Bamfordová kariéra začala v akadémii Nottighamu, kam sa prihlásil ako 8-ročný. Zároveň študoval na súkromnej škole. Splužiaci a spoluhráči si mysleli, že žije luxusným životom. Jeho príbuzným bol totiž Joseph Cyril Bamford. Zakladateľ slávnej značky na výrobu ťažkej stavebnej či poľnohospodárskej techniky. „Vždy ma s ním spájali. Ľudia si stále myslia, že to mam v živote ľahké, lebo moja mama a otec sú bohatí. V skutočnosti to tak nie je. Moji rodičia sú obyčajní ľudia. Predtým, ako začali podnikať bol otec architekt a mama pracovala v kozmetickom salóne,“ vysvetlil Bamford.

Hrá na štyri nástroje

Patrick si prešiel tvrdou výchovou, ktorá bola postavená na výsledkoch v škole a nie na ihrisku. Ak nemal výborné známky, tak nemohol trénovať. V 16 rokoch zložil skúšky na samé jednotky a futbalové štipendium mu ponúkol Harvard. Bamford má nadanie nielen na góly, ale vie hrať na klavíri, husliach, gitare a saxofóne. Plynule sa dohovorí aj nemecky, francúzsky a španielsky. Harvard bol plán B, ak by nevyšla futbalová kariéra.

Spočiatku to vyzeralo dobre. Po dvoch zápasoch za dospelých v Nottinghame podpísal Chelsea. V tom čase The Blues už dotovaní miliónmi Abramoviča posielali mladých hráčov na hosťovanie. Tento osud postihol aj Bamforda. Najprv si vyskúšal MK Dons, potom aj Derby Country a v sezóne 2014/15 sa v drese Middlesbrough stal najlepším útočníkom Championship.

Ani tento honor mu nepriniesol stabilnú pozíciu v Chelsea a opäť hosťoval, ale tentokrát v Premier League - Crystal Palace, Norwich, Burnley a opäť Middlesbrough. Za štyri sezóny dal iba jeden gól a sen o veľkej kariére sa mu začal rúcať. Bol typickým druholigovým hráčom, ktorý v nej strieľal góly, ale o level vyššie sa nevedel presadiť.

Bielsa ho prerobil

Čaro trénera Marcela Bielsu z neho urobilo jedného z najlepších strelcov v Premier League. Prototyp Ruuda van Nistelroya, ako ho odborníci nazývajú, nastrieľal už 13 gólov. „Mnohí vo mňa neverili. Pamätám si dni, keď fanúšikovia Leedsu chceli, aby som radšej sedel na lavičke,“ povedal Bamford, ktorý síce Leedsu 16 gólmi vystrieľal postup do Premier League, ale nepremenil množstvo šancí. „Doma som priateľke hovoril, ako ma fanúšikovia kritizujú. Možno som si to aj zaslúžil, ale počúvať a čítať komentáre nebolo ľahké,“ priznal bývalý hráč Chelsey.

Marcelo Bielsa však v ňom videl talent a vytvorili si veľké puto. Lenže manažér Leedsu nechce od neho, aby len strieľal góly a ukázal mu, ako by mala vyzerať hra „deviatky“. Musí aktívne napádať súpera pri rozohrávke a byť vlastne prvým obrancom. Góly sú dôležité, ale nie prvoradé. „Všetko sa začína vysokým pressingom, aby sme rýchlo získali loptu späť. Nikdy som nebol v takom fyzickom nasadení,“ povedal Patrick. Aj vďaka tomu, že sa vžil do tejto úlohy, sú v súčte gólov a prihrávok pred ním len hviezdy ako Mohamed Salah, Son Heung Min, Harry Kane a Bruno Fernandes. Bamford teraz klope aj na dvere anglickej reprezentácie a to by už naoizaj stálo za to, že ten Harvard nakoniec odmietol.