Jumbo tak vyhrá všetky tri Grand Tours v sezóne. Na Gire slávil úspech Roglič, na Tour druhýkrát po sebe Vingegaard, obom pomáhal práve Kuss. Sobotňajšiu etapu z Manzanaresu El Real do Guadarramy (207,8 km) vyhral po úniku a špurte pätice Holanďan Wout Poels. Pretekár Bahrajnu-Victorious preťal cieľovú čiaru s časom 4:59:29 hodiny, keď na páske zdolal Belgičana Remca Evenepoela (Soudal-QuickStep), tretí finišoval domáci Pelayo Sanchez z tímu Burgos-BH.

Dvadsaťdeväťročný Kuss v nedeľu zaznamená najväčšie víťazstvo vo svojej kariére. Špičkový vrchár je v Jumbe od roku 2018 a doteraz pracoval ako elitný domestik pre Vingegaarda, Rogliča a ďalších lídrov holandského tímu. Dokopy sa predstavil na dvanástich Grand Tours, trikrát vyhral etapu a jeho najlepšie umiestnenie v celkovom poradí bola doteraz ôsma priečka v roku 2021 na Vuelte, ktorú vtedy vyhral Roglič. Tento rok sa dostal do červeného dresu vo 8. etape a už ho nevyzliekol. Najbližší konkurenti boli paradoxne jeho dvaja tímoví kolegovia, ktorí išli do pretekov ako spoloční lídri. Dlho tak nebolo známe, ako vedenie Jumba rozlúskne situáciu, no nakoniec dostal šancu Kuss. V celkovom poradí má pred záverečným dňom náskok 17 sekúnd pred Vingegaardom, Roglič stráca 1:08 minúty. Ostatní súperi takmer štyri minúty a viac.

Priebeh predposlednej etapy z Manzanaresu El Real do Guadarramy

Sobotňajšia etapa bola najdlhšia v tohtoročnom itinerári a pretekárov čakalo až desať stúpaní 3. kategórie a celkovo 4361 výškových metrov. Očakával sa veľký boj o pozície v úniku a ten sa rozpútal hneď po štarte. Aktívny bol opäť Remco Evenepoel i jeho tím Soudal-QuickStep, no na etapový triumf si brúsili zuby aj ďalší a tak sa po úvodnom kopci vytvoril veľký únik s 31 pretekármi. QuickStep v nej mal štvoricu, troch zástupcov Lotto Dstny i AG2R. Nik z cyklistov v úniku nemohol ohroziť popredné priečky v celkovom poradí a tak pelotón, na čele s pretekármi Jumba, nechal skupinu odísť. Jej náskok sa po 50 km dostal nad päť a 50 km pred páskou nad osem minút. Dovtedy sa situácia príliš nemenila a nejazdilo sa na čele ani v balíku.

Prvé vážnejšie ataky príliš na ôsmom stúpaní Alto de Robledondo, čím sa zvýšilo tempo vedúcej skupiny, z ktorej začali odpadávať prví pretekári. O víťazovi však nerozhodol ani záverečný kopec Alto San Lorenzo de El Escorial, ktorý meral 4,5 km s priemerným sklonom 6,5%, no maximami nad 12%. Na ňom zaútočili Poels a Lennert Van Eetvelt (Lotto Dstny) a najväčší favorit Evenepoel v ostrom stúpaní začal strácať. K dvojici sa pod vrcholom kopca pripojil aj Marc Soler (SAE Team Emirates) a za nimi išiel Pelayo Sanchez. Štvorica sa v zjazde spojila a miernu stratu si dolepil aj Evenepoel. Do záverečnej rovinky tak prišla pätica pokope a o triumf si to rozdali v hromadnom finiši. V ňom išiel do dlhého špurtu Poels, no na posledných metroch ho dostihol Evenepoel a cieľom prešli takmer naraz. Cieľová fotografia nakoniec ukázala, že prvý ho preťal holandský pretekár Bahrajnu-Victorious. Medzi súpermi v Top10 celkového poradia sa nakoniec nebojovalo a do cieľa prišli spolu asi 10 minút za víťazom, Kuss, Vingegaard a Roglič v spoločnom objatí.