roberto Carlos alebo Willian.

Eto'ovi bol Karimov ochotný platiť 20 miliónov eur. Hráčom pri takých príjmoch ani neprekážalo, že trénovali na báze neďaleko Moskvy (na rovnakom mieste ako Saturn Moskovská Oblasť) a do Machačkaly leteli len na domáce zápasy. V sprievode ozbrojenej ochranky. Dagestan, ktorý susedí s Čečenskom, je región s takmer 40-percentnou nezamestnanosťou, no najmä zmietaný extrémizmom.

Kerimov bol veľký optimista, Keď však vysnívané výsledky neprichádzali, výrazne priškrtil kohútik a veľkí hráči sa postupne začali vytrácať. Aj preto sa klub v poslednej sezóne udržal v lige len vďaka baráži. „Nemá dnes už ani veľmi dobrých hráčov, je to dosť slabý klub. A akú má Vrba v Rusku povesť? Úprimne povedané: žiadnu. Áno, hral s Plzňou Ligu majstrov, bol úspešný v Česku, ale pre Rusko to veľa neznamená," tvrdí Rausch.

Podľa jeho slov ani samotný klub netuší, čo vlastne chce. „Na jednej strane chcú hrať útočne a držať loptu, no zároveň hovoria o štýle hry zo zabezpečenej obrany. Zohnať trénera, ktorý by splnil obe požiadavky, je nemožné. A hlavne, je to nemožné s kádrom, ktorý momentálne Machačkala má. Iba ak by kvôli Vrbovi vedenie vymenilo polovicu tímu, ale to sa mi nezdá pravdepodobné," pokračoval ruský novinár.Nechce vraj nikoho strašiť, ale Dagestan je podľa jeho slov najdivokejšia z ruských republík. „Zhruba tak raz za mesiac sa tam robia operácie proti teroristom v rôznych horských dedinkách. Stále sa tam niečo deje. Kedysi mal klub peniaze a do Machačkaly lietal len na domáce zápasy. Na to teraz financie nie sú, takže sú v Machačkale stále."

Dokáže ruský klub napriek týmto problémom uloviť skúseného trénera? Aj v ruskej lige už dobre vedia, že reči majiteľa, ako sa raz vyrovná Barcelone či Realu Madrid, boli táraním do vetra. Peniaze ešte veľký tím nerobia. A keď ich začne ubúdať, platí to dvojnásobne.Vrba však už priznal, že sa v najbližšom čase s predstaviteľmi klubu chystá hovoriť. „K ďalším rokovaniam sa vyjadrím až v prípade, že sa dohodneme," povedal Vrba pre web fotbal.cz.