Sagan okrem dôležitých krokov k zisku rekordného siedmeho zeleného dresu získal v úvodnej časti Tour de France aj jedno víťazstvo. Triumfovať sa mu podarilo v piatej etape s dojazdom v Colmare. "V pohodičke som spokojný, vyhral som jednu etapu, mám zelený dres, ktorý dúfam prinesiem až do Paríža," zhodnotil Tourminátor úvodnú polovicu Tour de France.

Do konca najprestížnejších cyklistických pretekov sveta zostáva ešte jedenásť etáp. Najväčším konkurentom Sagana v boji o zelený dres je Austrálčan Michael Matthews pred ktorým má Sagan 62-bodový náskok. "My sme spokojní, že Peter má zelený dres. Stále však na tom treba pracovať denno denne. V ťažkých etapách Peter ukázal, že dokáže prejsť aj kopce. Vyhral jednu etapu a v jednej mu výhra ušla o máličko," povedal o doterajšom priebehu Tour de France športový riaditeľ Bory Ján Valach.

Po prestávke čaká na cyklistov rozhodujúca fáza celej Tour. Na programe je šprintérska etapa a časovka. Potom už prídu na rad obrovské kopce. V sobotu sa bude končiť na legendárnom Tourmalete. "Ide sa na druhú časť, ktorá bude mať päť dní. Je kratšia, ale aj tú musíme zvládnuť dobre," hovorí o najbližších plánoch Valach.

Dlhé presuny

Okrem stoviek kilometrov na bicykli jazdci na Tour de France najazdia desiatky kilometrov aj v autobuse. Presuny z cieľa na hotel a následne na štart patria k ďalším náročným častiam denného programu tímov vo Francúzsku. "Prejazdy je treba podstúpiť. Je to veľmi veľa ľudí a veľa tímov. Niekedy cestujeme desať kilometrov, inokedy takmer dve hodiny. Dni sú veľmi dlhé. Z etáp prichádzame okolo ôsmej večer. Každý má veľa práce, maséri, mechanici, cyklisti musia regenerovať. Sú to dlhé dni. Pracuje sa od siedmej aj do jedenástej," zhodnotil úvodnú polovicu Tour de France Ján Valach.