Keď v závere prvej etape vošli cyklisti do ľavotočivej zákruty, neverili vlastným očiam. Pred očami sa im zjavila mokrá vozovka, polovica tímu prejazd ňou nezvládla a išla k zemi.

Dôvod kaluže, ktorá sa objavila na ceste, je kuriózny až vtipný, pre cyklistov, ktorí šli k zemi, samozrejme, už menej. Zo svahu nad traťou začala stekať voda na cestu, prvotné špekulácie hovorili, že niekto polieval záhradu či umýval auto záhradnou hadicou, praskla trúbka, ktorá spôsobila nekontrolovateľný únik vody.

Realita je ešte bizarnejšia: v dotyčnom dome presne nad traťou sa malé dieťa kúpalo vo veľkom nafukovacom bazéne. Ten praskol a voda z neho vytiekla presne na cestu, kadiaľ prechádzali cyklisti.

Najväčší favoriti na víťazstvo v úvodnej časovke boli cyklisti z tímu Jumbo Visma. Polovica tímu spadla a vletela do bariér. Najväčšie opory tímu Primož Roglič a Steven Kruijswijk išli k zemi, napodobnil ich celý tím Emirates.

„V jednej zo zákrut bola veľká kaluž vody. Išli sme príliš rýchlo, aby sme mohli reagovať a všetci sme spadli na zem,“ popísal situáciu Fernando Gaviria. Napriek tomu, že sa diváci snažili okamžite vysušiť vozovku, upozornili aj políciu a organizátorov, katastrofa bola neodvratná.

Nehoda a bizarná situácia poriadne rozčúlili športového riaditeľa Jumba Addyho Engelsa, ktorý v cieli požadoval vysvetlenie od organizátorov. „Vydali sa dokonca vyšetrovať celú situáciu do domu, kde sa to stalo. To nám už ale nepomôže,“ povedal nahnevaný Engels.

Na neočakávanú udalosť, ako bola táto, sa pripraviť nedá. Navyše, hoci organizátori mávali žltou vlajkou, aby upozornili cyklistov na nebezpečie, k cyklistom Jumba sa informácie o mokrej trati zrejme nedostali.

„Akoby tam niekto vylial vedro vody. Keď sme si prechádzali trať pred etapou, nič také tam nebolo. Prišli sme do tej zákruty v maximálnej možnej rýchlosti, hneď prvý pretekár sa pošmykol a išiel k zemi,“ popisoval Tony Martin z Jumba.

Ďalší z cyklistov tohto tímu Nelson Powless dodal: „Čakali sme, že tá zákruta bude úplne suchá. Keď sa naše kolesá dotkli mokrej trate, prekvapilo nás to. Nemali sme šancu ani zmeniť rýchlosť. Roglič šiel následne v zákrute k zemi, ja tiež. Nešlo o to, že by sme brzdili príliš tvrdo alebo že by sme sa naklonili. Jednoducho sme na to neboli pripravení.“

Cyklisti Jumbo Visma prišli do cieľa poriadne dobití.
Cyklisti Jumbo Visma prišli do cieľa poriadne dobití.
Zdroj: profimedia

Päť cyklistov Jumba sa pozbieralo a napriek veľkej strate pokračovalo ďalej. Do cieľa prišli zo 40-sekundovou stratou na víťazný tím Astana, príchod Jumba sprevádzali potrhaný dres, tržné rany a odreniny Primoža Rogliča a sklamané krútenie hlavou jeho kolegov. „Od pádu to bolo len o limitovaní škôd,“ povzdychol si riaditeľ tímu Engels.

Roglič aj Kruijswijk po skončení 1. etapy odmietli poskytnúť rozhovory a vytratili sa, Tony Martin hovoril o najhoršom možnom scenári.

Čiastočne si cyklisti Jumba napravili chuť v 2. etape. Primož Roglič skončil tretí, jeho kolega Amund Jansen piaty. „Nevyšlo to úplne perfektne, Steven (Kruijswijk) má veľké bolesti kvôli pádu zo soboty. Primož však bojoval skvele. Povedali sme si, že máme ešte dvadsať etáp na to, aby sme zabojovali a myslím, že dnes sme začali,“ hodnotil druhú etapu športový riaditeľ tímu Grischa Niermann.

Ďalší riaditeľ tímu Addy Engels sa ešte raz vrátil k sobote. „Organizátori mi povedali, že praskol detský bazén. Koniec koncov je úplne jedno, odkiaľ tiekla voda, či išlo o bazén, záhradnú hadicu či umývanie auta, nie je to podstatné. Oznámenie od organizátorov však prišlo neskoro. Tím Emirates mal taktiež nehodu z rovnakého dôvodu ako my, a to sa im stalo osem minút pred nami. Varovanie prišlo až po našich pádoch. To pre mňa nie je dobré.“