Nad Etihad Stadium sa totiž objavilo lietadlo s transparentom "White Lives Matter". Skupinka fanúšikov hostí týmto spôsobom kritizovala protirasistickú iniciatívu "Black Lives Matter", ku ktorej sa hlási vedenie najvyššej anglickej súťaže.

Predstavitelia Burnley sa za transparent ospravedlnili a ostro ho odsúdili. "Je zahanbujúce, že malá skupinka fanúšikov Burnley sa uchýlila k takémuto prejavu rasizmu. Vôbec nepochopili, aká je pointa celej iniciatívy, ktorú po reštarte Premier League po pauze spôsobenej koronavírusom podporilo vedenie súťaže. Tí ľudia by si mali uvedomiť, že žijú v 21. storočí a začať sa vzdelávať," čertil sa kapitán Burnley Ben Mee.

Cez polčas zareagovalo na celý incident aj vedenie klubu a deklarovalo, že fanúšikov potrestá doživotným zákazom vstupu na domáce zápasy Burnley. "Chceme dať jasne najavo, že tí, ktorí sú zodpovední za tento hanebný čin, nie sú viac vítaní na Turf Moor. V kooperácii s príslušnými orgánmi urobíme všetko pre to, aby sme odhalili vinníkov a vyvodili voči ním prísne sankcie," uvádza sa vo vyhlásení FC Burnley, ktoré sprostredkovala agentúra AFP.

Manchester City v Burnley FC - Premier League
Manchester City v Burnley FC - Premier League
Zdroj: Shaun Botterill

Na ihrisku to bola jasná záležitosť favorita. "Citizens" si vďaka triumfu udržali teoretickú šancu na obhajobu titulu, na vedúci FC Liverpool však osem kôl pred koncom súťaže strácajú 20 bodov. Zverenci trénera Pepa Guardiolu sa proti Burnley ujali vedenia v 22. minúte po umiestnenej strele Phila Fodena. V závere prvého polčasu sa dvakrát presadil Alžírčan Riyad Mahrez. V 51. minúte zvýšil David Silva a po hodine hry uzavrel skóre Foden.

"Vždy je pekné, keď prispejete k triumfu svojho tímu gólmi. Podali sme veľmi dobrý výkon, po reštarte súťaže sme vo forme," pochvaľoval si Foden. Trénerovi Guardiolovi urobilo vrásky zranenie Argentínčana Sergia Agüera, ktorý odkrivkal z ihriska po nedovolenom zákroku Meeho. "Nevyzerá to dobre, viac ukážu vyšetrenia. Počas uplynulého mesiaca si Sergio sťažoval na bolesti kolena. Dúfame, že to nebude vážne a zranenie ho nevyradí do konca sezóny," uviedol Guardiola pre akreditované médiá.