Ste bývalý slovenský reprezentant, vnímajú vás tak stále aj ľudia na Slovensku?

- Ľudia ma niekedy spoznávajú, no som už vlastne v športovom dôchodku, takže to beriem ako pekné spestrenie, keď ma niekto spozná. Určite som za to rád, snažím sa ľuďom vyhovieť, ale nie je to žiadny blázinec. Keď som bol aktívnym hráčom, tak to bolo, samozrejme, väčšie.

A v Česku?

- V Česku ma spoznávajú viac. Tým, že som tu hral za Spartu, Slaviu aj za Bohemku, tak som tu v podstate doma.

Boli ste aj kapitánom...

- Áno, vo všetkých troch kluboch. Vždy to museli dať niekomu, tak to dali mne (smiech). Samozrejme, vo všetkých kluboch som bol už nejaký čas.

Ako jeden z mála futbalistov máte vysokú školu a titul Mgr. Kladiete všeobecne dôraz na to, aby hráči nezabúdali na vzdelanie?

- My takto pracujeme. Máme vlastnú športovú agentúru, takže určite chceme, aby naši hráči mali ukončenú školu, no nie každý je študijný typ. Je za tým množstvo usilovnosti, práce a rokov, nemusí to zvládnuť každý. Ale s mladšími hráčmi, ktorí sú napríklad dorastenci, tak s tými riešime aj školu, aby mali aspoň maturitu a boli pripravení na ďalší život. Človek nikdy nevie, čo sa môže vo futbale stať - môže prísť nejaké zranenie. Je krásne byť futbalistom, ale nie je to žiadna istota. 

Prezradíte o vašej agentúre niečo viac?

- Spoločne s mojím skvelým kamarátom Martinom Latkom máme agentúru K2K Sports. Martin sa ku mne pridal, z čoho šťastný, pretože máme rovnaký pohľad na futbal i na život, takže sa nám to robí v podstate samo. Nerobí nám problém spoločne vycestovať, sledovať mladých aj starších hráčov, starať sa o chlapcov. Za tie roky máme skúsenosti nielen z futbalu, takže sa im snažíme pomáhať, ako to len ide.

Kisel (vpravo) je niekedy spolukomentátorom futbalových prenosov.
Kisel (vpravo) je niekedy spolukomentátorom futbalových prenosov.
Zdroj: archív Š.P.

Na základe akých kritérií si vyberáte hráčov?

- Chceme, aby boli nielen dobrí futbalisti, čo je samozrejme predpoklad, ale len to z nich neurobí veľkých hráčov. Takže sledujeme ich správanie, ako premýšľajú na ihrisku, ako pôsobia na svojich hráčov, ako sú pracovití a zodpovední. Dôležité je aj ich celkové zázemie. Snažíme sa vytvoriť hráčom v spolupráci s rodičmi také podmienky, aby sa mohli naplno venovať futbalu.

Dávate im rady ohľadne správania sa na verejnosti či na sociálnych sieťach?

- Stopercentne. Bavíme sa o tom. Poviem príklad - Alex Král (hráč Slavie Praha - pozn. red.) chcel podporiť príspevkom na Instagrame kamaráta, ktorý mal nejaké starosti, ale v Slavii by mu to mohlo spôsobiť problémy. Takže keď som to videl, hneď som mu volal, aby to zmazal.

Radíte im tiež ohľadom žien?

- (Smiech) Keď chcú, tak im, samozrejme, vieme poradiť. Keď vidíme, že by to nebolo úplne vhodné, tak mu skúsime trošku naznačiť, nech sa trebárs poobzerá inde (smiech).

Teraz sa veľa hovorí práve o Alexovi Královi...

- Alex je príklad toho, na čom chcem pracovať. Ako 14-ročného som ho priviedol z Brna do Slavie, keď prišiel spoločne s otcom a naša spolupráca funguje doteraz takmer dennodenne. Je príkladom absolútneho profesionála. Má dvadsať rokov, ale dovolím si povedať, že mentálne má už aspoň 24. To je ten rozdiel. Vždy poctivo pracoval a trénoval, staral sa o seba. Všetko prebiehalo v spolupráci s jeho otcom, ktorý mu venoval prakticky všetko. Dúfam, že toto je len začiatok jeho kariéry a že sa časom presunie do TOP klubu. Niekedy hrozí, že keď rýchlo vyletíte, tak máte tendenciu trošku poľaviť, a to nechceme dopustiť.

Veľa ľudí ho prirovnáva k Davidovi Luizovi. Obzvlášť teraz, keď hrá Slavia v Európskej lige s Chelsea. 

- (Smiech) Ja som si len prial, nech hrajú s Chelsea. To porovnanie je absolútne presné, pretože vyzerajú ako bratia a majú aj podobný štýl behu. Mne sa to porovnanie páči. Dokonca sme o tom robili aj nejaké rozhovory pre anglické médiá, takže aj po PR stránke je to dobré. Súperi si ho vďaka tomu lepšie zapamätajú, ale hlavne musíte byť dobrý na ihrisku, bez toho to nejde.

Král sa zvečnil so svojím dvojníkom Davidom Luizom po prvom zápase štvrťfinále Európskej ligy s Chelsea. Podobajú sa, že?
Král sa zvečnil so svojím dvojníkom Davidom Luizom po prvom zápase štvrťfinále Európskej ligy s Chelsea. Podobajú sa, že?
Zdroj: archív Š.P.

V Slavii máte momentálne troch hráčov, no žiadneho v Sparte. Je to náhoda alebo to má svoj dôvod?

- Rozhodujeme sa na základe toho, čo je najlepšie pre hráčov. Keby prišla najlepšia ponuka od Sparty, tak pravdepodobne ten hráč skončí v Sparte. To sa nestalo ani Královi a ani Coufalovi (Vladimír Coufal, obranca Slavie, Kisel okrem nich zastupuje aj Jaromíra Zmrhala - pozn. red.). Mali sme ponuky aj zo zahraničia, ale skôr sme uprednostnili Slaviu pred Španielskom a Nemeckom. V Slavii poznáme trénera, štýl hry a ten napríklad Královi sedí, vďaka čomu ide jeho výkon smerom hore.

Páči sa vám nejaký hráč zo slovenskej ligy?

- Áno, páči. Sledujeme slovenskú ligu a jednoznačne máme niekoho v merku. Skúsime ich dostať do našej agentúry, takže uvidíme, ako prebehnú rokovania. Stále však platí, že máme individuálny prístup k hráčom, aby sme sa s nimi kedykoľvek mohli porozprávať a zavolať si. Nechceme mať priveľa futbalistov.

Mohlo by vás zaujímať:

VIDEO So Šárkou na futbale: Zákulisie najslávnejšieho pražského derby!

Surový útok na brata známeho českého futbalistu: Napadol ho brankár a bojovník MMA

So Šárkou na futbale! Súboj dvoch najväčších fanúšikovských táborov: Slavia Praha - Banik Ostrava

Nepoučiteľní fanúšikovia Slavie za svoje chovanie voči Strakovi budú pykať: Mastná pokuta a podmienka