Prvotný plán združiť futbalové fanúšikovské ultras tábory na protest proti vládnym opatreniam vyšiel z dielne bratislavských Ultras Slovan Pressburg. Netrvalo dlho, a rovaká iniciatíva sa zrodila aj v susednom Česku. Protest sa tam konal v Prahe, o deň neskôr ako ten slovenský, a teda v nedeľu 18. októbra 2020.

 

Fanúšikovia klubov z celého Česka sa stretli v hlavnom meste na Staromestskom námestí, aby spolu vyjadrili nesúhlas s vládnymi opatreniami zavedenými kvôli koronavírusu. Podľa medializovaných informácii účastníci nemali rúška, zahalené tváre mali iba niektorí a  nedodržiavali sa rozostupy.

„Dochádza k porušeniu aktuálnych vládnych nariadení, policajti upozornili organizátora, aby vyzval účastníkov k dodržiavaniu zákonom určených podmienok,“ uviedla polícia Českej republiky. Na mieste protestovalo niečo vyše dvoch tisícok ľudí, čo je viac než päťsto nariadením povolených. Magistrát preto nechal celú protestnú akciu rozpustiť. Hneď potom však začalo peklo.

Časť fanúšikov sa pokúsila "prelomiť" policajný zástup v okolí Staromestského námestia. Po viacerých stretoch začala polícia najagresívnejších účastníkov zatýkať. „Lietali dlažobné kocky, kusy dreva, hádzali sa tu proti policajtom dymovnice aj delobuchy,“ popísal situáciu na mieste reportér portálu Blesk.cz.

Policajti proti demonštrantom použili vodné delo a taktiež aj slzný plyn. Dokopy zadržali stovku ľudí. Niektorí ľudia sa taktiež zranili, záchranári mali plné ruky práce. „Na miesto vyrazil väčší počet záchranárov, ošetrujú zranených civilistov aj policajtov,“ uviedla hovorkyňa pražských záchranárov Jana Poštová.