V rozhovore s Jánom Svoradom sa dočítate:
  • Prečo Sagan nevyhral na Tour de France žiadnu etapu
  • O aké eso v rukáve Sagan na Tour de France prišiel
  • Čo musí Sagan spraviť, aby napodobnil Marka Cavendisha, ktorý ako 35-ročný získal zelený dres na Tour de France
  • Aký boom v cyklistike kedysi odštartoval Sagan, ktorý sa mu teraz vracia
  • Čo by Saganovi pomohlo k väčšej motivácii v cyklistike

Ako hodnotíte vystúpenie Petra Sagana na Tour de France? Prekvapil vás niečím, alebo predviedol to, čo ste od neho čakali?

Na Tour de France bol dosť neviditeľný, a to v tom zmysle, že sa mu nepodarilo dosiahnuť žiadny výraznejší úspech po rokoch, keď sme boli zvyknutí, že bojoval o zelený dres alebo sa aspoň pokúsil vyhrať etapu. Myslím, že nebol v dobrej kondícii, ťažko povedať, prečo to tak bolo. Otázka je, ako sa na ňom podpísali problémy s covidom, ktoré tento rok mal. Na každého to má iný vplyv. Peťovi sa však dlhšie nedarí dosiahnuť kvalitnejšie úspechy. Neviem, či je dostatočne motivovaný, možno potrebuje viac času na zohranie sa s novým tímom. Dúfam, že ho ešte uvidíme bojovať o predné priečky.

Prečo sa Saganovi nepodarilo vyhrať žiadnu etapu? Čo mu chýbalo v záverečných šprintoch na Tour de France?

Podľa mňa mu chýbala jedine výkonnosť. Boli sme zvyknutí, že Peťo kedysi predvádzal to, čo momentálne predvádza Wout van Aert. Kedysi bola Saganovým hlavným esom v rukáve oproti ostatným súperom výdrž v kopci. Čakali sme na ťažšie etape, ktoré končia v kopcoch, alebo aspoň na krátkom stúpaní. Na to všetko je potrebná kondícia, Peťo na tohtoročnej Tour nebol v týchto etapách vôbec konkurencie schopný. Spoliehať sa na to, že počkám na jednoduchšiu etapu, kde pôjdu všetci pohromade a skúsim zašpurtovať, sa za určitých okolností môže podariť. Ak však nemáte kondíciu na to, čo bola vaša silná stránka, ťažko sa dá predpokladať, že budete mať dostatok síl na súperenie so šprintérmi, pre ktorých sú tieto etapy doména a sú v lepšej kondícii. Tam to je o spoliehaní sa na to, či to náhodou vyjde pozične a či niekto spraví chybu. To sa však na takýchto pretekoch stane len málokedy.

Sagan sa na Tour poriadne vytrápil. Nevyhli sa mu pády aj viacnásobné problémy s bicyklom. Čo to spraví s psychikou cyklistu, keď sa mu počas niekoľkotýždňových pretekov vracajú takéto problémy?

Samozrejme, je to nepríjemné. Myslím si však, že to všetko súvisí s celkovou kondíciou, v ktorej pretekár je. Ak sa mu jazdí dobre, všetky komplikácie, ktoré prídu, sa snaží vidieť pozitívne a vyriešiť čo najlepšie. Keď vám to nejde, zdá sa vám, že vám nevychádza vôbec nič a všetko vás ešte viac ubíja. Peter je bojovník, dostal sa až do Paríža. To, že absolvoval celú Tour de France, bol pre neho výborný tréning a môže mu to pomôcť v návrate do lepšej kondície.

V apríli, keď sa Sagan trápil, ste vyhlásili, že tlak na neho sa bude každým týždňom a mesiacom zvyšovať. Bude tlak po Tour de France, resp. v ďalšej sezóne ešte väčší?

Nepoznám detaily Petrovej zmluvy s tímom TotalEnergies. Ak však niekto kúpi pretekára tohto typu, ktorý určite nestojí málo peňazí, tak od neho očakáva výsledky, ktoré zatiaľ neprichádzajú. Nejaký čas sa dá prihliadnuť k objektívnym skutočnostiam a problémom so zdravím. Dá sa však predpokladať, že ak to pretrváva dlhšiu dobu, vy máte niekoho platiť a výsledky nie sú, vyvíjate tlak na to, aby sa to zmenilo a musíte pristúpiť k nejakým opatreniam, čo nie je pre nikoho príjemné. Je jasné, že ani Peter si to takto neželá, rád by splnil svoje záväzky a bude sa snažiť to napraviť.

Jedna skupina fanúšikov Sagana odpisuje a tvrdí, že už žiadny veľký úspech nedosiahne. Čo si o tom myslíte?

Ťažko povedať, ako to bude pokračovať. Ja si myslím, že každý dostane do vienka určité časové obdobie, počas ktorého má optimálnu kondíciu a počas ktorého dosahuje svoje najlepšie výsledky. Toto obdobie sa však raz musí skončiť a príde obdobie, ktoré je chudobnejšie na výsledky. Tým nehovorím, že Peťo už nevyhrá žiadne preteky. Ak sa dostane do správnej pohody a kondície, nejaké víťazstvá pridá. Nebude to však už taká šnúra víťazstiev, na aké sme kedysi boli zvyknutí.

Druhá skupina zase pripomína Marka Cavendisha, ktorý aj v 35 rokoch mútil vodu na Tour de France, vyhral štyri etapy aj bodovaciu súťaž. Čo musí Sagan spraviť, aby napodobnil Cavendisha, hoci, samozrejme, ešte nemá toľko rokov?

