Nórsky futbalový bombardér v poslednom zápase doslova roztrhal obranu Manchestru United. Neudržateľný Haaland strelil tri góly a pomohol k víťazstvu City 6:3. Čo skrýva nórsky zjav a aký je jeho príbeh?

Ako dieťa to skúšal s hádzanou, behom na lyžiach aj atletikou, ako šesťročný prekonal svetový rekord v skoku z miesta. Vyhral však u neho futbal, v ktorom okamžite udivoval trénerov a medzi rovesníkmi vyčnieval. Nečudo, že už v pätnástich rokoch hrával za mužov v nórskom Bryne, kde si ho všimol vtedajší tréner Molde Ole Gunnar Solskjaer.

Ako dieťa rodičia ani tréneri malého Erlinga nemuseli do ničoho nútiť. „Ako chlapec trénoval často sám. Donekonečna opakoval rôzne cvičenia, pretože mal v hlave cieľ stať sa top hráčom a cieľavedomo za ním šiel,“ prezradil bývalý futbalista a rodinný kamarát Gunnar Halle. Jeden z Haalandových spoluhráčov zo Salzburgu zase vytiahol historku, ako spoluhráči hrali na výjazdoch k súperom karty, no Nór zatiaľ študoval vedecké články o tom, ako si zlepšiť spánok a jedálniček. Dodnes nosí špeciálne okuliare pre kvalitnejší spánok a dve hodiny predtým, ako ide spať, už nepozerá do mobilu.

Okrem dovolenky pri mori Haaland v lete píli drevo aj pracuje na poli so zemiakmi.
Okrem dovolenky pri mori Haaland v lete píli drevo aj pracuje na poli so zemiakmi.
Zdroj: instagram Erling Haaland

Od najväčších futbalových hviezd sa nórsky útočník odlišuje aj letnými aktivitami. Iste, dopraje si aj oddych pri mori, no väčšinu voľného času trávi v rodnom meste pílením dreva či vyberaním zemiakov. „Som len chlapec z Bryne a stále ním budem. Potrebujem zostať verný sám sebe, to sa nezmenilo. Ja jednoducho stále musím byť sám sebou,“ vyhlásil o sebe Haaland.

Futbalista, ktorý dnes pripomína obra, však v tínedžerských časoch vyzeral úplne inak. „Bol len kosť a koža,“ spomína kondičný tréner Molde Börre Steenslid. Klubová kuchárka však Haalandovi varila špeciality, vďaka ktorým pribral. „Miloval mäsové guľky aj čokoládový koláč,“ smiala sa Torbjörg Haugenová.

Z chudého Nóra sa stala hora svalov. „Je ako medveď,“ vyhlásil o Haalandovi reprezentačný spoluhráč Josh King. „Ako netvor. Nikdy som nikoho nevidel jesť tak veľa,“ dodal. Erlingov otec prezradil, že jeho syn po vzore Cristiana Ronalda jedáva šesťkrát denne. Dnes meria 1,94 metra a váži 88 kíl.

Dnes Haaland tvrdí, že tajomstvom jeho formy je pochúťka jeho otca. „Pred poslednými tromi domácimi zápasmi mi otec uvaril lasagne. Musí do nich pridávať niečo špeciálne,“ povedal futbalista, ktorý nemá rád rozhovory s novinármi. Haaland senior s úsmevom tvrdí, že jeho syn mal predurčené stať sa futbalovou hviezdou. Nie však kvôli talentu, ale primárne kvôli tomu, že ho počal v šatni anglického klubu Leeds United.

Najrýchlejšie strelené prvé tri hetriky v Premier League (meno a počet zápasov)

Erling Haaland – 8
Michael Owen – 48
Ruud van Nistelrooy – 59
Fernando Torres – 64
Andrew Cole – 65
Luis Suarez - 71

O nórskeho útočníka sa počas pôsobenia v Nórsku strhla bitka, on si napokon vybral rakúsky Salzburg. Lákaniu najväčších klubov sveta odolal aj tam, keďže za ďalšie pôsobisko si vybral Dortmund. „Veľmi som sa zmenil. Stal som sa skutočným mužom. Som rýchlejší. Pribral som osem kíl, nemám však pivné brucho, ale svalovú hmotu. Dávam si veľký pozor na to, čo jem,“ vyhlásil o sebe počas pôsobenia v Nemecku nórsky drahokam.

Jeho sila je úchvatná. Raz na tréningu Dortmundu svojou silou roztrhol boxerské vrece. Namiesto tímového posedenia so spoluhráčmi zo Salzburgu zase išiel Haaland domov a urobil 200 kľukov a 1000 brušákov, čo je jeho každodenná rutina. Keď za ním počas pôsobenia v Rakúsku prišla frajerka z Nórska, po mesiaci ju poslal domov, lebo sa nemohol sústrediť na futbal a rozptyľovala ho.

Dortmund dokázal udržať útočníka, ktorý má ako zvonenie na mobile nastavenú zvučku Ligy majstrov a po hetrikoch spáva s loptou v posteli, len dva roky, Haaland neodolal volaniu Pepa Guardiolu a Manchestru City. Tlak, ktorý so sebou prináša hranie v takomto klube, si však Nór nepripúšťa. „Nestará sa o to, kto ho sleduje. Je mu jedno, či hrá zápas s kamarátmi, alebo v reprezentácii. Do všetkého ide naplno,“ charakterizujú Haalanda slová trénera v Bryne Alfa Ingveho Berntsena.