Už v lete sa po prebratí "The Blues" americkým majiteľom Toddom Boehlym a spoločnosťou Clearlake Capital pohybovalo vedenie klubu intenzívne na trhu s hráčmi. Podľa britských médií Chelsea minula v zimnom prestupovom období na posily takmer 350 miliónov dolárov (v prepočte 328 miliónov eur). Jej januárový výdavok nadväzuje na 305 miliónov USD, ktoré vynaložila na nové posily pred štartom tejto sezóny. Podľa webovej stránky transfermarkt.com vyplatili v uplynulých dňoch anglické kluby prestupové čiastky v súhrnnej hodnote 831 miliónov dolárov bez započítania platieb za hosťovania. Ostatné kluby zo štyroch popredných európskych líg minuli "iba" 263 miliónov dolárov.

Agentúra AP zdôrazňuje, že január je tradične mesiacom na zrealizovanie veľkých transakcií s nafúknutými cenami, pretože v tejto fáze sezóny rastie zúfalstvo klubov v honbe za trofejami, ziskom miesteniek do európskych pohárových súťaží alebo za záchranou v lige. Kroky Chelsea sú dôkazom jej odhodlania zabezpečiť si miestenku v budúcej sezóne Ligy majstrov. V tomto ročníku sa jej zatiaľ nedarí podľa predstáv, po 20. kole Premier League figuruje v tabuľke na 10. mieste, pričom na prvú štvorku stráca 10 bodov. Ale ani prílev nových hráčov, vrátane Ukrajinca Mychajla Mudryka, za ktorého Chelsea zaplatila Šachtaru Doneck 100 miliónov eur, nemusí stačiť na to, aby sa tím Grahama Pottera dotiahol na vytúžené priečky. Ešte viac "vysolil" za 22-ročného argentínskeho reprezentanta Enza Fernandeza z Benficy Lisabon. Londýnčanov stál tento transfer 131 miliónov dolárov (121 mil. eur), čo je nový britský prestupový rekord. Prestup Fernandeza prišiel po vynikajúcich výkonoch stredopoliara pri triumfe Argentíny na MS v Katare. Či sa tieto investície "The Blues" vrátia, to ukážu najbližšie mesiace.

K veľkým výdavkom Chelsea sa vyjadril pre agentúru DPA aj športový riaditeľ Borussie Dortmundu Sebastian Kehl. Označil ich za divoké: "Áno, sú divoké, to treba povedať. Sledoval som, čo robí Chelsea v uplynulých týždňoch a mesiacoch. Peniaze tam nehrajú rolu. My si na seba musíme zarobiť iným spôsobom. Preto nie sme v pozícii, aby sme robili takéto prestupy."