Britovi Cavendishovi, ktorý získal zelený dres vlani, nepomohol k miestu v zostave belgickej stajne Quick-Stepu ani nedeľný zisk titulu majstra Veľkej Británie. Ír Bennet, ktorý triumfoval v bodovacej súťaži rok predtým, sa pre zmenu nedostal do nominácie nemeckého tímu Bora-Hansgrohe, v ktorého farbách pretekal Peter Sagan posledných päť rokov.

Do poradia v prestížnej súťaži, v ktorej rodák zo Žiliny triumfoval už sedemkrát, však určite prehovoria aj ďalší. Pri pohľade na formu v aktuálnej sezóne a profily jednotlivých etáp bude najväčším favoritom Belgičan Wout van Aert, ktorý bol v uplynulých dvoch rokoch kľúčovým pomocníkom Primoža Rogliča, no tento rok má od svojho tímu Jumbo-Visma voľnosť. „Mojou výhodou je, že môžem bodovať aj v náročných etapách, kedy sa to šprintérom nepodarí. Takto sa pokúsim priviezť do Paríža zelený dres,“ netají pred štartom Tour svoje ambície 27-ročný pretekár.

Podľa prvého trénera trojnásobného majstra sveta nebude mať spomínaný van Aert v súboji o zelený dres zrejme žiadnu konkurenciu. „Momentálne je o dva kroky pred ostatnými vrátane Sagana, no Tour je rok čo rok nevyspytateľná. Sympatické je, že Peťo sa dopredu nevzdáva,“ skonštatoval pre Šport24.sk Peter Zánický.

Podľa neho sa však o slovo môžu prihlásiť aj ďalší. „Či už je to Austrálčan Caleb Ewan, jeho krajan Michael Matthews alebo Holanďan Fabio Jakobsen, prekvapiť môžu aj oni. Preto verím, že to bude v súboji o zelený dres čo najdlhšie napínavé, nebude to od začiatku len o jednom, ale o viacerých menách. Ak by medzi nimi figurovala aj Peťovo, bolo by to pre mňa príjemné prekvapenie, no vôbec by som sa tomu nebránil,“ dodal s úsmevom Zánický.

V piatok si spolu zatrénovali

Napriek nabitému programu pred TdF sa Peter Sagan a jeho prvý tréner v uplynulých dňoch aj osobne stretli. „Minulý piatok sme si spolu zatrénovali v okolí Žiliny, dlho sme sa spolu rozprávali. Netajil svoje ambície opäť získať zelený dres, hoci sám vie, že to bude mať po zdravotných problémoch, ktoré prekonal, sakramentsky náročné. Pozitívom však je, že bol psychicky veľmi dobre naladený,“ skonštatoval Peter Zánický.