Mark Cavendish ma vlani poriadne prekvapil. Naozaj som nečakal, že sa mu podarí taký významný comeback. To, že niekde vyhrá etapu, sa stať môže, ale on vlani pretekal ako za starých čias. Bolo to niečo výnimočné, aj Petrovi by som to prial. On začal v mimoriadne mladom veku a v 18-19 rokoch bol rovnocenný súper starším a skúsenejším pretekárom. Myslím si, že práve Sagan odštartoval boom mladej generácie pretekárov, ktorí sú schopní nastupovať, útočiť, vyhrávať, sú odvážni a darí sa im presadiť v profesionálnom pelotóne.

Pred Saganom sa toto nikomu nepodarilo, on bol akýmsi priekopníkom. Teraz vidíme veľa ďalších mladých pretekárov. Peter by mal len vytrvať v snahe, vybalansovať svoj život do nejakej rovnováhy, zohrať sa s tímom a dostať sa do lepšej formy. Opäť by sa mal snažiť využiť svoju silovú vytrvalosť a vrátiť sa k snahám vyhrávať trochu ťažšie preteky, než len sústrediť sa na jednoduché špurty. Tam sú šprintéri silní, majú silné tímy. V Petrovom prípade by to malo byť viac o výkonnosti, než len o šťastí v pozičnom boji.

Sagan sa viackrát sťažoval na to, ako drzo sa jeho mladší súperi správajú v pelotóne či v záverečných špurtoch. Sťažuje sa teda na to, čo sám kedysi robil a ako hovoríte, odštartoval?

Presne. Mladý pretekár sa potrebuje presadiť, ide do toho agresívnejšie. To bol aj prípad Petra Sagana, ktorý v mladom veku neohrozene bojoval o pozície. Avšak len zopakujem, bolo to o výkonnosti. Ak máte výkonnosť, nemáte problém aj sám na vetre prejsť dopredu, pretláčať sa s ostatnými pretekármi, bojovať o pozíciu. Je to ďaleko jednoduchšie, ako keď výkonnosť nemáte. V takom prípade sa musíte uspokojiť s miestom, ktoré máte, začínate špurt zo zadných pozícií. Ste síce v prvej desiatke, ale čakáte, kým sa vám otvorí miesto a na poslednú chvíľu súperov prešprintujete. Peťo to tak v jednej etape skúšal na Van Aerta a sťažoval sa, že ho tam Belgičan zavrel. To však pre Petra bolo všetko neskoro. Vy musíte bojovať o prednejšie pozície a začať špurt z prvej, maximálne druhej pozície. Ak ho začínate z piatej, šiestej, siedmej, vždy riskujete to, že zostanete zavretí a nebudete mať správne miesto. To bol dôvod, prečo Peter nevyhral etapu: nemal na to výkonnosť.

V apríli ste vyhlásili, že zdravotné problémy nemuseli byť jediným Saganovým problémom v slabej sezóne, ale faktorom mohla byť aj strata motivácie. Keď ste ho sledovali počas ďalších mesiacov, potvrdilo sa vám to?

Naozaj to nedokážem posúdiť. Síce Petra poznám, ale nie sme kamaráti, ktorí by dennodenne boli v kontakte. Nemám predstavu, ako je na tom zdravotne či v osobnom živote, či je v pohode alebo nie. Netuším, ako sa zžil s novým tímom, resp. aký vplyv na Petra mal prestup do nového tímu. To sú všetko veci, ktoré ovplyvňujú to, ako sa pretekár cíti, ako pristupuje k tréningu, ako ho zvláda a v akom je rozpoložení.

Keď som minulý rok robil rozhovor s Milanom Jurčom (prvý Slovák na Tour de France, pozn.), ten spomínal dôležitý faktor súkromia a odporučil Saganovi, že by mu prospela nová frajerka, ktorá by pre neho mohla byť motiváciou aj v cyklistike. Vyriešila by Saganovu prípadnú stratu motivácie?

Nerád by som sa púšťal do takýchto konšpirácií. Akákoľvek motivácia aj v osobnom živote však môže prispieť k tomu, že sa človek začne cítiť mladší, perspektívnejší a bude svoju budúcnosť vidieť ružovejšie. Ako som povedal, nepoznám Petrov súkromný život, preto môžem povedať len to, že čokoľvek pozitívne, čo sa v Petrovom živote stane a bude cítiť, že ho to nabíja ďalšou energiou, môže pomôcť k tomu, že sa jeho výkonnosť zlepší.

Sagan vyhral tento rok na väčších pretekoch len jednu etapu na Okolo Švajčiarska. Hoci ešte nie je koniec sezóny, zrejme ju nebude hodnotiť ako pozitívnu a vydarenú. Čo by ste mu odporúčali po sezóne urobiť, aby na ňu zabudol a aby vstúpil do budúcej lepšie?

Sezóna sa po Tour de France, samozrejme, neskončila a ešte máme pár mesiacov cyklistiky pred sebou. Napriek tomu, že sa Petrovi nepodaril žiadny výrazný úspech na Tour, je pozitívne, že ju dokončil. Z pohľadu tréningu to je výborná vec. Záver sezóny môže priniesť pre Petra aspoň nejaký okrajový úspech. Po sezóne je potrebné si dobre oddýchnuť a sústrediť sa na ďalší rok. Na ten treba vymyslieť dobrý plán pretekov a ciele, na ktoré sa bude sústrediť. Potom to chce už len „maličkosť“: tvrdo pracovať celú zimu.