Sagan je jediný cyklista na svete, ktorý má v zbierke sedem zelených dresov pre víťaza bodovacej súťaže Tour de France. Posledný triumf zaknihoval v roku 2019, odvtedy oň bojuje márne. V čase najväčšej slávy si Tourminátor na pretekoch „Starej dámy“ prišiel zákonite na ďaleko lepšie odmeny ako v súčasnosti.

Napríklad v roku 2018, keď Sagan bral domov zelený dres, zarobil na Tour de France viac peňazí ako 15 kompletných tímov. Slovák si v tomto roku prilepšil o 94-tisíc eur, čo bolo až 75 percent tímového príjmu Bora-Hansgrohe, za ktorý jazdil.

V roku 2019, keď Sagan vyhral bodovaciu súťaž naposledy, síce zarobil podstatne menej ako rok predtým, stále však hovoríme o desiatkach tisícoch eur. Slovenskému cyklistovi vtedy na Tour naplnilo peňaženku takmer 61-tisíc eur.

Prenesme sa do súčasnosti. Na tohtoročnej Tour de France Sagan skončil v bodovacej súťaži až na 9. mieste so 120 bodmi a na prvého Wouta van Aerta, ktorý ziskom 480 bodov rozdrvil konkurenciu, nemal nárok.

Slovák skončil v jednotlivých etapách v top desiatke celkovo päťkrát (dvakrát 4. miesto, dvakrát 5. miesto a jedenkrát 6. miesto), za čo mu na účet pribudlo 5440 eur. V celkovej klasifikácii tohtoročnej Tour de France je Sagan na 116. priečke. Ako pripomína portál cyclingtips.com, odmena v konečnom poradí sa udeľuje každému, kto dokončí Tour. „Od 20. miesta po posledné si každý pretekár odnesie tisíc eur,“ píše portál.

Keď to pripočítame k zárobkom za etapy, Sagan z Tour de France 2022 berie domov 6440 eur. V porovnaní s kráľovským platom 5,5 milióna eur ročne, ktorý podľa talianskeho online magazínu Calcio e Finanza Sagan zarába v tíme Total Energies, to má takpovediac na kávu…

Mohlo byť lepšie aj horšie

Keď sa Sagan obhliadol za čerstvo skončenými pretekmi, nevidí ich ako neúspech. Po náročných mesiacoch, počas ktorých sa trápil s následkami covidu, bol spokojný, že na Tour de France prišiel až do Paríža. „Celkovo to nebolo až také zlé, ako to vyzerá. Mohlo to byť lepšie, mohlo to byť aj horšie. Ale tak to chodí. Nemám síce víťazstvo, ale prišiel som až do Paríža. Som veľmi rád, že sa mi podarilo Tour dokončiť,“ hovoril Sagan po poslednej etape pre Eurosport.